Жителі одного з масивів Луцька самоорганувалися та добилися, щоб міська влада затвердила та профінансувала будівництво господарсько-побутової каналізації. Це допоможе нарешті зупинити постійні підтоплення їхніх домівок.
На Малоомелянівському масиві вже протягом семи років люди самостійно боролися з бідою – підтопленням через переповнені каналізаційні ями. У підвалах тамтешніх будинків – води до півметра. Люди щоденно відкачували її власними силами. У результаті тріщали стіни, осідали фасади, перебої з подачею електроенергії та газу.
Скільки б не звертались до міської влади – відповідь була «немає на це передбачених коштів». Замовляти спеціальні машини для відкачування води – дорого, а відкачувати воду доводиться по 7-8 разів на місяць, адже вона не сходить навіть за сухої погоди. Щоб побороти підтоплення у житловому масиві, потрібно 15 мільйонів гривень.
Щоб вивести все з рівня обіцянок на рівень дії, жителі вирішили створити орган самоорганізації населення «Квартальний комітет «Малоомелянівський» і спільно брати ситуацію у свої руки. Саме через цей комітет жителі хотіли залучати кошти для проведення каналізації та вирішення інших проблем з благоустрою. Проте все виявилось не так просто, як гадалось.
Здавалося би, з точки зору здорового глузду: люди самі знайшли механізм боротьби зі своїми негараздами, полегшуючи тим самим роботу місцевої влади, тож влада мала б плескати в долоні й усіляко сприяти втіленню таких ініціатив. Проте реальність виявилася іншої – протягом двох сесій депутати не давали дозволу на створення квартального комітету, незважаючи на мітинг жителів біля стін міської ради.
Пояснення депутатів були наступні: людям буде тільки більше мороки, тому в створенні такого комітету потреби немає. Але стаття 9 Закону України «Про органи самоорганізації населення» говорить:
«Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада може відмовити у наданні дозволу на створення органу самоорганізації населення, якщо ініціювання створення органу самоорганізації населення було здійснено з порушенням вимог, встановлених законом».
Проте порушень цих вимог виявлено не було, тому, очевидно, що мешканців аргументи депутатів не влаштували. Цікаво ще, що депутат, який на виборах був підтриманий мешканцями округу Малоомелянівського масиву, на контакт з громадою не виходив і більше того, постійно голосував проти такої форми самоорганізації.
Мешканці все ж вирішили довести справу до кінця і змусити народних обранців дослухатись до своїх думок. Була запущена широка інформаційна кампанія. Писали листи – звернення до усіх депутатів, проводили особисті зустрічі із керівниками фракцій та керівництвом міської ради, мітинги під стінами міськради, по телебаченню давали сюжети про проблеми масиву.
Врешті-решт під на сесії міської ради депутати дозволили створити квартальний комітет «Малоомелянівський». Правда, не обійшлось без дискусій, мовляв, «закон передбачає передачу в певному обсязі владних повноважень такому органу місцевого самоврядування нижчого рівня, а в рішенні такі повноваження не вказані. Тому згодом представники квартального комітету почнуть «вибивати» владні повноваження у міської ради». Палкі дискусії і звинувачення все ж не зіпсували радості перемоги, комітет міг зареєструватись.
Розпочалась активна фаза роботи. Запрошували керівництво міста на загальні збори кварталу, і уже проігнорувати таке запрошення для посадовців було неможливим, адже представницький орган – це вже не купка окремих скаржників. Активної взаємодії вдалось досягнути і з депутатом округу, що раніше від них «відхрещувався».
За цей час було проведено декілька зустрічей із мером міста на території діяльності квартального комітету «Малоомелянівський» для висвітлення проблем та окреслення перспектив взаємодії.
На сьогодні завядки активним діям членів комітету вдалося:
- ОСН домігся виготовлення та затвердження проекту господарсько-побутової каналізації, яка мала б допомогти вирішити проблему підтоплення. У 2015 році вже розпочалось будівництво каналізації, із сумою фінансування 4,3 млн. грн. Загальний бюджет каналізування – 8,9 млн. грн.
- Міською радою профінансовано та виготовлено проект пониження рівня ґрунтових вод на Малоомелянівському масиві. На разі розглядається питання про фінансування втілення проекту в життя.
- Домогтись встановлення дорожнього знаку регулювання пріоритету проїзду перехрестя вул. Потебні та Баранова, де раніше неодноразово виникали аварійні ситуації.
- Домогтись проведення часткового ямкового ремонту на одній із вулиць, що входить до території діяльності квартального комітету.
- Домогтись аварійної заміни трансформатора високої напруги на вул. Тарасова, який забезпечує електропостачання майже половини масиву.
- ОСНом ініційовано розробку проекту вуличного освітлення. Загальний бюджет реалізації такого проекту складає 1,5 млн. грн. На разі вирішується питання про пошук фінансових ресурсів на освітлення.
Голова органу самоорганізації Григорій Панасюк каже:
“У нас ще багато планів та ідей. Не усе вдається зробити одразу, проте показово, що до створення комітету протягом семи років боротьби окремих «скаржників» таких результатів досягнути не вдалось, як за півтора року роботи Малоомелянівського квартального комітету”.