В умовах російської збройної агресії інституційні форми місцевої демократії значною мірою були нівельовані, водночас рівень самоорганізації та громадської активності населення є безпрецедентно високим. При цьому значного піднесення зазнали різноманітні низові самоорганізовані спільноти й ініціативи, які часто є взагалі неформальними. Враховуючи, що ці суб’єкти є дуже нестійкими, критично важливо, щоби вся накопичена ними пасіонарна енергія не зникла в майбутньому й не була втрачена, а стала рушієм відновлення та повоєнного розвитку України, зокрема постраждалих територіальних громад.
З іншого боку, навіть під час війни завжди є місце й потенціал для залучення громадян, яке має набувати (і вже набуває) інших, часто гібридних та інноваційних форм. Тоді як громадам потрібно правильно використовувати цей ресурс, який може бути дуже корисним. В Україні зараз відбуваються всі ці процеси, тож відповідний досвід потребує систематизації, належного осмислення та просування, з тим, щоби зробити громади більш стійкими в умовах агресії й у майбутньому а уможливити їх швидке повоєнне відновлення. Крім того для майбутнього децентралізації локальної демократії дуже важливо, аби на низовому рівні існував і зберігався запит на прозорість і відкритість місцевого самоврядування та громадську участь.
Саме тому вкрай важливо сприяти і підтримувати місцеву демократію та громадську участь задля посилення стійкості та прискорення відновлення постраждалих громад в Україні. Ця мета дотягатиметься через: краще розуміння трендів і новітніх форм місцевої демократії та низової самоорганізації в Україні в рамках російської збройної агресії; збір і систематизацію даних про низові самоорганізовані спільноти й ініціативи та їх мережування; участь у формуванні та реалізації публічної політики з питань місцевого самоврядування, безпеки і розвитку громад та локальної демократії в умовах війни; сприяння інституційному розвитку низових самоорганізованих спільнот шляхом навчання і консультування.
Експерти Асоціації сприяння самоорганізації населення проведуть мепінг низової самоорганізації та створять на його основі загальнодоступну, інтерактивну, візуалізовану, електронну базу даних низових самоорганізованих спільнот та ініціатив України, проведуть аналітичне дослідження новітнього досвіду та кращих інноваційних практик громадської участі на місцевому рівні в умовах війни в Україні та займуться розробкою і пілотуванням комплексної авторської навчально-акселераційної програми у форматі змішаного навчання орієнтованої на розвиток спроможності низових самоорганізованих спільнот й ініціатив.
За результатами проведеного дослідження будуть сформовані нові знання про низові самоорганізовані спільноти й ініціативи в Україні, покращено розуміння їх потенціалу, потреб та механізмів функціонування, ці знання стануть загальнодоступними для подальшого поширення і використання. Також буде виявлений новітній досвід та кращі практики громадської участі в умовах війни, які варті запозичення і поширення.
Проект “ Перезавантаження місцевої демократії у постраждалих громадах України (RELOAD)” реалізує ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.