Дорогі друзі, партнери та колеги!
2023 рік став для нас черговим викликом, який ми спільними зусиллями гідно подолали. Україна продовжує боротися за свою незалежність, і в цей складний час громадські організації відіграють важливу роль у підтримці нашого суспільства. Наша команда не стояла осторонь: ми активно працювали над тим, щоб підтримати тих, хто цього найбільше потребує, зміцнити громадянське суспільство та сприяти подальшій розбудові нашої країни.
Упродовж цього року ми зосередилися на ключових напрямках діяльності, які відображають нашу місію: розбудові демократії та спроможних громад в Україні, розвиток освітніх ініціатив та підтримка місцевих громад, залучення громадськості до процесів відновлення та створення сильних і спроможних громадських громадських організацій на місцевому рівні. Кожен наш крок спрямований на те, щоб створювати позитивні зміни, і цей звіт є підсумком тієї важливої роботи, яку ми виконали разом з вами.
Ми надзвичайно вдячні нашим партнерам, волонтерам, благодійникам та всім, хто підтримував нас цього року. Кожен ваш внесок є неоціненним для досягнення наших спільних цілей. Цей рік також приніс нам нові виклики, але завдяки згуртованості та спільним зусиллям ми змогли досягти значущих результатів.
Попереду ще багато роботи, і ми віримо, що, об’єднавши наші зусилля, ми зможемо зробити ще більше для України та її громадян. І традиційно запрошуємо всіх небайдужих долучатися до нашої діяльності, адже наше гасло: «Діємо разом!»
У 2023 році Асоціація сприяння самоорганізації населення (АССН) продовжила свою важливу діяльність, спрямовану на зміцнення громадянського суспільства та розвиток механізмів самоорганізації на місцевому рівні. Цей рік став особливо важливим для України через складну політичну та соціальну ситуацію в країні, обумовлену триваючою війною та повоєнними наслідками.
Про нас
Хто ми?
Асоціація сприяння самоорганізації населення – всеукраїнська громадська організація, яка з 2006 року об’єднує та підтримує тих, хто прагне поліпшувати якість життя у своїх громадах та вирішувати спільно місцеві проблеми. Нині ми працюємо як аналітично-діяльнісний центр – think&act tank – проводимо соціальні дослідження та аналізуємо публічну політику, розробляємо та просуваємо полісі-рекомендації, проводимо навчально-просвітницькі та комунікаційні заходи, а також безпосередньо працюємо з територіальними громадами.
Місія Асоціації
Сприяння розбудові демократії та спроможних громад в Україні через розвиток соціальної самоорганізації та створення дієвої системи громадської участі у формуванні та реалізації публічної політики.
Сфери діяльності Асоціації
- місцеве самоврядування і децентралізація
- відновлення та розвиток громад і територій
- локальна демократія
- соціальна самоорганізація
- громадянське суспільство
Що ми робимо?
- досліджуємо актуальні проблеми та аналізуємо державну і місцеву політику у визначених сферах діяльності
- допомагаємо органам публічної влади всіх рівнів здійснювати децентралізацію та політику, орієнтовану на місцевий розвиток, відкритість і підзвітність, належне врядування
- посилюємо спроможність ОГС, громадських активістів та місцевих лідерів через навчання, мережування та обмін досвідом
- розробляємо і домагаємося прийняття ефективних нормативно-правових актів з питань місцевого самоврядування та громадської участі
- сприяємо розвитку соціальної самоорганізації в її найрізноманітніших проявах
Наші основні послуги:
- соціальні дослідження та аналіз політики у сферах діяльності
- розробка документів політики та проєктів нормативно-правових актів, відповідна експертиза і методична допомога
- консультації та менторська підтримка
- різноманітні навчальні заходи та програми
- організація комунікаційних заходів, публічних обговорень, фасилітація діалогів
- створення і поширення тематичних інформаційних продуктів
Команда
Олексій КОЛЕСНИКОВ – голова Асоціації
В’ячеслав КІЩЕНКО – заступник голови з організаційно-правових питань
Олександра КАЛАШНІКОВА – заступниця голови – керівниця аналітичного центру
Андрій КРУПНИК – аналітик
Ігор ГАВРАДА – аналітик
Марія МАКАРОВИЧ – аналітикиня
Вікторія БАЛАСАНЯН – соціологиня
Ірина ПАРХОМЕЦЬ – бухгалтерка
Правління
Олександр МОШНЯГУЛ (Херсон) – голова Правління
Михайло ЗОЛОТУХІН (Миколаїв) – заступник голови Правління
Андрій НЄСТЄРКОВ (Київ) – заступник голови Правління
Ірина ГАЙДУЧИК (Луцьк) – членкиня Правління
Тетяна КІРІЛЛОВА (Луганська область) – членкиня Правління
Анжеліка ПИЛИПЕНКО (Дніпро) – членкиня Правління
Андрій РЕВА (Вінниця) – член Правління
Олег САВЧУК (Луцьк) – член Правління
Наталія ДРОЗД (Чернігів) – членкиня Правління
Рауно ВІННІ (Таллінн, Естонія) – член Правління
Основні напрямки діяльності
Робота над удосконаленним законодавством щодо народовладдя
Ескперти Асоціації активно долучилися до напрацювання законодавчих змін в частині демократії участі, зокрема до розробки проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування (реєстр. №7283). Сам законопроєкт розробляли фахівці Українського незалежного центру політичних досліджень в рамках проєкту Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства, однак процес був інклюзивним, й Асоціація внесла до нього низку важливих пропозицій, заснованих на попередніх дослідженнях.
Основними новелами законопроєкту є:
- обовязок місцевих рад приймати статут територіальної громади та чітке визначення мінімального кола питань, що мають ним регулюватися;
- нормативне визначення поняття «житель»;
- розширення кола жителів, які зможуть користуватися інструментами локальної демократії, зокрема за рахунок ВПО та тих громадян, які змінили свою виборчу адресу;
- уточнення і деталізація порядків проведення громадських слухань, загальних зборів та внесення місцевих ініціатив;
- закріплення права жителів брати участь у публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах, громадських експертизах, громадському бюджеті;
- гарантії залучення молоді до вирішення питань місцевого значення;
- удосконалення порядку розгляду місцевих електронних петицій;
- посилення вимог до звітування голів громад та депутатів місцевих рад перед жителями.
У квітні 2022 року напрацьований законопроєкт був внесений до Верховної Ради України, а в січні 2023 прийнятий за основу й на момент підготовки звіту проходив доопрацювання у профільному парламентскому комітеті.
Ознайомитися із законопроєктом
Громадсько-експертний супровід реформи місцевого самоврядування та пов’язаних із нею секторальних реформ
Велика війна, природно, призвела до згортання децентралізаційних процесів в Україні, водночас намітилися тенденції до рецентралізації влади. Тим не менш, деякі раніше напрацьовані політичні ініціативи все ж просувалися, і ми намагалися тримати руку на пульсі цих процесів.
Сприяння вдосконаленню механізму співробітництва громад
З часу запровадження у 2015 році механізму співробітництва територіальних громад, Асоціація ретельно відстежувала, наскільки він активно використовується та ефективно працює на практиці. Ми проводили дослідження, які загалом засвідчили адекватну законодавчу рамку для цього інструменту, а виявлені проблеми здебільшого були пов’язані з імплементацією законодавства.
Проте деякі законодавчі недоліки і прогалини ми все-таки виявили, зокрема:
- відсутність механізму приєднання нових громад до вже укладених договорів співробітництва, через що в таких випадках весь процес необхідно було проходити заново;
- неможливість здійснення співробітництва одночасно в декількох передбачених законом формах у межах одного договору.
У 2022 році врешті справа дійшла до розгляду урядового проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про співробітництво територіальних громад» щодо упорядкування окремих питань співробітництва територіальних громад (реєстр. № 5742), який вирішував ці проблеми. Асоціація активно підтримувала цей законопроєкт, долучалася до його громадських обговорень та просувала відповідні рекомендації, і врешті на початку 2023 року він був прийнятий Верховною Радою України.
Підтримка локальних ініціатив, самоорганізації та розвитку громадянського суспільства
У 2023 році Асоціація посилила свої зусилля в підтримці місцевих громад, які постраждали від війни. Була розроблена низка навчальних програм для підвищення рівня самоорганізації населення, що дозволило громадам ефективніше вирішувати власні соціальні та економічні проблеми. Спільно з місцевими лідерами та активістами проводилися тренінги та семінари з питань громадянської активності, залучення ресурсів та створення нових можливостей для розвитку.
Важливою частиною цих навчальних заходів стала правова просвіта, консультування та підтримка громад у питаннях правового захисту, включаючи соціальні та інші важливі аспекти.
У зв’язку з російською агресією, значна частина діяльності Асоціації була присвячена відновленню громад, що зазнали руйнувань через воєнні дії. Важливими напрямками роботи стала розробка навчального курсу відновлення інфраструктури, залучення міжнародних фондів та координація з іншими неурядовими організаціями для відбудови житлових та соціальних об’єктів у постраждалих регіонах. Очікується, що за результатами відповідної роботи у 2024 році буде проведено відповідне навчання де представники неурядових організацій зможуть отримати знання щодо іх подальшої залученості до процесів відновлення
Співпраця з міжнародними організаціями
У 2023 році АССН значно активізувала міжнародне співробітництво, налагодивши партнерські відносини з іноземними організаціями та фондами, що займаються питаннями підтримки демократії та розвитку громадянського суспільства. Ці партнерства дозволили залучити додаткові фінансові та експертні ресурси, що у подальшому сприятимуть реалізації низки важливих проектів у різних регіонах України.
Відновлення інфраструктури в постраждалих регіонах
Завдяки ефективній співпраці з партнерами Асоціації та створеній мережі регіональних ресурсних центрів вдалося залучити значні ресурси на відбудову громад, зокрема в Чернігівській, Харківській та Миколаївській областях. Було відновлено ключові об’єкти соціальної інфраструктури, що забезпечило повернення до нормального життя тисяч мешканців.
Вивчення та розбудова спроможності низових самоорганізованих спільнот
В умовах повномасштабної агресії рівень самоорганізації та громадської активності українців сягнув набаченого рівня. При цьому значного піднесення зазнали різноманітні низові самоорганізовані спільноти й ініціативи, які часто є неформальними обєднаннями або групами волонтерів й активістів. Враховуючи, що такі спільноти є нестійкими, критично важливо, щоби все піднесення й відповідна пасіонарна енергія не зникли в майбутньому, а стали рушієм відновлення та повоєнного розвитку України. Саме тому, реагуючи на виклики війни, ми розпочали проєкт щодо мапування низових самоорганізованих спільнот та подальшої розбудови їх спроможності.
Зокрема у рамках проєкту ми почали збирати і систематизувати дані про різноманітні самоорганізовані спільноти по всій Україні, а також плануємо розробити нову авторську навчально-акселераційну програму, яка допоможе таким спільнотам вийти на новий рівень у своїй діяльності й надалі становитися у формі організацій громадянського суспільства.
Мережа ресурсних центрів із розвитку місцевої демократії
Упродовж 9 років Асоціація координує діяльність Мережі ресурсних центрів із розвитку місцевої демократії, яка нині охоплює 13 областей України та місто Київ.
Ресурсні центри:
- сприяють налагодженню діалогу між громадянами і місцевою владою та залучають жителів до управління справами громад;
- надають відповідні консультації та проводять навчання;
- забезпечують створення та діяльність органів самоорганізації населення;
- просувають зміни до політики щодо локальної демократії та місцевого соціально-економічного розвитку;
- сприяють впровадженню реформ на рівні громад.
Фінанси
Подяки
Ми щиро дякуємо за підтримку та співпрацю в 2023 році:
- Міжнародному фонду «Відродження»
- Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України
- Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
- ІСАР Єднання
- Українському незалежному центру політичних досліджень
- Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ)
- Порталу «Децентралізація»
- ГО «Ліга антитрасту»
- ГО «Волинський Інститут Права»
- ГО «Асоціація «Відродження та розвиток»
- ГО «Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень»
- ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва»
- ГО «Центр громадської адвокатури»
- ГО «Центр соціального добробуту «Доброчин»
- ГО «Громадська ініціатитва Луганщини»
- ГО «Одеський інститут соціальних технологій»
- ГО «ПРАВО»
- ЗБФ «Єдність за майбутнє»
- Чернівецькому обласному осередку ВГО «Комітет виборців України»
- Агенції з розвитку місцевої демократії LDA Дніпропетровської області