Громади, настав час діяти!

Аналітик Асоціації сприяння самоорганізації населення Олександра Калашнікова підготувала статтю про важливість ОСНів в активізації громад та їх залучення до вирішення місцевих проблем.

KalashnikovaУкраїнська Революція гідності продемонструвала вражаючу схильність українців до самопожертви заради демократичних цінностей та потужний потенціал до самоорганізації. 

Частково цей потенціал реалізувався у волонтерських рухах, які продовжують мобілізувати небайдужих, тиснути на владу та генерувати зміни.

Однак, влада та суспільство продовжують жити в паралельних вимірах. Реформи йдуть значно повільніше, ніж очікували ті, хто був на Майдані. Громадяни практично не залучаються до процесу прийняття рішень, особливо на місцевому рівні, про що свідчать останні соціологічні опитування. Продовжується рух по колу, коли потужні суспільні запити на зміни закінчуються черговими розчаруваннями та протестами. Тому, важливо розвивати ефективні форми участі громадян у формуванні та реалізації державної політики на місцевому рівні.

Одним з перспективних форматів такої участі є органи самоорганізації населення (ОСНи), які стають ще більш актуальними у зв’язку із децентралізацією. ОСНи – це одночасно складова громадянського суспільства і системи місцевого самоврядування, що мобілізує мешканців на вирішення проблем свого будинку, вулиці, кварталу, району. На виконання делегованих органами місцевого самоврядування повноважень. ОСНи можуть отримувати фінансування з місцевого бюджету та використовувати свої ресурси на цілі й в межах, визначених законом, місцевою радою та рішенням загальних зборів (конференцій) членів територіальної громади за місцем проживанням.

На сьогодні по всій Україні працюють більше 10 тисяч ОСНів, з яких майже півтори тисячі зареєстровані як юридичні особи, які в багатьох містах і селах вже відомі своїми досягненнями. Ось кілька прикладів того, як деяким громадянам нашої країни, що мешкають майже в однакових з іншими умовах обмеженості фінансових ресурсів і несприятливого відношення влади, вдається покращувати умови життя завдяки своїй активній позиції та наполегливості.

ОСН мікрорайону «Русанівка» (м. Київ) був створений у 2007 році на загальних зборах мешканців мікрорайону і складається з 13 осіб. За кожний напрям діяльності на громадських засадах відповідає уповноважений член ОСНу. Комітет працює за колегіальним принципом, що дозволяє його членам бути у курсі всіх справ його роботи і приймати виважені рішення.

Завдяки роботі ОСНу та за допомогою активних мешканців району вдалось:

  • Домогтися реконструкції Русанівського бульвару за бюджетні кошти.
  • Зупинити руйнування Русанівської набережної та перетворення її на незаконну стоянку плавзасобів. В результаті тиску ОСНу на КМДА набережна була реконструйована та упорядкована. На реконструкцію 1 800 метрів набережної було витрачено 2 мільйони 600 тисяч гривень із місцевого бюджету.
  • ОСНом було пролобійовано прийняття КМДА Положення щодо здійснення органами самоорганізації населення столиці контролю за якістю проведення ремонтів у житлових будинках міста, переданих до сфери управління районних державних адміністрацій. Згідно затвердженому Положенню, балансоутримувачі житлових будинків та РДА повинні завчасно погодити з ОСНами проекти планів поточних та капітальних ремонтів у житлових будинках на території, в межах якої діє ОСН, із запланованими витратами на їх проведення на наступний рік. ОСН може вносити зміни до цих планів і здійснювати громадський контроль за виконанням робіт.
  • ОСН вживає активних публічних заходів, аби не допустити прийняття детального плану території (ДПТ) Лівобережного масиву без врахування думки мешканців мікрорайонів.
  • На території діяльності ОСНу ефективно працює інспекція з благоустрою, яка бореться із засиллям незаконних МАФів.
  • Під час подій на Майдані в мікрорайоні силами ОСНу була створена Громадська варта, яка патрулює вулиці Русанівки і по сьогоднішній день.

Це далеко не всі досягнення ОСНу, з якими детально можна ознайомитись на його сайті http://rusanivka.org.ua.

ОСН «Рада самоорганізації населення Сихівського житлового масиву» міста Львова була створена в 1997 році на загальних зборах мешканців.

Головним здобутком ОСНу став переведення у 2000 році житлового масиву в окремий район міста Львова – адже до цього він територіально належав Галицькій районній адміністрації міста.

ОСН Сихівського житломасиву займається спільно з райадміністрацією активною діяльністю з розвитку інфраструктури району. Була відновлена діяльність кінотеатру ім. О. Довженка, впорядковано дитячі спортивні майданчики, створено раду підприємців району, завершено будівництво транспортної розв’язки через залізничну колію Персенківки.

За ініціативою ОСНу в новому районі відкрито дві нових музичних школи, центр туризму, спорту та екскурсій, школу мистецтв, дитячий центр творчості, бібліотеку для дітей та дорослих, плавальний басейн.

В планах ОСНу – проекти у сфері енергоефективності житлового фонду району, розвитку та підтримці ОСББ, впорядкування лісопарку імені Папи Римського Івана Павла VI, на реконструкцію якого Львівська міська рада вже виділила 430 тис. грн.

Координаційний комітет самоорганізації населення (м. Димитров, Донецька область). Перші ОСНи у м. Димитровому були зареєстровані міською радою у 2005 році. На сьогодні ОСНи покривають 100% території міста: створено 7 квартальних комітетів та 6 комітетів мікрорайонів, які об’єднані в Координаційний комітет самоорганізації населення.

Створена дієва структура активістів, які допомагають владі та комунальним підприємствам покращити, в першу чергу, роботу комунального сектору міста.

Була побудована ефективна система громадського контролю за роботою пасажирських перевезень в місті. Величезну економію бюджетних коштів (майже у 2,3 рази) було отримано за рахунок здійснення ОСНами громадського контролю за якістю поточних та капітальних ремонтів будинків комунальної власності.

З початком військового конфлікту на Донбасі на базі Координаційного комітету самоорганізації населення було створено Соціальний центр допомоги вимушеним переселенцям. Це громадська приймальня, де сім співробітників приймають переселенців і надають їм різноманітну інформацію, якої вони потребують. Центр допомагає знайти житло, оформити документи та отримати фінансову допомогу.

Більше інформації про діяльність Координаційного комітету самоорганізації населення м. Димитрова можна знайти тут і тут.

За даними ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», ОСНи України мобілізують громадян на участь вирішенні проблем місцевого значення, надають мешканцям послуги, консультаційну допомогу, опікуються соціальними проблемами та налагодженням місцевої інфраструктури. В умовах реформування системи місцевого самоврядування вони можуть стати провідниками інтересів тих громад, які в результаті об’єднання втрачають свої місцеві ради.

Щоб значно полегшити створення та роботу ОСНів по всій країні та створити умови для їх розвитку, коаліція громадських організацій та Регіональних ресурсних центрів розвитку самоорганізації населення та інших форм місцевої демократії на чолі з Асоціацією сприяння самоорганізації населення лобіює прийняття Верховною Радою двох законопроектів, розроблених експертами Асоціації і підтриманих тисячами громадян та громадських утворень.

Ці законопроекти «Про органи самоорганізації населення» (№ 2466) та «Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання» (№ 2467) мають розглядатись Верховною Радою України на одному з найближчих пленарних засідань.

Асоціація закликає всіх небайдужих представників влади та громадських активістів підтримати рух самоорганізації та приєднатись до Відкритого листа Народним депутатам України щодо необхідності скорішого ухвалення цих законопроектів.

Поділитись Постом

Post Comment