12 липня 2017 року у Сєвєродонецьку відбулось обговорення проблематики ефективного використання коштів ДФРР регіонами України.
Круглий стіл став продовженням дискусії, яку Асоціація проводить у Львові, Чернівцях, Сєвєродонецьку, Чернігові, Одесі. На розгляд учасників були винесені результати дослідження «Аналіз ефективності державної підтримки проектів регіонального розвитку».
Круглі столи організовані за підтримки Фонду «Відродження».
Для спільного напрацювання рекомендацій по вдосконаленню політики в сфері ДФРР, Асоціація запросила до дискусії представників органів місцевого самоврядування сільських, селищних та міських громад, співробітників Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, РДА, громадських організацій та активістів, що входять до складу конкурсних комісій з відбору проектів розвитку за кошти ДФРР Луганської області.
Тетяна Кіріллова – регіональний експерт проекту зазначила, що в результаті дослідження було виявлено проблему із підготовкою проектно-кошторисної документації (ПКД) проектів ДФРР.
Проекти з будівництва або реконструкції об’єктів інфраструктури, соціальних установ, які претендують на фінансування за рахунок ДФРР повинні містити технічну документацію. Відповідно, заявникам необхідно витратити значні кошти з місцевих бюджетів на ПКД, не маючи гарантії, що проект буде підтримано регіональною комісією.
Тому, поширеною є практика, коли заявники щороку подають один і той же проект з уже розробленим ПКД, в надії, що наступного року він буде підтриманий.
Олександра Калашнікова – аналітик Асоціації презентувала результати аналітичного дослідження. В своїй доповіді вона сконцентрувалась на проблемах, які характерні для всіх п’яти регіонів та для Луганської області, зокрема. Серед яких були названі наступні:
- відсутність чітких критеріїв до відбору членів регіональних комісій оцінки проектів розвитку за кошти ДФРР;
- загроза політизації процесу відбору проектів через введення народних депутатів до складу Міжвідомчої комісії з розгляду інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку;
- низька якість проектних заявок, які претендують на фінансування за рахунок ДФРР;
- складності у реалізації проектів через надходження коштів у 2 півріччі;
- проблеми зі звітністю по реалізованих проектах на сайті ДФРР.
Учасниками круглого столу були запропоновані рекомендації щодо вдосконалення процедури відбору та реалізації проектів за кошти ДФРР.
Людмила Ахтирська – заступник директора Департаменту економічного розвитку, торгівлі та туризму Луганської обласної військово-цивільної адміністрації вважає, що доцільним є введення обов’язкового захисту заявниками своїх проектних пропозицій перед регіональними комісіями. Таким чином їм буде надана можливість роз’яснити важливість та вплив проекту на розвиток громади та району.
Також на її думку, умови конкурсу ДФРР не повинні змінюватись під час роботи конкурсної комісії. Введення на початку року квотування проектів спортивної сфери та енергоефективності в соціальних установах призвели до затягування процесу оцінки проектів.
Олена Григоренко – заступник голови Старобільської районної державної адміністрації запропонувала введення двоетапного конкурсного відбору. Заявники подають концепції проектних заявок, після відбору комісією перспективних проектних пропозицій, формується повна картка проекту та розробляється ПКД. Це дозволить вирішити проблему із необхідністю розробляти ПКД під кожний проект з невизначеним результатом.
Члени регіональної комісії, представники регіональних та місцевих органів влади озвучили спільну думку щодо необхідності вдосконалення критеріїв оцінки проектів ДФРР. Зокрема, необхідно конкретизувати що собою являє проект економічного розвитку. Необхідним є також виїзди членів регіональної комісії на місця для оцінки проектної пропозиції.
Ще одна проблема, на яку учасники звернула увагу – короткий фінансовий рік, гроші надходять восени, громадам складно реалізувати проекти в стислі терміни. Тому, існує необхідність у збільшенні кількості перехідних проектів.