Активні мешканці з сіл Дягова, Ліски, Феськівка, Величківка та Макошине Менської ОТГ долучились до екологічного картування громади, організованого ГО Центр «Доброчин» в рамках проєкту «Ефективне комплексне управління охороною довкілля в Менській ОТГ».
Еко-картування громад – це процес визначення поточного екологічного стану громади, до якого залучаються не тільки влада і експерти, але й мешканці.
Керівник проєкту Олександр Підгорний зазначив, що метою цих зустрічей було отримання детальних даних про існуючі екологічні проблеми в громаді, зокрема не тільки в центральній садибі, але і в приєднаних селах.
Під час зустрічей, учасники відповідали на наступні питання та позначали відповіді на карті селища.
- Якими є екологічні проблеми вашої території?
- Які шляхи вбачаєте у їх вирішенні?
На думку учасників серед основних екологічних проблем Менської громади є
- розорювання прибережних захисних смуг, заплавних земель, лугів, сінокосів, пасовищ;
- зниження рівня води водних об’єктів (річок, струмків, озер, ставків, каналів, а також водоносного горизонту), в тому числі зниження рівня води у колодязях, з яких споживає воду частина населення;
- забруднення води водних об’єктів по причині господарської діяльності аграрних та інших підприємств: використання хімікатів під час обробітку полів, злив у водойми відходів діяльності підприємств; в тому числі забруднення води у колодязях, з яких споживає воду частина населення;
- виснаження земель сільськогосподарського призначення (втрата родючості) по причині господарської діяльності аграрних підприємств: посів ресурсоємних рослин та неправильну сівозміна;
- випалювання сухої трави, зазвичай місцевим населенням, що призводить до забруднення повітря, пожеж в населених пунктах;
- знищення лісів та лісосмуг;
- забруднення рідкими та твердими побутовими відходами.
Учасники відзначили, що вони таки можуть вплинути на екологічний стан в громаді. Однозначно, це мають бути комплексні рішення, які включають виховання екологічної свідомості, корпоративну соціальну відповідальність бізнесу, пропагування «еко» продуктів та товарів, посилення відповідальності за забруднення, співпраця влади з місцевим населенням, тощо.
Успішна та сучасна екологічна політика не може бути результатом дій лише місцевої влади. Це результат взаємодії та співпраці ОМС та громади, а також різних суспільних груп. Тому відповідальність за екологічні питання лежить не лише на ОМС, але й на громаді.
Адже чим більше громада усвідомлює види екологічних проблем та їх масштабність, тим активніше намагається їх вирішити. Така діяльність забезпечує активну участь мешканців Менської громади до визначення основних еко-проблем в ОТГ.
«Проект здійснюється за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу в рамках грантового компоненту проєкту EU4USociety.
EU4USociety – спільний проєкт Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу, що спрямований на посилення залучення, сталості, спроможності, актуальності та впливу українського громадянського суспільства у вирішенні актуальних внутрішніх, регіональних та глобальних викликів.
Матеріали, опубліковані на цій сторінці, є виключною відповідальністю ГО Центр Доброчин та необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу або Міжнародного фонду «Відродження».