Ювілейна Х Всеукраїнська конференція з питань самоорганізації населення, що пройшла 9-10 жовтня у Києві, об’єднала експертів з питань місцевої демократії та громадських лідерів зі всієї України, країн Європейського Союзу, народних депутатів.
Головною темою для обговорення стало посилення ролі представників громад та громадянського суспільства у реформі місцевого самоврядування та розбудові територіальних громад.
Захід організували ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» та Одеський суспільний інститут соціальних технологій за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Відкриваючи конференцію, народний депутат України Наталія Новак зазначила:
«Громада повинна мати механізми контролю та впливу на Раду чи міського голову. Ключовою умовою успішного функціонування громади є необхідність існування «рамкових» законів, що регламентують її права».
На конференції було обговорено питання удосконалення правового забезпечення місцевої демократії, механізмів інтеграції внутрішньо переміщених осіб у місцеві спільноти, залучення зовнішніх та внутрішніх ресурсів громад до процесів реформування, успішні практики самоорганізації населення та міжсекторної співпраці в містах та селах та ін.
Досвід країн Європи щодо залучення громадськості до вирішення місцевих справ представили Антонелла Валморбіда, генеральний секретар Європейської асоціації агентств місцевої демократії (ALDA), Марія Голубєва, директор з розвитку Центру публічної політики «PROVIDUS» (Латвія) та Рауно Вінні, керівник програм Центру політичних досліджень «PRAXIS» (Естонія).
Учасникам було презентовано відеофільм «Діємо разом» про успішні практики самоорганізації населення в різних громадах України.
На конференції було вирішено запропонувати кандидатам та партіям, які йдуть на вибори 25 жовтня, підписання угод, в яких вони зобов’язуються в разі проходження у владу сприяти участі громадян в управлінні місцевими справами, в тому числі, ухваленню статутів територіальних громад та відповідних положень.
Голова Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Крупник:
«Ювілейна конференція показала, що в Україні діє розвинена та потужна мережа розвитку місцевої демократії, що об’єднує активістів та представників влади зі всієї країни. Вона є силою, яка дійсно має можливість змінювати цю країну на краще. А за останній рік роботи ми ще й вийшли на європейський рівень».