Які ресурси отримали об’єднані громади та з якими труднощами стикнулись учасники реформи на півдні України, обговорили сьогодні на дебатах «Реалізація реформи місцевого самоврядування на півдні України: сьогодення та майбутні перспективи» в Одесі.
У заході взяли участь представники місцевих рад, об’єднаних громад, громадських організацій, обласної ради, науковці з Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.
Проведене на початку дебатів голосування показало, що більшість учасників в цілому підтримують реформу, але бачать певні проблеми в процесі її реалізації.
Серед позитивних аспектів реформи було зазначено ріст бюджетів, сплеск громадської активності, наближення влади до людей та поштовх до розвитку периферійних сіл. Однак, присутні висказалися також і щодо перешкод.
За словами Михайла Золотухіна, голови правління ММГО «Фонд розвитку міста Миколаєва»: «Із позитивного – в єдиній об’єднаній громаді Миколаївської області – Куцурубській в п’ять разів зріс бюджет, значна частина інфраструктурної субвенції була витрачена на розвиток периферійного села, розвивається громадянське суспільство. Однак, існує зворотна сторона: конфлікт старости та голови громади; небажання та невміння розвиватись за рахунок своїх ресурсів, а не тільки субвенцій. Проекти, які подаються на Державний фонд регіонального розвитку, не мають економічної спрямованості. Ти не менш зараз в області у 19 громад, що об’єднуються, у грудні мають відбутися вибори».
Іван Михайлов, Виноградненський сільський голова Болградського району зазначив, що лунають думки, що громади на півдні Одеської області не хочуть об’єднуватись. Однак, на його думку, проблема полягає в тому, що мешканці громад не мають адекватної інформації про переваги реформи, яка допомогла би їм визначитись. Населення, яке пам’ятає об’єднання колгоспів, категорично проти укрупнення громад. Тож, на його думку, необхідні законні інструменти справедливого розподілу бюджетних коштів між селами в ОТГ.
Олеся Голинська, радник Міністерства фінансів України, зазначила, що Міністерство як раз зараз вводить такі нормативні інструменти для формування бюджетів ОТГ. За її словами, друга хвиля громад, що об’єднуються, отримає не менш фінансових переваг, а ніж перша. Тому громадам не варто сумніватися.
Марія Дзюпин, аналітик ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» розповіла про причини звернень до суду представників громад, які вважають що процеси об’єднання громад проходили із порушеннями законодавства України: «В південних областях зафіксовано п’ять судових справ з цього приводу. У разі, якщо порушення були виявлені громадськими активістами чи місцевими депутатами, головами, за допомогою механізму судового захисту можна призупинити процес об’єднання. Однак, на її думку, такі позови можуть бути використані для маніпуляції та в цілях окремих політичних сил».
Керівник Причорноморського центру соціальних та політичних досліджень з Херсону Олександр Мошнягул повідомив, що в єдиній ОТГ області – Кочубеївській відчувається нестача професійних кадрів, оскільки громада ставить амбітні цілі, які складно досягнути без професіоналів. Тому, громада відчуває складності в освоєнні інфраструктурної субвенції. Спостерігається в Херсонській області і дискредитація реформи політичними партіями, які мають вплив на місцеві ради.
Аналітики Асоціації сприяння самоорганізації населення представили записку з даними щодо реалізації реформи місцевого самоврядування на півдні України.
Захід організовано Асоціацією сприяння самоорганізації населення в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.