З початку карантину, третина власників бізнесу (переважно мікро-), заявляли про падіння доходів на 90-100%. Ці ж підприємці звільнили до 50% штату співробітників. Криза не лишила осторонь й підприємства, що є найбільшими платниками податків як у громадах, де вони розташовані, так і на рівні всього регіону.
Одним із таких підприємств є ТОВ «СЕ Борднетце-Україна» – виробник кабельно-провідникової системи для автоконцерну Volkswagen, який з 2007 року забезпечує 7 тисяч українців роботою на чотирьох заводах у Тернополі, Чернівцях, Хмельницькому та Чорткові.
З 2018 року завод у Тернополі працює над реалізацією проєкту майбутнього – High Voltage, який спрямовано на виробництво високовольтної продукції для гібридних та електричних автомобілів. Цей же завод у 2017 році очолив список підприємств, що забезпечили найбільші суми сплати податків до бюджетів усіх рівнів. А завод у місті Чортків є бюджетоутворюючим підприємством, яке щомісячно спрямовує до місцевого бюджету декілька мільйонів гривень.
Пандемія Covid-19 спричинила кризу у роботі ТОВ «СЕ Борднетце-Україна». Через локдаун відбулось переривання ланцюгів постачання з партнерських виробництв у ЄС. Також, підприємства у Тернополі, Чернівцях та Чорткові були змушені призупинити виробництво на три тижні.
Однак, керівники використали тижні простою для адаптації підприємства до нових умов роботи в часи пандемії. «Ми організували перевезення працівників, закупили достатню кількість засобів індивідуального захисту, розмітили та розділили робочі місця відповідно до санітарно-епідеміологічних вимог», – зазначає у розмові з експертами Асоціації сприяння самоорганізації населення Олександр Шламп – технічний директор ТОВ «СЕ Борднетце-Україна».
У перші після простою тижні на всі чотири локації вийшло працювати всього 1400 із 7000 робітників. Підприємства уважно підійшли до питання організації виробничого процесу в умовах пандемії. Їх досвід може бути корисний іншим українським виробникам.
Як організований робочий день працівника ТОВ «СЕ Борднетце-Україна»? Покроковий алгоритм:
Підвезення на роботу. Працівників доставляють на підприємство робочі автобуси, які перед кожною поїздкою проходять дезінфекцію. Робітники займають місця відповідно до встановлених норм зі збереженням соціальної дистанції. Масковий режим є обов’язковим для перебування в автобусі. Підприємство забезпечило масками та дезінфекторами всіх співробітників. Всього було закуплено 50 тисяч масок та 600-800 літрів дезінфікуючих засобів. Стаття витрат на засоби захисту склала 2 млн. грн.
Вхід до заводу. Перед початком робочого дня працівники обов’язково проходять температурний скринінг. Очікуючи у черзі на скрініг, вони дотримуються соціальної дистанції. Для цього на вулиці була зроблена спеціальні розмітка. Двічі на день проводиться дезінфекція турнікетів: перед тим, як люди заходять та після того, як виходять. За таким же графіком дезінфікуються роздягальні, вбиральні та інші приміщення загального користування.
Початок роботи. Відповідальні за роботу цеху особи перевіряють дотримання маскового режиму. Робітник працюють у гумових рукавичках. На конвеєрних лініях були розділені робочі місця із дотриманням соціальної дистанції у 1,5 метри. Між робочими місцями були встановлені спеціальні перегородки.
Повторний температурний скрініг у середині робочого дня. Через 4 години після початку роботи співробітникам роблять повторне вимірювання температури. У разі виявлення підвищеної температури, або інших симптомів захворюваності, працівника ізолюють та викликають швидку допомогу. Основне завдання – це перервати ланцюжок захворюваності. Перша серйозна хвиля захворюваності на підприємстві зафіксована у вересні. Тоді захворіло 55 працівників. У жовтні був зафіксований спад захворюваності – всього 12 осіб. Проте станом на кінець листопада у 70 працівників був виявлений Covid-19. Враховуючи те, що заводи знаходяться у областях зі значним поширенням інфекції, такі показники захворюваності на підприємстві можна вважати невисокими.
Інформування працівників про заходи індивідуального захисту. На території підприємств розміщені чисельні плакати із роз’ясненнями заходів безпеки в умовах епідемії.
«Ми впевнені, що найбільше для нерозповсюдження вірусу в Україні можуть зробити тільки самі люди. Які б ми обмежувальні заходи не робили, люди перш за все відповідальні за своє здоров’я», – зазначає пан Олександр Шламп.
Підприємство також долучилось до допомоги місцевим лікарням – виділили близько 1,45 млн. грн на їх потреби. «Також транспортуємо медиків з населених пунктів, адже кожен розуміє, що ці люди добираються на роботу заради нас», – зазначається на Facebook-сторінці ТОВ.
Публікацію підготовлено в рамках проєкту Асоціації сприяння самоорганізації населення «Громади проти COVID-19: як жити далі в умовах пандемії?».
Проєкт впроваджується за фінансової підтримки Zagoriy Foundation (https://www.facebook.com/zagoriyfoundation/). Благодійний фонд Zagoriy Foundation був створений у 2015 році Глібом, Катериною та Володимиром Загоріями для реалізації благодійних проектів. Zagoriy Foundation системно впроваджує накопичений поколіннями сім’ї Загорій досвід благодійництва, — що дозволяє робити вражаючий внесок в розвиток України. Фонд на довготривалій основі підтримує важливі для українського суспільства ініціативи та бере участь у заходах, які спрямовані на популяризацію благодійної діяльності. Пріоритетним напрямом діяльності Фонду є розвиток культури благодійності. В цьому напрямку Фонд системно впроваджує сталі проекти й окремі активності.