19 квітня в Києві відбулася міжнародна конференція «Розвиток сільських територій в умовах децентралізації: стан, можливості та ризики».
Щодо стану розвитку сільських територій – практика різна. Слід відзначити позитивні приклади успішного розвитку сільських територій в частині вирощення сільськогосподарської продукції, квітів, ягід. Наприклад, позитивна історія успіху Снітківської громади, яка має надихати інші громади працювати над розвитком фермерства. Проте, така практика ще не є сталою в Україні. Селянам часто не вистачає коштів, інвестиційних ресурсів, просвітницької діяльності, налагоджених механізмів збуту вирощеної продукції.
За словами Леоніда Козаченка, народного депутата України, Голови підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, Голови Української аграрної конфедерації: «80% сільського населення не мають каналізації».
Окрім цього, до проблем та ризиків було віднесено: вимирання села, демографічна криза, не високий рівень життя, молодь залишає село, не високий рівень якості шкільної освіти і т.д.
Учасники панельних дискусій розповідали про можливості та перспективи українського села.
Беренд де Гроот, керівник програм співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні висловив слова привітання з приводу того, що п’ята частина населення України вже залучена до процесу об’єднання територіальних громад та наголосив наступне: можливість експорту має бути надана малим і середнім господарствам; послуги мають бути наближені до сільського господарства; сільське господарство потрібно налагодити на європейські рейки – це підтримує Європейський Союз та надаватиме відповідну фінансову допомогу.
Олена Бородіна, член-кореспондент НАН України, завідувачка відділу економіки і політики аграрних перетворень «Інституту економічного прогнозування» НАНУ розповіла про значення Єдиної комплексної стратегії розвитку села, у якій обов’язково має бути враховано: зниження кількості населення; відсутність роботи у селі для молоді; розвиток зеленого туризму та проведення відповідних навчань; фінансові програми власної діяльності; питання дошкільної та шкільної освіти; ремонт доріг; залучення громади та створення умов для руху на зустріч влади та громади; використання капіталів громад.
До ключових факторів було віднесено: стратегії (наприклад, розвитку агрохолдингів), розвиток бізнесу, знання.
Керівник відділу з питань Євразії Секретаріату глобальних зв’язків, організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) Вільям Томпсон зауважив: «Розвиток сільського господарства – це не єдиний ключовий фактор у розвитку села. Має бути ефективна функціональна географія». Для розвитку села також має значення:
- Зелений туризм.
- Під’єднання до інтернету, в першу чергу для надання послуг, це скорочує зв’язок із центром.
- Підзвітність – люди мають знати куди йдуть їхні кошти.
- Співробітництво сіл і міст.
- Врахування прогнозу щодо населення.
- Застосування нових технологій, винаходів та прийняття інноваційних рішень (наприклад, телемедицина).
- Функціонування громадського транспорту має здійснюватися відповідно до потреб населення та його кількості.
- Послуги мають бути реструктуруванні відповідно до віку та потреб населення.
Яцек Версерський, експерт проекту «Підтримка регіонального та сільського розвитку в Сербії» розповів, що землю у Польщі, в основному, обробляють фермери та приватні особи, а місцеві ринки надають можливість продавати продукцію. Важливо, щоб місцева громада мала право вирішувати питання як розпоряджатися землею, за його словами: «тоді ставлення у людей геть інше, коли у них питають». Важливе значення мають механізми залучення населення та законодавча база, яка їх гарантує. Як позитивний приклад діяльності територіальних громад в Україні пан Яцек навів Северинівку, що у Вінницькій області, де ресурси територіальної громади якісно використовуються.
Науково-практична конференція «Розвиток сільських територій в умовах децентралізації: стан, можливості та ризики» організована за сприяння Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, проекту ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні» та Інституту громадянського суспільства.