В цьому нещодавно переконались 43 представників органів місцевого самоврядування та громадськості з Баштанського, Вітовського, Врадіївського, Вознесенського , Миколаївського, Новоодеського, Єланецького, Очаківського, Первомайського районів та міст Миколаїв і Вознесенськ Миколаївської області, що у перших числах березня відвідали першу частину весіннього тренінг-курсу з практичних питань розвитку сіл в рамках «Школи розвитку сільської громади» .
Доктор державного управління , експерт з питань місцевого самоврядування та розвитку місцевої демократії , професор Сергій Саханенко розповів присутнім про законодавче забезпечення та можливості моделі стратегічного демократичного розвитку для захисту інтересів виживання і розвитку сіл в об’єднаної громаді.
Для розуміння теми учасники семінару розглядали відповідні конкретні приклади сіл в Куцурубської сільської об’єднаної громади та с/ Пряме у м Вознесенську Миколаївської області та сіл Балтської об’єднаної громади , закріплювали матеріал під час практичної частини .
По перше. «Для вирішення нагальних питань виживання та розвитку Куцурубська та Іванівська громади у 2015 р. створили першу на Миколаївщині і Куцурубську ОТГ (3 села та 3855 осіб),. В процесі стратегічного планування Куцурубська стратегічна рада надихнула на об’єднання Димитрівську, Солончаківську, Парутинську, Островську місцеві громади. Так ще народилась нова ОТГ (12 сіл та 8882 осіб). А 18 грудня 2016 р обрано голову і 26 депутатів першої в Україні «двічі народженої ОТГ».
Захистити інтереси 12 сіл при формуванні «Стратегії розвитку Куцурубської сільської ОТГ до 2026 р» допомогло дотримання механізмів демократії участі відповідно до Статуту .
Так розробником стратегічного документу стала Стратегічна рада – дорадчий громадській орган, створений травневим 2016р. рішенням сільради. Його активним учасниками стали представники сіл – сільські голови, старости /в.о старост, фермери, активісти сіл. А проект Стратегії перед його винесенням на розгляд виконкомом і радою пройшов за статутною процедуру громадських слухань.
Буклет та Брошура Стратегія розвитку Куцурубської сільської ОТГ до 2026 р»
По-друге, кандидат державного управління, експерт IBSED з практичних питань місцевих фінансів і бюджету , доцент ОРІДУ НАДУ при Президентові України Олеся Голинська розповіла про логіку реформи фінансової децентралізації а також застосування механізмів місцевої демократії для захисту прав та інтересів сіл в бюджетному процесі ОТГ .
« Зараз в країні фактично відбувається «оксамитова революція» в бюджетній системі з переходом на європейську систему фінансового обліку. З наступного року кожний розпорядник бюджетних коштів буде конкурувати за бюджетний ресурс територій.
Триває перехід на конкурентне розуміння бюджету: якщо раніше більше коштів із державного бюджету надавалось найслабшим, то відповідно до програмно-цільового методу фінансово будуть посилюватись сильніші, таким чином підтримується якість соціальних послуг. А слабші в таких умовах повинні підтягуватись до рівня сильніших. В іншому разі цей бюджетний заклад виходить із конкурентної боротьби, втрачає фінансування і підпадає під оптимізацію мережі.
Тому ОТГ для виживання мусить до 2018 року прийняти свої стратегічні документи та опанувати стратегічним фінансовим менеджментом, зокрема програмно-цільовим методом»
Триденне навчання з 2 по 4 березня листопада 2016 р є продовженням осінньої «Школи розвитку громади села» .
По результатам навчання представники 10 відібраних пілотних місцевих громад (сільський голова, депутати сільрад. громадські активісти) разом спланують адекватні спільні кроки мобілізації ресурсів місцевих громад і донорів та протягом 17 року отримають відповідну консультативну підтримку від експертів ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва».
Прес-служба ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва».
Тренинг-курс відбудеться в рамках проекту ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» на тему: «Дієва місцева демократія у селах і містах Миколаївщини» за підтримки МФ «Відродження».
Навчання є черговим заходом проекту «Залучення мешканців сіл та міст до формування та комплексного розвитку спроможних територіальних громад», що реалізується Фондом при партнерстві з Миколаївською облрадою, Миколаївською ОДА згідно рішення облради №7 від 30.07.2015 р. «Про затвердження Плану заходів з реалізації у 2015-2017 роках..» та на виконання завдання 3.2.2. Стратегії розвитку Миколаївської області на період до 2020 року».