Громадські активісти, експерти, народні депутати, представники місцевої влади та ЗМІ зібрались в Impact Hub Odessa на форум “Децентралізація: перегляд конституційних положень в Україні”.
Обговорювали вплив змін до Конституції на процес децентралізації, просування реформи, бачення безпосередньо представниками Одеського регіону, а також залучення регіонів та громадянського суспільства до реформування.
Столичні експерти підкреслювали, що децентралізація влади є одним з основоположних принципів демократії. Вона вважається наріжним каменем реформ в Україні та першим кроком для того, щоб викорінити застарілу систему врядування.
Конституційні гарантії передачі ряду повноважень державних органів, включаючи фінансову автономію, органам місцевого самоврядування повинні сприяти спроможності та збільшенню ресурсів територіальних громад, а також підвищувати підзвітність місцевих органів громадянам.
Але проти прийняття змін до Конституції в частині децентралізації нещодавно спалахнули протести, які підігріваються деякими політсилами, лунають також нарікання, що реформа проходить без діалогу з громадськістю чи належних консультацій.
Організатор Форуму, Democracy Reporting International провела всеукраїнський конкурс студентських есе на тему: “Чи потрібна Україні децентралізація”. За результатами прийнятих робіт, організація сформувала статистику, згідно якої, 70% за проведення децентралізації, 13% вважають, що країна не готова, 17% за часткову децентралізацію, 21% вважає, що реформа розвиватиме регіональні особливості, а 18% вважають важливим перейняти міжнародний досід.
Народний депутат України Вікторія Пташник:
Основний недолік реформи – відсутність комунікації влади з суспільством, що призвело до величезної кількості міфів навколо неї. Надто важливо показати широкій громадськості саме історії успіху цієї реформи, особливо, “сусідів”.
На на другій сесії форуму учасники обговорили стан справ з просуванням реформи саме в Одеській області.
Серед проблем називали супротив з боку селян щодо об’єдання деяких громад, поширення антиагітаційних матеріалів та дезінформації в області щодо реформи.
За словами депутата Одеської облради Михайла Шмушковича, потужним стимулом для об’єднання громад повинні стати приклади фінансування проектів розвитку місцевої інфрастуктури з державного бюджету.