Чому Міністерство фінансів назвала досвід Біляївки зразковим? Як розробити та, головне, впровадити в життя Стратегію соціально-економічного розвитку? На ці та багато інших питань знайшли відповідь учасники круглого столу “Біляївський досвід: озирнутися для руху вперед”, який провела Асоціація сприяння самоорганізації населення.
В цьому дискусійно-навчальному заході узяли участь керівники та представники об’єднаних територіальних громад Одеської області, сільські старости, науковці, громадські активісти, експерти Асоціації.
Модератор круглого столу Андрій Крупник на відкритті заходу розповів про сучасну проблематику утворення нових ОТГ. А також про те, як і яким чином об’єднати мешканців та місцеву владу в єдине ядро, яке працювало б на соціально-економічний розвиток територіальних громад.
У своєму виступі Олеся Голинська, експерт Асоціації сприяння самоорганізації населення, доцент ОРІДУ НАДУ при Президентові України, акцентувала увагу на тому, що з перших 159 ОТГ не всі змогли стати фінансово самостійними. Одна з небагатьох – Біляївська ОТГ Одеської області, якій експерти Асоціації за підтримки фонду «Відродження» допомагали у розробці та впровадженні стратегії соціально-економічного розвитку.
Директор ОРІДУ Микола Іжа, задаючи тон дискусії, зазначив, що сьогодні, в умовах кардинальних змін, що відбуваються в різних сферах нашого життя, особливо на рівні територіальних громад, головною умовою успішного просування уперед є поєднання цілеспрямованості тих, хто узявся за важкий тягар змін, із знаннями, які так необхідні в цей час. І наш захід має на меті допомогти розібратися, у чому секрет успіху і як їм оволодіти.
Експертами була запропонована схема для вирішення соціально-економічних та інфраструктурних питань Біляївки, яка полягає у перебудові місцевих цільових програм під цілі та завдання стратегії розвитку. У більшості випадків місцева влада ОТГ розробляє подібні програми, але в рамках їх реалізації фінансуються, переважно, точкові проекти, які не сприяють розвитку ОТГ.
О. Голинська зауважила, що Біляївська ОТГ — це єдина громада, яка привела у відповідність до стратегії місцеві цільові програми. І даний досвід на сьогодні переймають інші громади області та країні. Зокрема, Міністерство фінансів позитивно оцінило це рішення та внесла у власні методичні матеріали досвід Біляївки як зразковий. Також, на її думку, важливим кроком для розвитку ОТГ стало створення інвестиційного паспорту, який надає можливість залучати інвесторів під проектів ОТГ.
Сергій Саханенко, професор ОРІДУ НАДУ при Президентові України, акцентував увагу на необхідності побудови ефективної системи управління, зокрема на створенні органів самоорганізації населення у внутрішніх громадах. На його думку, це сприяє подальшій децентралізації повноважень в ОТГ та активізує населення громади. Для побудови спроможної системи управління треба переймати успішний досвід Балтської ОТГ Одеської області та доповнювати інститут старости органами самоорганізації населення, це дозволяє створити міцні горизонтальні структури управління.
Захід проведено рамках проекту «Біляївська об’єднана громада: від
планів до сталого розвитку», який реалізується за підтримки Міжнародного
фонду “Відродження”.