Експерти громадської організації “Центр Доброчин” та старости Менської громади обговорили практичну реалізацію Стратегії громади в частині охорона довкілля на зустрічі, яка пройшла 26 березня 2021 року в місті Мена Чернігівської області.
Це перший захід із шести громадських обговорень, які покликані забезпечити участь громадян з різних населених пунктів, що входять до складу громади, до процесу реалізації Стратегії щодо охорони довкілля.
Наразі більшість громад мають розроблені та затверджені Стратегії розвитку, але як демонструє аналіз цих документів, охорона довкілля визначена в них недостатньо повно. Тому беручи до уваги низку екологічних проблем, питання імплементації існуючих Стратегій розвитку в частині охорони довкілля є вкрай актуальним.
В березні 2018 року в громаді було затверджено Стратегію розвитку Менської міської об’єднаної територіальної громади на 2018-2024 рр. Головна мета Стратегії – докорінні позитивні зміни якості життя мешканців Менської громади шляхом зміни системи управління, підвищення конкурентоспроможності економіки, інвестиційної привабливості, ефективного використання ресурсів, узгодженні інтересів влади, громади та бізнесу, створення максимальної кількості робочих місць.
У Стратегії Менської громади є розділ про екологію і акцент робиться на поглиблення дня річок (п. 2.1.1) і на налагодження системи збирання та утилізації сміття (2.1.3). Але перше (поглиблення дня річок) не вирішує причину проблеми, а лише забезпечує “косметичні” зміни. Друге (утилізація сміття) також направлене більш на “косметичні” зміни. Бо сміття, яка валяється на вулицях і на полігонах, це, звісно, не гарно, але завдає менше шкоди, ніж діяльність підприємств.
Для реалізації Стратегії в частині охорони довкілля Менська міська рада затвердила
- Програму розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення малих річок та водойм на території Менської міської об’єднаної територіальної громади на 2020 – 2024 роки (рішення № 622 від 26 грудня 2019 року) та
- Програму видалення аварійних та небезпечних дерев на території населених пунктів Менської об’єднаної територіальної громади на 2020-2022 роки (рішення № 680 від 26 грудня 2019 року).
Під час обговорення учасники відзначили, що Програма видалення аварійних та перерослих дерев ефективно діє в Менській міській раді ще з 2012 року. Щороку на виконання заходів програми, виділяються кошти з місцевого бюджету в сумі 190-200 тисяч гривень щороку. Завдяки наявності такої програми в населених пунктах громади щороку видаляється від 50 і більше дерев.
Центром Доброчин спільно з партнерами було проведено дослідження (екологічні картування та фокус-групу) щодо основних складових екологічної ситуації територіальної громади та опрацьовано результати.
Попередньо було погоджено всіма учасниками, що Стратегія однозначно потребує актуалізації та доопрацювання, зокрема, потрібно включити такі напрямки як, очищення відходів підприємств (очисні споруди або поганої якості, або їх взагалі немає), безпечне зберігання відходів, паспортизація сміттєзвалищ, реконструкція очисних споруд та інженерних мереж, тощо. Ці напрямки будуть викорінювати причини екологічних проблем, а просто боротись з наслідками.
«Проект здійснюється за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках грантового компоненту проєкту EU4USociety.
EU4USociety – спільний проєкт Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу, що спрямований на посилення залучення, сталості, спроможності, актуальності та впливу українського громадянського суспільства у вирішенні актуальних внутрішніх, регіональних та глобальних викликів.
Матеріали, опубліковані на цій сторінці, є виключною відповідальністю ГО Центр Доброчин та необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу або Міжнародного фонду «Відродження».