21 березня у Києві відбувся круглий стіл «Органи самоорганізації населення: стан законодавчого забезпечення та перспективи його вдосконалення» за участі народних депутатів України, представників державних органів, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, експертів, представників вітчизняних і міжнародних неурядових організацій.
Захід організований Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за сприяння та підтримки ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», Міжнародного фонду «Відродження», Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») та Програми USAID «РАДА: наступне покоління».
Круглий стіл був присвячений обговоренню положень проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про органи самоорганізації населення» щодо удосконалення порядку організації, діяльності та припинення органу самоорганізації населення» (реєстр. № 6319), який був розроблений Мінрегіоном та внесений Кабінетом Міністрів ще в 2021 році. Предметом діалогу стали проблеми організаційно-правового забезпечення створення та діяльності ОСН в Україні, їх місце і роль в системі місцевого самоврядування та подальші кроки реформування інституту територіальної самоорганізації населення з урахуванням кращих європейських демократичних практик.
Відкриваючи засідання, директор програми «Демократія та належне врядування» МФВ Олексій Орловський, який модерував дискусію, звернув увагу присутніх на те, що чинне законодавство в цій сфері вкрай застаріле, однак чисельні спроби його реформувати не увінчалися успіхом, оскільки завжди співпадали з політичними кризами та змінами політичного ландшафту країни. Він також висловив сподівання, що цього разу все-таки вдасться дійти до фінішу, і нова редакція закону для ОСН врешті з’явиться.
У своєму вітальному слові народна депутатка України Олена Шуляк зазначила, що зараз очолюваний нею Комітет повертається до розгляду тих законопроектів, які через війну не вдалося розглянути в 2022 році, й усі важливі проекти обов’язково будуть схвалені. Вона підкреслила, що нині стоїть завдання створити ефективні правові умови для забезпечення дієвості, життєздатності та впливовості органів самоорганізації населення, оскільки здатність громадян згуртовуватися навколо задоволення своїх нагальних потреб є запорукою розвитку всієї нашої країни.
Її доповнив колега й голова профільного підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів В’ячеслав Рубльов, наголосивши, що зміни до законодавства про ОСН нині на часі, й насамперед мають стосуватися спрощення процедури створення органів самоорганізації населення, уточнення територіальної основи їх діяльності відповідно до тих змін в адмінтерустрої, які відбулися, права обирати і бути обраним до складу ОСН, повноважень органів самоорганізації населення, порядку їх реєстрації, підстав припинення повноважень як самих цих органів, так і повноважень їх керівного складу. Він підкреслив, що вважає законопроект №6319 важливим для завершення реформи децентралізації, тож необхідно спільно з усіма зацікавленими сторонами попрацювати над вдосконаленням його положень відповідно до викликів сьогодення.
Водночас голова Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Олексій Колесников відзначив, що ОСН є певне одним із найбільш стабільних інститутів в Україні, оскільки з ним усе стабільно складно. Через проблемне законодавство потенціал ОСН як інституту залишається нереалізованим, і це потребує якнайшвидшого виправлення.
На загал, у своїх виступах учасники заходу вказували на чисельні проблеми у діяльності органів самоорганізації населення, які значною мірою зумовлені законодавчими недоліками і прогалинами. Особливо багато говорилося про надмірно складну процедуру створення ОСН, яка багатьох відштовхує від того, щоби навіть починати. Також ішлося й про двоїстий правовий статус ОСН, чисельні проблеми в порядку їх легалізації, недостатню врегульованість повноважень та деякі інші питання. Висловлювалися й пропозиції до конкретних норм законопроекту, які на думку учасників мали би їх покращити.
За підсумками круглого столу учасники дійшли згоди, що законопроект №6319 цілком готовий до схвалення в першому читанні, однак надалі є потреба створити робочу групу ретельно його доопрацювати, аби в підсумку отримати якісний і збалансований документ. Крім того, важливо вже сьогодні розпочинати діалог щодо майбутнього місця ОСН в новій моделі конституційного устрою, що має шанс сформуватися вже після війни в Україні.