Під час повномасштабного вторгнення Україна зіштовхнулася з масовими викликами у масштабах, які не вирішувала жодна країна світу. Один з цих викликів – це реінтеграція та відновлення деокупованих територій.
Для того, щоб допомогти державі напрацювати дієві рішення, експерти, аналітики, представники влади, місцевого самоврядування та громадянського суспільства зустрілись 21 травня на конференції “(Де)окуповані та прифронтові громади на шляху до відновлення: інституційні рішення”.
Конференція стала майданчиком для діалогу, де сторони поділились своїм баченням та змогли запропонувати власні варіанти розв’язання ключових проблем.
Захід було організовано в межах Глобального Тижня Відкритого Уряду консорціумом громадських організацій, зокрема ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, ГО “Центр політико-правових реформ”, ГО “Громадська ініціатива Луганщини” та ГО “Асоціація “Відродження та Розвиток” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Партнери: Міністерство розвитку громад та територій України та Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
“Всупереч складним обставинам, прифронтові громади демонструють стійкість, відповідальність та ініціативність у питаннях демократичного врядування та залучення громадян до прийняття рішень. Водночас потрібно постійно шукати ефективніші рішення у контексті відновлення прифронтових та деокупованих громад”, – зауважив Державний секретар Кабінету Міністрів Олександр Ярема.
На важливості співпраці влади та громадськості у контексті відновлення деокупованих територій акцентував також Олександр Сушко – виконавчий директор “Міжнародного фонду “Відродження”.
“Україна не має дотичного міжнародного досвіду країн, які вирішували такі ж задачі. Нам доводиться самостійно намацувати шляхи, щоб не дати перетворити наші громади, яких зачепила війна, у сіру зону, де не буде життя. Для цього треба поєднання зусиль влади, органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства. Без такої співпраці нічого не вийде. Фонд “Відродження” вважає це частиною своєї стратегії – допомогти впровадити ті рішення, які дозволять зберегти людський капітал, економічний ресурс, напрацювати унікальний досвід виживання у розвитку”, – зауважив він.
Варто зауважити, що обговоренню передувало проведення чотирьох аналітичних досліджень щодо Запорізької, Харківської та Херсонської областей. У фокусі уваги дослідників опинились 172 територіальні громади.
Аналітики досліджували питання публічного управління, кадрового забезпечення, потреби реконфігурації територіального устрою та громадської участі у вказаних громадах, а також ділились рекомендаціями, що можна покращити.
Під час конференції керівниця проєкту Ірина Гайдучик, а також аналітик Роман Кисленко презентували результати вищезгаданих досліджень.
“Напрацьовано великий комплекс рекомендацій. Після цього дослідження у багатьох може додатись роботи. Але ми переконані, що ці рекомендації повинні перейти у конкретні рішення, оскільки питання реінтеграції та відновлення деокупованих територій вимагає від нас дій тут і зараз”, – зауважила Ірина Гайдучик.
Під час панельних дискусій учасники детальніше обговорили кожен з окреслених напрямів. Багато йшлося про те, що передусім необхідно напрацювати якісну законодавчу базу.
“У нас на сьогодні немає єдиної законодавчої рамки, яка б стосувалась відновлення України. Прифронтові та громади, які були в окупації – вони є частиною загальної рамки відновлення. Ми на базі нашого Комітету проводили публічні консультації, щоб на рівні законодавства зафіксувати, що таке відновлення, які зобов’язання і повноваження ОМС, органів центральної виконавчої влади, як це все корелюється між собою у питаннях відновлення”, – додала голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
“Працюємо у напрямі підготовки законодавчої бази для повоєнного врядування. Багато питань потребують обговорення вже зараз. Важливо, щоб усі дискусії відбувалися спільно зі суспільством і щоб ухвалювалися рішення, які отримають всебічну підтримку”, – наголосив Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.
Під час чотирьох панельних дискусій учасники мали змогу обговорити детальніше кожен з аспектів дослідження, поділитись зауваженнями та пропозиціями.
“Ця конференція є проміжним етапом у процесі пошуку рішень щодо поточного стану та перспектив інституційного відновлення українських територій. Навіть якщо зараз окремі частини території України перебувають під окупацією, ми маємо спільно шукати формати їхнього майбутнього в інституційному вимірі на період після деокупації. Також важливо вже зараз реагувати на ці виклики, зокрема, готувати, обговорювати та приймати нормативно-правові акти, які мають відповісти на ці складні питання”, – зазначив директор Програми “Демократія і належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження” Олексій Орловський.
Ознайомитись з аналітичними матеріалами, підготовленими у межах дослідження, можна за посиланням.