Волинський ресурсний центр прозвітував: чи розвивається на Волині місцева демократія?

Волинський ресурсний центр розвитку місцевої демократії прозвітував за рік роботи. Про це розповіла голова Центру Ірина Гайдучик на прес-конференції у вівторок, 25 липня.

За рік Центру вдалося надати консультації різним представникам місцевих громад, реалізувати успішні кейси із застосування інструментів місцевої демократії та провести десятки майстер-класів про створення органів самоорганізації населення, реалізації місцевої ініціативи, впровадження електронних петицій та програм співфінансування місцевих ініціатив.

DSCN3676

Ресурсний центр входить у Всеукраїнську мережу Ресурсних центрів розвитку місцевої демократії. Координатором діяльності Ресурсних центрів виступає Всеукраїнська асоціація сприяння самоорганізації населення.  Центр на Волині діє уже два роки на території Волині за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” Міжнародного фонду “Відродження”.

Місія Волинського ресурсного центру розвитку місцевої демократії – посилити спроможність та створити можливості використання членами територіальних громад міст, селищ, сіл та об’єднаних територіальних громад Волині інструментів прямої демократії на місцевому рівні, як важливої складової децентралізації та реформи місцевого самоврядування.

Знімок екрана 2017-07-27 о 16.23.47
Громади, з якими Центр постійно працює.

Відтак експертам Центру вдалося досягти успіхів у просуванні таких інструментів місцевої демократії:

  1. У місті Рожище відновлено роботу щодо напрацювання Статуту територіальної громади. Наразі Статут уже напрацьовано та проходить стадію громадських обговорень.
  2. Після проведеного майстер-класу про місцеву ініціативу серед активних рожищан, останні подали місцеву ініціативу щодо впровадження електронних петицій. Рішення було підтримане депутатами місцевої ради. Тепер рожищанам можна подавати звернення в раду, не виходячи з дому.
  3. У місті Ківерці учасники майстер-класу від Ресурсного центру домоглись створення робочої групи щодо напрацювання Статуту тергромади.
  4. Інші ж активні ківерчани впровадили Порядок, який змусив комунальні підприємства міста стати публічнішими. Проект порядку та рішення ківерчани подали шляхом місцевої ініціативи, а депутати підтримали його. Відтак, ширші відомості та звіти ківерцівських комунальних підприємств можна знайти на сайті ради.
  5. Експерти Центру також напрацювали та подали проекти рішень у формі місцевої ініціативи «Про сприяння членам територіальної громади у реалізації ними  інструментів громадської участі». Втім, Луцькрада спершу розгляд проекту рішення перенесла, а на наступну сесію з невідомих наразі причин не внесла у порядок денний. Процес триває.
  6. Єдина міська рада, яка поставилася негативно до місцевої ініціативи – це Ковельська. 10 лютого 2017 року ініціативна група ковельчан подала на розгляд міського голови та депутатів звернення у формі місцевої ініціативи. Зверненням пропонувалось розробити програму та запровадити у місті конкурс на визначення кращих громадських ініціатив, за прикладом міста Луцька. На жаль, у відповіді на таке звернення, міський голова надіслав їх ініціативу до громадської ради. Втім, згідно Закону міський голова повинен був поставити проект рішення у порядок денний ради або ж виконавчого комітету, аби депутати його розглянули. Процес впровадження місцевої ініціативи тут триває.
  7. Також у результаті проведених навчань у Зимненській, Велицькій та Голобській об’єднаних громадах мешканці активно розпочали процес створення органів самоорганізації населення.
  8. Окремий експертний супровід Ресурсний центр надає жителям Велицької громади, які мають конфлікт із місцевими мисливцями. Останні почали підгодовувати диких свиней біля городів селян, а тварини в свою почали псувати урожай. Ресурний центр надає допомогу щодо формування звернень та підказує, кому саме необхідно звертатися селянам, аби влада втрутилася і вирішила проблеми громади.

«Ми спостерігаємо, що за цей рік рівень використання інструментів місцевої демократії суттєво підвищився. Досвід показує, що люди бажають розвивати свою громаду. Цікаво, що найактивнішими є не завжди депутати, обрані цією громадою, а прості люди. Наше ж завдання їм активно розповідати про усі можливі законні засоби управління своєю громадою. Бо ніхто за них цього не зробить. Люди повинні навчитися розвивати свій дім, місце проживання самотужки, адже ж хочеться жити у комфортній, організованій та багатій громаді. Чи не так?», – підсумовує голова Ресурного центру Ірина Гайдчуки.

Захід відбувається в рамках реалізації проекту «Волинь – територія розвитку місцевої демократії», що реалізується Асоціацією підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за підтримки програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародний фонд “Відродження”. Позиція Міжнародний фонд “Відродження” може не співпадати з думками та точками зору авторів.

Поділитись Постом

Post Comment