В Києві Ресурсні центри із розвитку місцевої демократії (РЦ) підвели підсумки реалізації проектів. Цього року основний фокус робіт було спрямовано на вирішення проблем, що виникають у процесі об’єднання та розвитку територіальних громад.
В рамках зустічі, кожен представник дев’яти РЦ звітував про результати своєї роботи в громадах відповідної області.
Так, представник Чернігівського РЦ Олександр Підгорний розповів про те, що РЦ активно працює в тематиці бюджетних регламентів. Наразі їх вже прийнято в 4 громадах області. Окрему увагу він приділив важливості саме системної роботи, як спосіб налагодження довіри до організації. В рамках проекту, РЦ працював в Менській ОТГ над децентралізацією пожежної безпеки.
Менська громада стала першою громадою Чернігівщини, де з’явилася власна пожежна охорона у складі кількох частин. Установа створена на базі підрозділів пожежно-сторожової охорони, які утримувалися сільськими та селищною радами. Раніше такі підрозділи були практично в кожному селі, але більшість із них не збереглися. Наразі є три пожежні депо: Бірківка, Макошине, Семенівка. Це не покриває всю територію ОТГ, тому особливо актуальним є створення добровільних пожежних частин в інших селах.
Організація процесу створення добровільної пожежної частини виглядає так:
- На місцях створюються професійні пожежні команди під керівництвом органів місцевого самоврядування;
- Добровольці підписують з місцевим самоврядуванням договір про здійснення ними діяльності з пожежогасіння;
- Місцеве самоврядування забезпечує місцеві пожежні команди і добровольців необхідною технікою, засобами пожежогасіння і захисними засобами;
- Місцеве самоврядування може пропонувати добровільним пожежним певні соціальні гарантії.
Представник Херсонського РЦ Олександр Мошнягул звітував про свою роботу в Кочубеївській ОТГ, де він працює ще з 2015 року. Цього разу спільними зусиллями реалізувати програму щодо бюджету участі. Фахівці вирішили принципово відійти від старої практики, коли РЦ просто проводить навчання та надає консультації по власному плану. В цьому проекті мешканці проходили навчання за тими темами та проблемами, які вони обирали самостійно. Основний фокус був на тому, що і вирішувати ці проблеми мешканці мали також самостійно, однак, за консультацією завжди могли звернутись до фахівців.
Представник Вінницького РЦ Віталій Дорох розповів, що організація спеціалізується на проведенні громадських екпсертиз, наразі організацією їх було проведено понад 30. В рамках проекту, РЦ допомогав у об’єднанні Вапнярської територіальної громади через процедуру місцевої ініціативи. Основним інстрементом місцевої демократії, що було використано для вирішення ситуації стали громадські слухання. Під час громадських слухань було обговорено питання можливості ініціювання процесу об’єднання громад з використанням процедури місцевої ініціативи. Також, окремо варто зазначити, що мешканці Марківської громади зайняли досить активну позицію у цьому процесі. Серед них було створено ініціативну групу, яка займалася вирішенням цього питання.
Голова Луганського РЦ Тетяна Кіріллова зазначила, що РЦ активно працює над регламентацією форм громадської участі в управлінні місцевими спривами через затвердження демократичних Статутів територіальних громад. Так, в рамках реалізації проекту, за спільної ініціативи Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії на Луганщині та Троїцького селищного голови, було вирішено регламентувати механізми демократії участі в Троїцькій громаді через розробку та прийняття Статуту Троїцької селищної територіальної громади.
Волинський РЦ представила Ірина Гайдучик, яка розповіла про імплементацію бюджетних слухань в Люблинецькій ОТГ. В рамках реалізації проекту, діяльність РЦ була спрямована на вирішення трьох основних проблем:
- Зміну командно-адміністративної форми управління у Люблинецькій ОТГ через запровадження інструментів комунікації, які з огляду на історичні та культурні особливості будуть дійсно результативні у громаді;
- Підвищення рівня включеності та відповідальності мешканців за розвиток ОТГ через сприяння їх самоорганізації та участі у процесі створення та реалізації місцевої політики;
- Запровадження інноваційних форм комунікації, які б дали змогу зняти напругу навколо питання розподілу коштів у громаді та ефективності діяльності місцевої ради.
Представник Донецького РЦ Лілія Дуднік, розповіла, що РЦ працював над положенням про місцеві ініціативи та вчить периферійні громади захищати свої інтереси. В рамках проекту, РЦ працював в Іллінівській ОТГ. Основними проблемами громади є недостатня комунікація між центром ОТГ та периферійними територіями, пасивність мешканців. Як наслідок, при плануванні розвитку громади інтереси периферії не враховуються. Ініціатором вирішення цих проблем виступив Донецький РЦ, виконуючи роль інформаціно-консультативного центру. До процесу підійшли комплексно, працюючи окремо з мешканцями громади та владою. Основною задачею при роботі з населенням стало підвищення рівня їх обізнаності в сутності змін, що принесла реформа та можливостей управління місцевими справами. Працюючи з органами влади, фахівці РЦ лобіювали нормативний акт, що захищає інтереси периферійних громад у складі ОТГ.
Чернівецький РЦ представив Ігор Бабюк, який зазначив, що РЦ вів роботу з реформування закладів культури у 2 громадах області, в одній з громад працюють над запуском бюджету участі. В рамках проекту, РЦ працював над реорганізацією бібліотечної галузі в Сторожинецькій ОТГ. На національному рівні відсутні процедури децентралізації в бібліотечній галузі. Голови об’єднаних територіальних громад остаточно вирішили забрати заклади культури під власне управління. Більше того, частина голів ОТГ вирішила «зекономити» на бібліотеках, скоротивши штатну кількість працівників. Працівники та експерти Ресурсного центру сприяли організації та проведенню публічних заходів, організовували методичний та юридичний супровід процесу децентралізації закладів культури в Сторожинецькій ОТГ, поширювали кращий досвід в інших ОТГ.
Богдан Зелений розповів про напрцювання Львівського РЦ. Так, в рамках проекту, РЦ працював над залученням молоді до управління громадою в Дублянській ОТГ. З метою врахування інтересів різних населених пунктів, їхнього належного представлення, залучення молоді до процесу управління громадою, вирішення актуальних для молоді і загалом громади питань розвитку було створено Молодіжну громадську раду при Дублянській селищній раді. До її складу увійшли представники молоді з різних населених пунктів громади. Молодь вдалось згуртувати довкола ідеї облаштування громадського простору на базі селищної бібліотеки в Дублянах.
Напрацювання Миколаївського РЦ представив Михайло Золотухін. Так, в рамках проекту, РЦ працював над гармонійним соціально-економічним розвитком громад у складі Баштанської ОТГ. Для гармонізації відносин центральної громади з периферійними було ухвалено Статут, що регламентує демократію участі в громаді та передбачає такі інструменти, як: загальні збори громадян за місцем проживання, органи самоорганізації населення; громадські слухання; е-петиції; місцеві референдуми; місцеві ініціативи та інші.