Результати проекту «Розумне управління спільнотами»

Звіт про урочистий захід 16 грудня 2016 року, в рамках освітнього та мотиваційного проекту «Розумне управління спільнотами» Громадської організації «Гарні справи». Фотографії

 В Україні вперше відбувся Всеукраїнського конкурс «Найрозумніші спільноти України 2016», мета якого демонстрація найкращих практик еко-збалансованого розвитку спільнот (ОСББ/ЖБК), зокрема досягнення щодо енергоефективності, роздільного збору відходів, кооперації та комунікації в середині спільноти. Учасники Конкурсу

16 грудня 2016 року в приміщенні Київської міської державної адміністрації на урочисте оголошення результатів Конкурсу зібрались учасники, голови ОСББ/ЖБК з усієї України: Вінниця, Івано-Франківськ, Житомирщина, Черкаси, Рівне, Бориспіль, Полтавщина, Херсонщина.

Відеосюжет з новин на ТРК КИЇВ. Дивитись з 2.45 до 5.05

На зустрічі провідні лідери спільнот поділились унікальним досвідом розумного управління: зокрема, про електронне голосування спільноти, керування боргами, використання різноманітних фінансових інструментів (кредитів, депозитів, розстрочок, грантів від міжнародних організацій), використання сонячних батарей та колекторів для вироблення струму та обігріву приміщень.

Наприклад, Віталій Блащук, голова ОСББ з Вінниці, розповів як вони виготовили і встановили у своєму будинку електронну систему охорони, яка ідентифікує кожного пожильця, вітається з ним, а ще — нагадує про несплачені комунальні платежі, та дозволяє електронно голосувати.

Марія Починок, вчителька, голова ОСББ в Івано-Франківську, в будинку, якому вже 140 років, за 1,50 грн. за м.кв.. за 4 місяці за власні кошти повністю замінили водопровід в будинку; замінили каналізаційні колодязі, встановили світлодіодні світильники, ворота у двір будинку, висушили підвальне приміщення; озеленили територію та вже встигли отримати нагороду: “Краще ОСББ міста” Івано-Франківськ.

Роман Алексійчук, голова ОСББ з Рівного вразив всіх інноваційним підходом освоєння та практичне застосування альтернативної енергетики, зниження викидів в навколишнє середовище, зменшення витрат з оплати рахунків за спожитий газ та екологічного податку. Це шлях до енергетичної незалежності та справжньої розбудови територіальних громад, міста, області та країни в цілому.

В його будинку круглий рік здійснюється підігрів води. Опалювальний сезон в будинку розпочинається з 01 жовтня та закінчується 30 квітня. Розумна автоматика котельні дозволяє постійно підтримувати кімнатну температуру 21 градус, незалежно від температури навколишнього середовища. При температурі вище 10 градусів контур опалення будинку автоматично вимикається і котельня переходить в режим літа (лише підігрів води). Їх мрії – це пасивний будинок або досягнення найвищих класифікацій будівель за їх енергоощадністю.

Юлія Саботюк розповіла, що всього кредитний портфель 35 ОСББ м. Луцька на сьогодні-біля 20 млн. грн. Отримали відшкодування 50% від матеріалів включаючи субсидіантів.

Галина Похильчук, яка також з Рівного, говорить про громаду будинку, саме як про громаду, а не співвласників, не мешканців, а громаду, яка об’єдналась і спільно управляє своїм будинком ось уже 10 років. Активно беруть участь у міжнародних програмах підтримки ОСББ, муніципальних програмах та національних. Міжнародні організації будь-кому кошти не виділяють, це також показник принципів розумного управління: кооперації, діалогу та співпраці.

Що найбільше приємно, так це активна просвітницька діяльність Громадської організації «Ради голів ОСББ міста Рівне», яка активно висвітлює проблеми та досягнення ОСББ , співпрацю з органами місцевої влади та надавачами послуг, щотижня на місцевому телеканалі, проводить навчання та тренінги для голів правління ОСББ, організовує семінари, надає консультації співвласникам у спірних питаннях діяльності ОСББ, допомагає складати кошториси та формування розміру внеску, випускає раз в місяць вкладку «Будні ОСББ» у комунальній газеті «Сім днів».

Велика подяка всім учасникам заходу, які незважаючи на далеку дорогу з різних куточків України, таки завітали до нас, доречи, гості з Рівного дуже організовані, та приїхали на урочистий захід повною делегацією і достойно представили своє місто і досягнення!

Тетяна Бойко на початку заходу розповіла про деякі зміни в законодавстві, зокрема, що ОСББ хоча і юридична особа, але при розрахунку тарифів береться ціна як для населення. Пригадали, про заборгованість з боку держави щодо повернення субсидій, особливо в Херсонській області, в той час як в інших регіонах, як Вінниця, Волинь такої проблеми немає. Приємно було почути пропозицію Юлії Сабатюк до спільного вирішення проблем. Вона запропонувала обєднувати зусилля голів ОСББ та діяти спільно, вимагаючи справедливого рівного ставлення до господарювання ОСББ та ЖБК в регіонах України. Нажаль дійсно під час зустрічі, яка частково була урочистою, але в основному освітньою та дискусійною, велика кількість питань в різних районах України вирішуються унікально з регіональними особливостями, хоча Україна – унітарна держава з єдиною правовою системою.

Представник Державного агентства енергоефективності та енергозбереження – Тамара Буренко, на питання чому не в усіх містах діють енергоефективні муніципальні програми, наголосила, що муніципальні програми розробляє сама місцева влада, а Держенергоефективності в свою чергу забезпечує міста методиками, навчаннями та семінарами. Тому все в руках самої міської громади, сильних та активних лідерів. Що також є корисним об’єднуватися з місцевими і не тільки, колегами ОСББ, та через діалог з владою шукати шляхи до розробки та впровадження програм сприяння еко-збалансованого розвитку спільнот.

Під час обговорення теми «Міжнародний досвід та міжнародні програми допомоги», виступали Дмитро Марусич, консультант німецького проекту «Енергоефективність у громадах», що виконується GIZ.

Найцікавіше присутнім було почути презентацію Оксани Булгакової, директора програми IQenergy від ЄБРР, про те як для домогосподарств отримати гранти на проведення енергоефективних заходів. Крім фінансування, проект надає своїм учасникам консультаційні послуги з питань, що стосуються енергозберігаючого обладнання та технологій.

В залежності від кількості обраних заходів енергоефективності, інвестиції в прийнятні технології та матеріали можуть відповідати вимогам на заохочувальні платежі-компенсації (гранти) у розмірі 15% або 20% від суми інвестицій для фізичних осіб.

Подання заявок на отримання грантів у рамках програми IQenergy для готових енергоефективних проектів – доволі проста процедура, що не потребує надто багато часу чи зусиль – усе відбувається в режимі онлайн і для цього потрібно зробити три кроки.Презентація програми внизу в прикріпленому файлі, а також на сайті http://www.iqenergy.org.ua/  

Коли мова зайшла за еко-збалансований розвиток спільнот, всіх дуже хвилювало питання, що робити з відходами, щоб вони не шкодили навколишньому середовищу. На що Андрій Грущинський, голова правління ПАТ «Київспецтранс» чітко відповів – переробляти. Але оскільки переробка відходів не входить в перелік обов’язкових комунальних послуг, то і статті витрат такої немає. Наразі мешканці оплачують тільки вивіз та захоронення відходів на полігонах. Примусити їх платити за переробку можливо шляхом внесення змін у відповідні нормативно-правові акти. Але інвесторам не вигідно будувати сміттєпереробні заводи, якщо всі продовжуватимуть вивозити відходи на полігони (через низьку вартість захоронення). Тому першим кроком до еко-збалансованого розвитку є встановлення ціни на захоронення відходів вищої ніж для переробки на сміттєпереробному заводі. Звісно власний роздільний збір відходів цілим багатоквартирним будинком ніхто не відміняв. Це також дієвий спосіб еко-залансованого розвитку спільноти: органіка на компост, скло, макулатуру, ПЕТ та метал на продаж, все інше (30 % ) можна вивозити.

Антон Ковалишин, менеджер енергосервісної компанії ДТЕК ЕСКО нагадав всім, що енергоефективність це не лише дороговартісні заходи, матеріали і обладнання. Енергоефективність включає також комплекс невитратних дій, які також призводять до суттєвої економії енергії в багатоповерхових житлових будинках, і запросив на тренінг «Основи енергогаудиту для всіх», що відбудеться 24-25 січня 2017 року в Академії ДТЕК (програма тренінгу: http://bit.ly/2g162OL). А за допомогою такого інструменту як енергосервіс ОСББ можуть провести комплексну термомодернізацію будинку «під ключ». При чому у закупівлю та встановлення енергоефективного обладнання інвестує власні кошти ЕСКО-компанія. Наприклад, ДТЕК ЕСКО планує у 2017 році інвестувати в проекти з енергосервісу у житловому секторі Києва 7 млн. грн. та веде переговори з будинками, не лише ОСББ. Детальніше про енергосервіс: esco.dtek.com.

Окрім виступів фахівців та інноваторів, пролунали проблемні питання зі сторони голів ОСББ, які потребують скорішої відповіді:

–                     Після участі в муніципальній програмі енергоефективності 70 на 30, обладнання поставлене за рахунок міста на 70 % вартості усього проекту, не передається на баланс ОСББ, і відповідно втрачається кінцева відповідальна особа за стан обладнання та його справність. Наприклад про це заявила Надія Стацюра – Святошинський осередок ГО «Спілка власників житла Києва».

–                     Голів ОСББ цікавить метод перевірки якості газу, оскільки є прецеденти, що після проведення енергоефективних заходів, домогосподарство платить за газ більше ніж, до енергоефективних заходів.

Дуже дякуємо за допомогу в організації такого насиченого заходу офіційному партнеру програмі IQenergy, партнерам також є ДТЕК ЕСКО, «Хенкель Баутехнік (Україна)» (ТМ Ceresit), Корпорація Оболонь, Інститут Муніципального Менеджменту.

Переможці конкурсу вказані за посиланням www.osbbua.com/pro-nas/dosagnenna-i-plani/dodatok-2/urocistij-zahid-16-12-2016/ucasniki/12 . Об’єднати зусилля з головавми ОСББ та ЖБК можна у відкритій групі в Фейсбук «Розумне управління спільнотами», яке вже налічує більше 500 прогресивних голів ОСББ/ЖБК та новачків https://www.facebook.com/groups/286440408376148/

Олександра Гуменюк,

Керівник проекту «Розумне управління спільнотами»

Harni.spravy@gmail.com


Джерело
.

Поділитись Постом

Post Comment