Що таке бюджет участі? Для чого його впроваджують? Які переваги він надає у вирішенні проблем громади? – відповіді на ці та інші питання представили експерти Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії на зустрічі з депутатами Менської міської ради та членами виконкому 25 жовтня 2018 року.
Олександр Підгорний, керівник Ресурсного центру, який діє на базі ГО «Центр Доброчин» підкреслив, що впроваджуючи Бюджет участі, міська влада повинна залучити жителів Менської ОТГ до процесів управління. Треба змінити радянську ментальність жителів громади. Міська влада повинна і готова впроваджувати різні їхні ініціативи, але для цього від громадян потрібна допомога і активність.
Що дасть Бюджет участі:
- визначення та вирішення проблем, які найбільше хвилюють жителів міста та ОТГ;
- створення ефективного механізму взаємодії органу місцевого самоврядування та жителів громади (можливість впливати на бюджетну політику);
- формування довіри громадян до місцевої влади;
- підвищення відкритості діяльності органів місцевого самоврядування та залучення населення до процесу прийняття рішень.
Бюджет участі дає можливість активізації людей. Завдяки цьому влада бачить тих активних членів громади, які хочуть щось змінювати у містах свого проживання. З точки зору громади – це інструмент прямої демократії, за допомогою якого громадяни беруть активну участь у розподілі частини бюджетних коштів громади, з точки зору органу місцевого самоврядування – це частина бюджету ОТГ, з якої обов’язково фінансуються проекти та пропозиції, подані безпосередньо громадянами.
Відповідно до Бюджету участі, проекти пропонує громада, а втілює їх, за участі все тієї ж громади, міська влада.
«Бюджет участі – це можливість кожного жителя Менської ОТГ сформувати свою ініціативу, і реалізувати її за кошти бюджету ОТГ шляхом відкритого голосування мешканців» – зазначила Ірина Синельник, експерт з партиципаторного врядування, член робочої групи з впровадження бюджету участі у м. Чернігів.
Даний механізм дає можливість конструктивної взаємодії мешканців та представників місцевої влади. Він заохочує мешканців співпрацювати й об’єднуватися.
Експерти Ресурсного центру надали всі необхідні документи стосовно прийняття Бюджету участі в Мені. Далі – справа за депутатами!
Метою проекту «Управління конфліктом в громадах для якісних змін», що здійснюється Центром «Доброчин» за підтримки Програми МФВ «Демократична практика”, є діалог і залучення громадян до участі в проведенні реформ освіти та місцевого самоврядування.