2-3 липня в смт Козин Обухівського району Київської області пройшла X Щорічна конференція малих міст України. Тема цьогорічного форуму – «Муніципальна консолідація. Інтереси міст районного значення». Під час заходу обговорили питання децентралізації повноважень і ресурсів, порядку формування економічного, фінансового та адміністративного потенціалу об’єднаних громад.
В Конференції прийняли участь міські голови малих міст України, представники асоціацій органів місцевого самоврядування, органів державної влади, народні депутати України, міжнародні та вітчизняні українські експерти.
В тому числі в конференції прийняли участь голова Комітету з питань державного будівництва, регіональноі політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко, член фракції «Батьківщина» Вадим Івченко, голова ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” Андрій Крупник.
Учасники заходу зауважували, що перед малими містами постали серйозні виклики, пов’язані не лише з об’єднанням територіальних громад, а й з проведенням місцевих виборів. Саме тому малі міста наразі особливо потребують консультативної, методичної та навчальної підтримки.
Вказувалось, що саме міста районного значення опинились в ситуації цілковитої невизначеності в умовах порушення термінів проведення реформи місцевого самоврядування, буксування процесу об’єднання територіальних громад.
Основні результати реформи місцевого самоврядування повинні бути отримані саме на рівні міст районного значення та селищ-райцентрів, які складають каркас адміністративно-територіального устрою країни сьогодні та в перспективі всі стовідсотково стануть центрами об’єднаних територіальних громад. Вони вже сьогодні надають послуги жителям навколишніх сіл, працевлаштовують сільське населення, але не отримують для цього відповідних ресурсів.
В ході обговорення, Андрій Крупник назвав три основні причини для влади взаємодіяти з громадами:
- взаємодія з активними та адекватними громадами дає можливість владі бути соціально легітимною, адже коли люди відчувають владу близькою до себе, спільно вирішують питання, можуть її контролювати – вони вважають її “своєю”, а це і означає легітимною;
- бути соціально адекватними – взаємодіяти в громадами для спільного вирішення актуальних проблем;
- солідарна відповідальність – це відповідальність за стан справ на своїй території.