У Дубівській ОТГ навчали використовувати інструменти прямої демократії – загальні збори та громадські слухання та здійснювати громадський  контроль

Процес децентралізації влади потребує активізації самих громадян у прийнятті рішень органів місцевого самоврядування через різні форми прямої місцевої демократії. І щоб перетворити нещодавно прийнятий Статут Дубівської громади на діючий документ експертка Волинського ресурсного центру місцевої демократії провела навчання для мешканців сіл Облапи та Городище по використанню інструментів прямої демократії. Навчання відбулися 3 травня 2018 року. Говорили про «загальні збори та громадські слухання» та як «здійснювати громадський  контроль» за діяльністю влади.

«Саме загальні збори є найдавнішим інструментом прямої демократії, який дозволяє мешканцям впливати на розвиток території та вирішення найнагальніших проблем. Такі збори доцільно проводити, коли громада чи її частина має проблему, для вирішення якої членам громади потрібно домовитися між собою, та/або водночас спонукати владу до врахування їхнього колективного рішення» – говорить Ірина Гайдучик.

           «Мала конституцію» містить чіткий перелік питань, які можуть виноситись на загальні збори. Однією із найбільших проблем організації загальних зборів є забезпечити норми представництва. Адже, для того, щоб збори відбулися потрібна явка 50%+1 мешканеця громади. Тільки в такому випадку збори можуть вважатись такими, що відбулись і відповідно ухвалені рішення мають бути враховані селищною радою.

Спікер закликала активістів переводити спілкування із владою у правове поле. Рекомендувала ініціювати громадські слухання і висловлювати пропозиції за потрібною темою. «Влада повинна розглянути пропозиції, які були підтримані більшістю. Такі дії будуть мати правові наслідки для двох сторін…» – подовжує Ірина. Так, Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст.8) та Статут Дубівської громади вказує на те, що «жителі певної території або делеговані ними представники збираються та обговорюють важливі для громади питання та ухвалюють спільні рішення».

             Експертка заходу детально розповіла як користуватися даними інструменттами, про строки подання та інформаційну складову повідомлення, тобто моменти передбачені законодавством та місцевими локальними нормативно-правовими актами.

           Для учасників, на основі процедур, котрі визначені у Статуті територіальної громади, був підготовлений інформаційний буклет «Загальні збори та громадські слухання: як зробити, щоб ваші думки були почуті» та буклет «Громадський контроль та його вплив на роботу місцевої ради».

           Ще одним інструментом місцевої демократії є громадський контроль, який сприяє залученню небайдужих до вирішення локальних проблем та відстоювання інтересів Громадський контроль має інструменти пасивного та активного контролю, тобто можливість слідкуватись через оприлюднені документи, ухвалені рішення через комп’ютер або ж надсилати офіційні запити на інформацію чи персонально відвідувати пленарні засідання місцевої ради.

           «Важливою умовою підвищення ефективності громадського контролю є відкритість та прозорість діяльності органів влади. Тобто інформація має бути доступною та прозорістю наданої актуальної та вичерпної інформації сприяти залученню громадян до безпосередньої комунікації» – наголосила експертка.


Семінари відбуваються в межах реалізації проекту «Майстерня комунікації влади та населення у об’єднаних територіальних громадах Волині через використання інструментів місцевої демократії», що реалізується ВОГО «Асоціація підтримки та розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення»

за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

2 3 4 5 6 7

Поділитись Постом

Post Comment