Від початку війни Хмельниччина прихистила 185 тисяч вимушених переселенців. На довгострокове проживання у громадах залишились 43 тисячі людей, в тому числі майже 8,5 тисяч з Луганщини.
Напрямки конструктивної співпраці місцевої влади, переміщених бізнесів та ВПО обговорили учасники Форуму переселенців, який відбувся 22 липня у Хмельницькому за підтримки міжнародного Фонду «Відродження» в рамках програми «Демократична практика».
«Ще з перших днів російської агресії в області був створений гуманітарний штаб, який й дотепер працює цілодобово і не тільки для тих, хто переїхав до Хмельниччини. «Мостами допомоги», які формуються на замовлення адміністрацій найбільш постраждалих регіонів, гумвантажі відправляються до Донеччини, Дніпропетровщини та Харківщини», – зазначив у вітальному слові заступник голови Хмельницької обласної ради Валентин Соколюк.
«Форумом «Три RE» ми відкриваємо проєкт із соціалізації переселенців. Перш за все, ми створимо «соціальний портрет» переселенської спільноти, аби розуміти, який потенціал вона має. А також реалізуємо низку соціальних активностей, спрямованих на налагодження комунікації з приймаючими громадами. Наприклад, екологічні ініціативи «Громада нам рада» та «Хмельницька кава для ВПО» як площадку для діалогу, – розповіла його співорганізаторка – голова «Громадської ініціативи Луганщини» Тетяна Кіріллова.
Як цінний ресурс, а не «тягар для громад», розглядає переселенців й влада міста Хмельницький. За словами керуючої справами міськради Юлії Сабій, працевлаштований кожний п’ятий ВПО, який звернувся до Центру зайнятості. До речі, Хмельницька міськрада стала першою в Україні, яка підписала Меморандум про підтримку ініціатив ГО «Громадська ініціатива Луганщини» та «Люди миру та праці», створеної переселенцями зі Сходу.
У цьому контексті зацікавленість викликав досвід роботи Луганської обласної ради з питань внутрішньо переміщених осіб, який наразі поширений на інші регіони країни.
Зокрема, щодо створення «Обласної програми інтеграції ВПО». Діяльність таких консультативно-дорадчих органів важлива саме для «підсилення голосу» людей, які не можуть бути наближені до центрів прийняття рішень, – повідомила голова ради Яна Любимова.
Учасники заходу прийняли Резолюцію, яка буде направлена до місцевих органів влади із пропозиціями щодо соціальної інтеграції ВПО з Луганщини у громади Хмельниччини, зокрема, підтримки і розвитку бізнесу.
Захід проводиться ГО «Громадська ініціатива Луганщини» в рамках проєкту «Три Ре-: локація, інтеграція, соціалізація» для налагодження діалогу ВПО із приймаючими громадами» за підтримки МФ «Відродження» (Програма «Демократична практика»).