Жителі гуртожитків в місті Луцьк об’єднались та самоорганізувались для вирішення проблеми з приватизацією свого майна – кімнат у гуртожитку, в яких вони проживають.
Під час тотальної приватизації багато гуртожитків були включені до статутних фондів підприємств – закон цього не забороняв. Жителі таких гуртожитків не мають прав на приватизацію своєї кімнати. У комунальну власність такі гуртожитки можуть бути передані лише за доброї волі власника, а більшість власників не мають бажання розлучатися зі своїм майном.
Не виключенням із цієї ситуації є один із гуртожитків, який знаходиться у м. Луцьку по вул. Привокзальній, 13а.
В будинку знаходиться 99 кімнат, які були надані працівникам взуттєвої та швейної фабрик Луцька. Протягом усіх років справного збирання коштів із мешканців за утримання будинку Дочірньою фірмою «Швейник» ВАТ Луцького виробничо-торгівельного швейного підприємства «Волинь», головним акціонером якого є депутат Луцької міської ради, жодних кроків для покращення технічного стану будинку зроблено не було.
Відповідно, не дивним є факт аварійного стану будинку. У ньому будинку тріщини, протікає дах, дашки при вході в під’їзд мало не падають на голову, що створює небезпеку для життя та здоров’я мешканців, обгоріла проводка та оголені проводи – це далеко не вичерпний перелік того, що змушує мешканців турбуватись про збереження свого житла та здоров’я.
Після прийняття у 2008 році відповідного Закону мешканці аварійної будівлі почали стукати в усі двері керівництва та акціонерів дочірньої фірми і шукати варіанти збереження будинку та приватизації кімнат. Проте результатом було мовчання. Міське ж керівництво знизувало плечима, мовляв «ми б з задоволенням передали вам кімнати на приватизацію, але ж це не комунальна власність і зробити ми нічого не можемо, домовляйтесь із власниками».
У 2013 році мешканці з останніми надіями звернулись до Ресурсного центру для органів самоорганізації населення та попросили про допомогу.
Перше із чого розпочали – це створення будинкового комітету «Віра», як знак і показник того, що мешканці самоорганізовані, готові дбати про своє житло і відстоювати свої права разом.
«Мені здається, що саме створення представницького органу настільки зблизило людей. Раніше кожен був сам за себе, зараз же, ми розуміємо, що ми єдине ціле і ще й з повноваженнями, і у нас виросла «Віра» у результат», говорить голова будинкового комітету Валентина Васевич.
Спільними зусиллями почали готувати листи звернення до керівництва та акціонерів. Знову ж після нових і неодноразових офіційних звернень до головного акціонера та депутата міської ради з проханням передати будинок у комунальну власність відповідей надано так і не було. Натомість, керівник дочірньої фірми розпочав справжню «терористичну» війну із мешканцями. Як відповідь мешканці продумали власну кампанію боротьби.
Перше спільне рішення мешканців було – припинити сплачувати на рахунки дочірньої фірми кошти за утримання будинку та прибудинкової території. Аргументація була наступна «за 20 років будинок довели до аварійного стану, жодної копійки зі сплачених нами коштів за призначенням використано не було. Тому ці кошти ми збиратимемо на рахунок будинкового комітету і після приватизації вкладемо у ремонт і відродження будинку».
Звичайно ж на мешканців посипались гори судових наказів, але їх у повній мірі вдалось оскаржити.
Що вдалось активістам на сьогодні і які є плани на майбутнє:
- Вирішено об’єднати зусилля усіх гуртожитків м. Луцька, що мають аналогічну проблему.
- Створено робочу групу із числа депутатів, відповідальних працівників міської ради, представників гуртожитків та органів самоорганізації населення міста.
- Робоча група напрацювала проект Положення «Про діяльність постійної комісії із забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків у м. Луцьку».
- Розроблене Положення на основі адвокаційної кампанії було пролобійовано до затвердження у Луцькій міській раді. Лідери будинкового комітету «Віра» захищали розроблене Положення під час сесії Луцької міської ради.
- На основі Положення постійна комісія провела інвентаризацію усіх гуртожитків, розташованих на території м. Луцька, незалежно від форм власності. До складу комісії увійшли не лише експерти Ресурсного центру, а й самі органи самоорганізації населення – будинкові комітети, що створені у гуртожитках м. Луцька.
- На основі проведеної інвентаризації комісія визначила необхідні заходи для відновлення або створення необхідної документації на гуртожитки, що сприятиме забезпеченню реалізації права мешканців на приватизацію житла.
- Лідери будинкового комітету розробили та ефективно впроваджуються інформаційну кампанію. Залучаються місцеві та області ЗМІ, телебачення. Постійно готують статті та новинні сюжети про стан гуртожитку та байдужість його власників.
- За вимогою членів комісії із числа органів самоорганізації населення було проведено три засідання такої комісії, на кожне із яких запрошувались відповідні акціонери. На жаль, акціонер гуртожитку із будинковим комітетом «Віра» так і не з’явилась. Натомість комісії вдалось вирішити питання передачі у комунальну власність іншого місцевого гуртожитку. Маленька перемога для інших людей це не кінцевий етап, а засіб досягнення поставлених цілей.
- Мешканці будинку за власні кошти провели технічне обстеження стану будівельних конструкцій та інженерних мереж гуртожитку. Висновок однозначний – стан гуртожитку аварійний.
Наступними кроками буде підготовка матеріалів для судових процесів, які зобов’яжуть власника зробити ремонт аварійної будівлі та нададуть змогу вилучити гуртожиток із статутного фонду дочірньої фірми.
Наразі міська влада повністю підтримує та сприяє діяльності Будинкового комітету «Віра», тому що його мешканці показали – майбутнє за самоорганізованою громадою.