Залучення громадян для прозорого та інклюзивного відновлення громад в Україні
Відновлення України буде найбільш масштабним інфраструктурним проєктом після Другої світової війни та вимагатиме колосальних ресурсів. Немає жодних сумнівів, що ці ресурси будуть надані партнерами в достатньому обсязі, однак їх ефективне використання – це насамперед внутрішнє завдання самої України. І майже напевне біля таких ресурсів з’являтимуться заінтересовані сторони, що намагатимуться задля власної наживи скористатися ними несправедливо, непрозоро, неефективно. Саме тому вкрай важливим є належне залучення громадян до розробки та впровадження програм і планів відновлення, а також громадський контроль за їх реалізацією та освоєнням відповідних ресурсів.
У минулому громадянським суспільством України у співпраці із владою напрацьовано чимало практичних механізмів для цього. Йдеться про різні форми публічних консультацій, громадську експертизу та громадський аудит, діяльність стратегічних, громадських та громадсько-експертних рад та деякі інші інструменти. В умовах воєнного стану можливості використання цих інструментів звузилися, особливо у тих громадах, де створені військові адміністрації. Місцева влада ж, натомість, стала менш прозорою, відкритою та підзвітною у своїй діяльності, що підвищує ризик прийняття неефективних і/або неінклюзивних рішень при плануванні та реалізації програм відновлення.
Саме тому Асоціація сприяння самоорганізації населення розпочинає проєкт покликаний протидіяти імовірному настанню цього ризику та сприяти залученню громадян до участі в розробці, реалізації та оцінці місцевих планів і програм відновлення, тим самим підвищуючи ефективність самого повоєнного відновлення України та використання відповідних ресурсів.
Проєкт «Сприяння прозорому та інклюзивному відновленню громад в Україні» реалізується за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».
Очікується, що в межах зазначеного проекту буде проведено дослідження інформаційної відкритості та прозорості місцевих органів влади щодо процесів відновлення та розроблена навчальна програма з питань участі жителів у процесах відновлення територіальних громад в межах якої буде проведено навчання для представників ОГС.