Аналітичний центр Асоціації сприяння самоорганізації населення підготував звіт по результатам масштабного дослідження нового для України інституту старост, який запроваджений в ході добровільного об’єднання територіальних громад.
Основна функція старости поглягає у представництві та захисті інтересів сіл і селищ, що ввійшли до складу нових об’єднаних громад. Упродовж семи місяців 2016 року вибори старост пройшли у 84 громадах, тож вже можна зробити певні проміжні висновки щодо функціонування цього інституту в Україні.
У зв’язку з цим постають такі важливі питання: якими є підсумки перших виборів старост та чи потребує змін порядок їх обрання? Як старости мають взаємодіяти із місцевою владою та яким є обсяг їх повноважень? Чи володіють вони потенціалом і реальними важелями впливу для виконання покладених на них завдань? І що необхідно першочергово робити, аби старости стали реальними виразниками інтересів своїх громад, а не перетворилися на «весільних генералів»?
ЗАВАНТАЖИТИ ЗВІТЗвіт містить такі розділи:
- Cтарости в Україні: поняття та функції
- Порядок обрання старост
- Перші підсумки виборів старост
- Проблеми представництва через старост інтересів периферійних територій об’єднаних громад
- Регулювання діяльності старост на місцевому рівні
- Перспективи вдосконалення законодавчого регулювання інституту старост
Висновки та рекомендації дослідників, що наведені у кінці звіту, стосуються вирішення проблем з нормативною базою щодо обрання та діяльності старост ( на державному та місцевому рівнях), належного інформування громади. Адже зараз правовий статус і повноваження старост врегульовані лише в загальних рисах.
Зокрема, надаються плюси та мінуси законопроекту №4742 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища)», який наразі знаходиться на розгляді Верховної Ради.