Київський міжнародний інститут соціології провів дослідження стану корупції в Україні на 2015 рік та порівняльний аналіз з попередніми дослідженнями 2007, 2009 2011 рр.
Дослідження проведене в 24 областях України на предмет сприйняття українцями основних проблем, ставлення до влади, зміни у сприйнятті корупції та реальний досвід зіткнення з її проявами.
За результатами дослідження, проблему корупції українці визначають третьою серед найважливіших, після військових дій на Сході та високою вартістю життя. 85.5% опитаних впевнені у надмірній поширеності корупції в українському суспільстві.
Дослідження 2015 року засвідчило відчутне падіння рівня довіри населення до всіх без винятку органів влади. Понад половина опитаних вважає, що боротьба з корупцією – обов’язок Президента і лише майже чверть вважає відповідальними простих громадян. Але порівняльний аналіз попередніх років свідчить, що частка населення, яке покладає основну відповідальність за подолання корупції на простих громадян, поступово зростає.
Громадяни України вважають, що влада всіх рівнів має невелике бажання подолати корупцію.
Люди дізнаються про випадки корупції переважно з традиційних недрукованих засобів масової інформації та через неформальне спілкування.
Більшить опитуваних називають основними причинами корупції відсутність щирого бажання у вищого керівництва країни боротися з корупцією, прагнення політиків і державних службовців використовувати посаду з метою особистого збагачення та звичку населення вирішувати все за допомогою корупції.
Майже 65% громадян не згодні виправдовувати корупцію. Небажання виправдовувати корупцію навіть задля власної вигоди зростає з віком.
Третина населення (34%) вважає, що рівень корупції у суспільстві наразі вищий, аніж той, що був напередодні Євромайдану (2013-й рік).
6 із 20 запропонованих сфер та інституцій в Україні розглядаються як дуже корумповані більшістю населення. Це такі сфери, як: міліція (не включаючи ДАІ), судова система, державтоінспекція (ДАІ), Прокуратура, отримання медичних послуг .
Більше половини громадян принаймні раз на рік стикаються із проявами корупції. Лідерами у цьому залишаються заклади охорони здоров’я.
Найвищий в Україні загальний рівень сприйняття жителями корумпованості основних сфер життєдіяльності — в Одеському регіоні. До того ж, це сприйняття зросло більше, ніж по країні в цілому.
76,6% жителів регіону раз у рік стикаються з проявами корупції. Жителі Одещини демонструють розчарування щодо бажання органів влади її подолати. Найбільше прагнення боротьби з корупцією громадяни помічають з боку місцевої влади (13,2%) та президента (12,3%).
22,6% жителів Одеської області вважають, що корупція ніколи не може бути виправданою. Втім, рівень готовності громадян до боротьби з корупцією у нас дещо нижчий, ніж по країні загалом (30,7% проти 36,7%).
Довідково:
Дослідження «Стан корупції в Україні. Порівняльний аналіз загальнонаціональних досліджень: 2007, 2009, 2011 та 2015» проведене Київським міжнародним інститутом соціології в координації з Лейк Ресеч Партнерс та Каракоюн Стретеджіз в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з Міжнародного Розвитку (USAID) та здійснюється Pact, Inc. в Україні. Масштабне загальнонаціональне дослідження громадської думки про стан корупції в Україні було проведене протягом липня – жовтня 2015 року. Вибірка є репрезентативною для дорослого населення (віком 18 років і старшим) України в цілому, а також для кожної області України. Дослідження проводились за випадковою багатоступінчастою вибіркою з квотним відбором на останньому етапі.
Ознайомитися з повною версією результатів дослідження можна за посиланням.