Стратегічний розвиток об’єднаних громад – новий виклик для НУО

2016-11-10 16-24-17

Біляївська об’єднана територіальна громада (ОТГ) була однією з перших в Одеській області, яка об’єдналась: до міста Біляївки приєднались села Майори та Повстанське.

Щоб спланувати розвиток міста і сіл як єдиної громади, треба враховувати інтереси всіх населених пунктів, що увійшли до складу Біляївської ОТГ. Тут нещодавно ухвалили нову Стратегію розвитку громади на 2017-2020 роки. Для її розробки на допомогу прийшли експерти із Всеукраїнської Асоціації сприяння самоорганізації населення, за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

“Приклад Біляївської громади, – вважає керівник Аналітичного центру Асоціації Андрій Крупник,свідчить, що завдяки залученню небайдужих громадян в життя свого міста та села можна реально змінити ситуацію на краще. Відкритість і соціальна орієнтованість влади тут дає результати. 2016 рік для Біляївки став роком «прориву». Ми провели тут чимало дискусій на різних рівнях, із різними колами учасників і бачимо, який непідробний інтерес викликають у людей нові ідеї, пропозиції. І головне – можливість впливати на свою долю, на життя громади”.

Ще зарано казати про глобальні досягнення, але успіх потужного руху уперед Біляївської громади значеною мірою залежить від натхнення і цілеспрямованості Біляївського міського голови, який до того ж має великий досвід управління у публічній сфері.

«Люди побачили результати децентралізації, повірили в неї і почали діяти, шукати шляхи вирішення проблем, – каже міський голова Михайло Бухтіяров. – Найбільшим нашим успіхом я вважаю те, що вдалося активізувати земляків, які відчули свою відповідальність за те, що відбувається в громаді».

DSC_0038 (1)

Минулого року Асоціація також допомогла розробити Стратегію розвитку для Доброславської селищної громади Одеської області – також із широким залученням мешканців, активістів. Їхню думку збирали через опитування, стратегічну сесію, фокус-групи. В Доброславі Стратегію ухвалили минулого року. Селище активно розвивається та ділиться своїм досвідом з іншими.

Розробки експертів Асоціації узяла на озброєння ще одна об’єднана громада Одеської області – Балтська, яка є найбільшою в області. Тут в кожному із 26 сіл, що приєдналися до міста Балти, створили органи самоорганізації населення (ОСНи), в які увійшли найбільш активні та авторитетні мешканці цих сіл. ОСНи допомагають старостам цих сіл представляти та захищати інтереси селян, налагоджувати життя та благоустрій цих територій.

Асоціація допомагає Балтській ОТГ забезпечити роботу цих органів та взаємодію з місцевою радою і, спираючись на досвід Балтської ОТГ, надалі популяризує ідею створення ОСНів в периферійних селах об’єднаних громад, які мають вирішувати місцеві проблеми в умовах ліквідації сільрад.

Одним із самих актуальних питань для ОТГ зараз є: як оптимально налагодити управління в громаді, зокрема, в умовах обмеженості кадрових ресурсів, недостатньої нормативної бази і врахувавши при цьому місцеві особливості.

За цих умов великим попитом ОТГ та багатьох інших громад користується модельний Статут територіальної громади села (селища), розроблений Асоціацією. Вже майже 30 громад розробили і ухвалили свої статути, узявши за основу цей документ. Статут територіальної громади є своєрідною «місцевою конституцією», де чітко прописані напрямки її економічного та соціального розвитку, деталізуються процедури взаємодії місцевої влади і мешканців, враховуються особливості врядування в громаді. Статут обов’язково має враховувати також традиції, соціально-культурні та історичні фактори громади. Європейські міста та села успішно живуть та розвиваються за власними статутами ще з часів середньовіччя.

Асоціація надає методичну та практичну допомогу громадам при розробці та впровадженні статутів територіальних громад. Допомагає у розробці та публічному обговоренні положень про конкретні види участі громадськості – такі, як громадські слухання, місцеві ініціативи, загальні збори, конференції членів територіальних громад за місцем проживання та інші.

Ці положення розробляються у розвиток положень Статуту, ухвалюються місцевими радами і допомагають регулювати на демократичній основі процедури владно-громадських відносин в громадах.

Голова Правління Асоціації та керівник ГО «Громадська ініціатива Луганщини» Тетяна Кіріллова розповідає про роботу над розвитком Білокуракинської об’єднаної територіальної громади Луганської області, що відбувається також за підтримки МФ «Відродження».

В цій громаді після широкого обговорення з мешканцями в 2016 році ухвалено проекти Статуту територіальної громади та Стратегії розвитку до 2026 року.

DSC_2219-1

Тетяна Кіріллова каже: «Громада чітко визначилася, куди рухатися у майбутньому. В наступні десять років вона прагне стати спільнотою ініціативних людей, яка мешкає у мальовничому, екологічно-чистому і гостинному краї, придатному для комфортного проживання завдяки розвинутій мережі побутових послуг та інфраструктури сільського господарства з потужним логістичним центром».

Важливо не тільки розробити і прийняти певні місцеві правові акти. Важливо навчити і місцеву владу, і представників бізнесу, і мешканців користуватись ними та дотримувати їхні норми. Цьому присвячені численні семінари, школи, інші навчально-комунікаційно-навчальні заходи, що регулярно проводить Асоціація як в самих громадах, так і на базі НУО, а також центрів підвищення кваліфікації та інститутів системи НАДУ.

Саме гармонійне поєднання ресурсів щедрої землі з сучасними технологіями раціонального їх використання та інвестиціями задля сталого розвитку, при активному співробітництві громади й органів самоврядування створить комфортне, здорове і безпечне життя в громадах.

Поділитись Постом

Post Comment