Дебати щодо децентралізації на Одещині: реформа дуже потрібна, але її методи викликають сумніви

Опозиціонери децентралізації виступають проти не самої суті реформи, а проти методів, що застосовуються. До такого висновку дійшли учасники дебатів на тему: «Реформа місцевого самоврядування: як не нашкодити громаді», які відбулися в Одесі.

Всього лише близько 20% всієї території Одеської області покривають населені пункти, які погодилися увійти до Плану об’єднання територіальних громад. А всі конфліктні міста і села станом на сьогоднішній день з нього виключені. Нещодавно цей фрагментарний проект Плану був з другої спроби затверджений Одеською обласною радою.

Щоб зрозуміти причини цієї ситуації і знайти можливі шляхи її вирішення Всеукраїнська асоціація сприяння самоорганізації населення спільно з громадською організацією «Сприяння міжкультурному співробітництву» провела дебати.

«Сьогодні моя позиція така, що люди повинні бути на чолі кута, і законодавство не повинно бути пріоритетом у цій ситуації. Бажання людей, можливості для людей. Основна проблема на сьогоднішній день полягає в тому, що люди не розуміють, що вони отримають в результаті і чи отримають взагалі», – заявив директор департаменту економічного розвитку і торгівлі Одеської ОДА Олег Муратов.

«Методика реформи закладена «нагорі» конкретними людьми. Замість того, щоб створити умови для людей, захистити громади, сьогодні відбувається утиск їхніх інтересів. Для вирішення цієї проблеми ми створили мережу моніторингу за ходом реформи. І ми не просто стежимо за процесом – ми створюємо умови, щоб допомогти людям самим краще впоратися зі змінами в житті громад», – говорить голова Асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Крупник.

У дебатах також взяли участь представники Одеської обладміністрації, Міжнародного фонду «Відродження», Офісу реформ, громадських організацій, районних адміністрацій, сільських громад, науковці.

Експерт ГО «Сприяння міжкультурному діалогу» Юлія Сербіна представила результати дослідження соціально-психологічного сприйняття реформи громадами, що було проведене серед жителів області. У підсумку головними причинами перешкод для реформи децентралізації в Одеській області були названі:

– недостатнє інформування та залучення громадськості до процесу реформування;

– побоювання щодо скорочення кількості бюджетних структур, що ускладнить надання послуг;

– відсутність врахування етнокультурних особливостей громад, що об’єднуються;

– бюджетна децентралізація випередила процес об’єднання територіальних громад.

Під час дебатів було підкреслено, що роль етнічно-культурної проблеми  є не однозначною та суттєво перебільшується з боку політичних сил, що виступають проти реформи.

Про це зауважив начальник фінансового управління Болградської РДА Валерій Абаджиєв:

“Прикладом є села, що першою захотіла об’єднання. Це два болгарських села та два гагаузьких. І вони захотіли об’єднатися. Між ними немає проблем – вони протягом довгого часу живуть поряд.”

Асоціація сприяння самоорганізації населення разом з партнерськими організаціями в регіонах здійснює громадський супровід реформи місцевого самоврядування для того, щоб об’єднання громад відбувалось з дотриманням прав, урахуванням інтересів жителів і потреб територій.

Дебати організовані в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).

Поділитись Постом

One Comment - Напишіть Коментар

  1. Юрій Хаджийський · Edit

    Найпростіша реформа із багатьох необхідних іде з пробуксовкою! Ганьба виконачій владі. Вміння переконувати логічно, бажання чути території – всме поховано під товстим шаром непрофесіоналізму, на жаль…

    Ми, виявляється, великі професори у PR-виборчіх кампаніях, і недолугі першокурсники у проведенні реформ !

Post Comment