31 травня 2018 року у прес-центрі «Чиста політика» відбулася прес-конференція на тему «Підсумки діяльності Чернігівського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії». На цьому заході представники Центру «Доброчин» та пілотних громад, зокрема, Менської та Сновської ОТГ розповіли, як саме впроваджуються механізми участі громадян у самоврядуванні на місцевому рівні.
Розпочала прес-конференцію керівник Центру «Доброчин» Наталія Дрозд, яка нагадала, що між їхнім центром та Сновською і Менською пілотними громадами давно йде плідна співпраця, а тому саме на цьому заході їхні представники презентують про власні успіхи у своїй діяльності, а надалі напрямки співпраці буде розширено, зокрема, вже планується проект розвитку шкільної освіти.
Наразі ж, за словами пані Наталії, завдяки спільній роботі в пілотних громадах розроблено Статути, які проходять громадське обговорення, також було проведено навчання для активних громадян та представників влади з метою знайдення компромісних рішень в нагальних питаннях, щоб усі сторони конфлікту для вирішення будь-яких непорозумінь користувалися правовими методами – місцевими ініціативами, петиціями, громадськими слуханнями тощо.
Ці громади було обрано з тих причин, що вони є асиметричними по своїй структурі, тобто їхній центр (місто) досить нерівномірно віддалений від багатьох інших населених пунктів на чималій території, а тому саме для забезпечення рівномірного доступу усіх жителів громади до послуг влади й було запроваджено усі ці інструменти місцевої демократії, щоб населення розуміло, як простіше і легше можна «достукатися» до керівництва ОТГ.
«Дуже приємно, що сьогодні зібралися представники пілотних громад, адже нашими спільними зусиллями за цей рік було зроблено досить багато справ – ми розробили Статути для цих двох громад, для чого було розроблено два варіанти Статутів і врешті зупинилися на другому проекті», – розповів керівник Ресурсного Центру з розвитку місцевої демократії Олександр Підгорний. Не так м’яко проходили всі ці процеси, що мали певне політичне забарвлення, але я гадаю, що громада зможе отримати нормальний документ і Статут буде врешті прийнятий. Приємно зазначити й те, що ці дві громади відкриті для співпраці, а це дає перспективи на подальші шляхи взаємної роботи з можливістю залучення додаткових коштів для розвитку ОТГ.
Наша Сновська міська рада дуже задоволена співпрацею з Центром «Доброчин», яким ми вдячні за підтримку, адже новостворені громади мають проблеми з великим нормативним навантаженням, з яким самотужки впоратися дуже важко, тому ми вдячні за таку нагальну допомогу, – зазначила секретар Сновської міської ради Наталія Самойлова, – нашій громаді дійсно було надано два проекти Статутів, а створена робоча група вже вносила корективи до обраного другого проекту Статуту, який зараз оприлюднено для обговорення на сайті міської ради, і врешті він, хочеться сподіватися, буде підтриманий і прийнятий депутатами.
В цьому році завдяки співпраці з Центром «Доброчин» ми реалізували три спільні проекти – по-перше, проект добровільних пожежних дружин, для чого було спочатку створено комунальний заклад Менська місцева пожежна охорона, а згодом люди проявили ініціативу і було проголосовано депутатами за створення в селі Дягова добровільної пожежної дружини, в яку ввійшли жителі цього села, – повідав секретар Менської міської ради Юрій Стальниченко, – другим проектом став Статут нашої громади, що наче місцева Конституція, кожному жителю ОТГ буде надавати право приймати участь у місцевому самоврядуванні, але цей документ ми не поспішаємо приймати, бо наші люди мають максимально ознайомитися з ним і вивчити всі його можливості, а потім після обговорення вже буде його затвердження на сесії міської ради та його державна реєстрація.
Третім проектом, за словами пана Юрія, є проект Бюджетного регламенту, який дає змогу людям приймати участь у всіх процесах планування бюджету громади та контролю за використанням бюджетних коштів – наразі бюджетний регламент погоджено на сесії міської ради у вигляді проекту і лишилося доопрацювати його на профільній комісії та затвердити.
Від ініціативи кожного жителя залежить якість усіх згаданих документів, але наразі громадянська ініціатива, на жаль, дуже низька, а хотілося б долучити до обговорення питань місцевого самоврядування більшість громадян – додав Юрій Стальниченко.
Менський міський голова Геннадій Примаков зауважив, що наші громадяни дійсно мало активні, тому ми намагаємося їх «розворушити» і залучити до нагальних питань місцевого самоврядування, попереду ж очікуємо прийняття громадського бюджету та вирішення інших актуальних питань, в тому числі і завдяки плідній співпраці з Центром «Доброчин».
Метою проекту «Посилення комунікації та спроможності в ОТГ Чернігівщини», що здійснюється Центром «Доброчин» за підтримки Програмної ініціативи МФВ «Демократична практика”, є зміцнення потенціалу місцевих громад та місцевої влади ефективно взаємодіяти в процесі побудови спроможних і рівноправних громад.