Україні необхідні спеціалісти із розвитку громад – професор

Вчора у Львові відбувся дискусійний клуб темою обговорення якого постала «Децентралізація та зміни до Конституції України. Об’єднання сіл із містами». Під час його проведення основними доповідачами були громадський діяч та активіст Ігор Гук та завідувач кафедри конституційного права юридичного факультету ЛНУ ім..І.Франка, професор, доктор юридичних наук Павло Гураль. 

Професор, д.ю.н. Павло Гураль підкреслив яке важливе значення для належного розвитку населених пунктів мають Статути територіальних громад.

За його словами, кожна територіальна громада повинна мати свій Статут, який має чітко урегульовувати вирішення питань місцевого значення, економічний і соціальний розвиток з урахуванням особливостей відповідної території. Така практика існує у всіх розвинутих державах світу. У Статуті не можна просто переписувати норми закону чим нерідко у нас зловживають. В Україні лише невелика кількість громад мають власні Статути. Як приклад, якісного Статуту наведено Статут територіальної громади міста Києва, а якісної програми соціально-економічного розвитку Одеської області.

Щодо добровільного об’єднання територіальних громад професор зауважив, що зараз відбулася підміна понять, що стосується громадських обговорень та місцевого референдуму. Оскільки, дізнатися думку більшості жителів можна лише на місцевому референдумі і такий спосіб відповідатиме Конституції.

Також, була наведена практика США, де є коледжі та університети, що готують спеціалістів із розвитку громад. Наприклад, містечко, яке хоче розвиватися запрошує до себе такого спеціаліста, який надає свої поради, рекомендації та розробляє бізнес-план. Україна сьогодні потребує таких фахівців. Окрім цього у США розвинутий механізм співробітництва територіальних громад, який подає хороші результати. Наприклад, є погана дорога, територіальні громади які нею користуються укладають відповідний договір і ремонтують її, не чекаючи поки влада зверху винесе відповідне рішення.

Громадський діяч Ігор Гук розповів про недоліки процесу децентралізації влади та наголосив, що наразі для відповідності Конституції України процесу добровільного об’єднання територіальних громад селищ та міст – обов’язково необхідно внести зміни до Основного Закону. Це обумовлено положенням частини першої статті 140 Конституції, де передбачено, що право територіальної громади – жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України». Наразі, відповідно до цієї норми добровільно можуть об’єднуватися лише жителі сіл. І на майбутнє, для уникнення спірних ситуацій, які можуть виникати потрібно об’єднання жителів сіл, селищ, міст прописати у Конституції України.

Також пан Ігор висловив свою думку щодо ситуації, яка склалася навколо населених пунктів Брюховичі, Рудно та Винники депутати яких категорично відмовляються об’єднуватися із містом Львів. Для довідки ці населені пункти підпорядковані Шевчанківському (смт.Брюховичі), Личаківському (м.Винники) та Залізничному (смт.Рудно) районам Львова і водночас вони мають власні місцеві ради. Ігор Гук зазначив, що така практика в Україні фактично відсутня і за законодавством України не може на одній території діяти дві місцеві ради.

Голова постійної депутатської комісії з фінансів та планування бюджету Львівської міської ради Яромир Самагальський наголосив, що сьогодні важливим питанням у сфері реформ є надання якісних послуг органами місцевого самоврядування та розроблення чітких принципів за якими мають звітувати депутати та посадові особи.

У дискусії, також, взяли участь начальник юридичного відділу ЛОДА Віктор Кусий, керівник відділу охорони культурної спадщини і культурних цінностей ЛОДА Андрій Левик, експерт Львівського офісу реформ Андріан Фітьо, керівник ГО «Інформаційно-правовий центр «Наше право» Андрій Лепак та керівник Львівського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії, аналітик ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Марія Дзюпин.

Прес-служба ІПЦ «Наше право»

Захід проведено за підтримки програмної ініціативи “Демократична практика” МФ “Відродження”

Поділитись Постом

Post Comment