Все більше українців із деяким розгубленням узнають про прийняття нового Закону про особливості здійснення управління багатоквартирних будинків.
За цим законом, до 1 липня, жителі багатоквартирних будинків мають право зібратись та створити власне об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), самостійно обрати комунальні підприємства для обслуговування власного будинку та взяти його на баланс.
Якщо ж жителі проігнорують цю можливість, після зазначеної дати, представники органів державної влади отримають право обрати комунальників для будинку на свій власний розсуд.
Отже, фактично власники квартир в багатоквартирних будинках стоять перед вибором: створювати ОСББ та керувати будинком самостійно чи чекати наступного літа, коли представники районної адміністрації приймуть рішення за них, обравши комунальне підприємство, що буде обслуговувати цей будинок.
Для більшості населення все ще залишаєтесь секретом те, що будучи власником квартири в багатоквартирному будинку, вони є співвласниками усієї споруди.
Експерт Асоціації сприяння самоорганізації населення Юрій Звеліндовський на вимогу жильця одного з будинків на вулиці Балковській в Одесі, прийняв участь у зібранні жильців, провів консультації та роз’яснення умов та вимог нового законодавства. Жильці цього будинку саме збираються створити власний ОСББ.
Чим корисне створення ОСББ? Після створення об’єднання співвласників, жильці мають право самостійно обирати та підписувати договори з комунальними підприємствами, що будуть обслуговувати їх будинок. Найняти двірника, електрика, сантехніка, укласти договір на експлуатацію ліфтів, вивіз сміття. Стати самостійним суб’єктом господарської діяльності та власноруч вирішувати проблеми.
Окрім цього, існують державні програми, що дозволяють ОСББ приймати участь в енергозберігаючих заходах. Наприклад, при термомодернізації дому, держава компенсує порядком 40% витрат. Об’єднання співвласників мають змогу отримувати гранти.
Для того щоб створити ОСББ не потрібен кворум. Законодавець відійшов від необхідної норми у 51% присутніх.
Сьогодні для створення об’єднання співвласників достатньо:
- створити ініціативну групу
- провести загальні збори (хоч 3, 5 чи 7 осіб)
- протягом 15 днів провести письмове опитування всіх власників.
Але більш за все учасників зібрання зацікавило питання підписання Акту прийому-передачі технічної документації, що, фактично, є передачею будинку на баланс ОСББ. Адже тут постає питання, чому українці мають приймати будинки, які потребують капітального ремонту, що ігнорувався роками?
Та чи настільки вільними є українці у виборі комерційної пропозиції для обслуговування? По факту, більшість видів комунальних послуг як в Одесі, так і в інших містах пропонують монополісти – Інфоксвоканал, Одесагаз, Обленерго.