За понад п’ять років реформи в Україні станом на 10 серпня 2019 року створено 936 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). До їх складу ввійшли 4330 місцевих рад базового рівня або 39% від їх загальної кількості. Ці громади об’єдналися на добровільних засадах, відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». ОТГ перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державою та отримали нові повноваження і ресурси для їх виконання.
Водночас понад 6,6 тис. місцевих рад базового рівня або 61% все ще не входять до жодної ОТГ. Відтак, усе частіше лунає теза про необхідність переходу до наступного етапу реформи – адміністративного укрупнення громад.
Ключовим документом планування процесу об’єднання громад з боку держави є перспективний план формування територій громад (далі – перспективний план, ПП), який розробляється для кожної області та АР Крим і затверджується Кабінетом Міністрів України. Саме в цьому документі, за первинним задумом, мали визначатися конфігурації майбутніх ОТГ, які б забезпечували їхню спроможність.
Експерти Асоціації сприяння самоорганізації населення провели оцінку та запропонували обгрунтовані практичні рекомендації щодо зміни політики і застосування адекватних критеріїв спроможності громад в Україні.
Звіт містить аналіз таких аспектів:
- Засади формування спроможних територіальних громад в Україні: чи маємо чіткі критерії?
- Європейський досвід застосування критеріїв до укрупнення муніципалітетів
- Роль перспективних планів у формуванні спроможних територіальних громад в Україні
- Об’єднання громад та перспективні плани в оцінках регіональних експертів
- Особливості залучення заінтересованих сторін до формування перспективних планів
- Судова практика щодо перспективних планів формування територій громад
- Висновки і рекомендації
Ця публікація підготовлена ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” в межах проекту “Перспекивні плани: як надалі об’єднуватимуться громади України?” за фінансової підтримки Міжнародного фонду Відродження”.