24 квітня у Біляївці пройшло засідання робочих груп, де аналізували виконання Стратегії розвитку об’єднаної громади за рік. Зустріч модерували Андрій Крупнік, заступник голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» та Олеся Голинська, радник з фінансових питань Одеського центру сприяння розвитку місцевого самоврядування.
Біляївська громада була однією з перших в Україні, яка почала розробляти Стратегічний план ще у 2005 році. З того часу план весь час змінюється та доповнюється новими завданнями. Так, у 2017 році його повністю переглянули з урахуванням того, що тоді долучилися дві нові громади Повстанського та Майорів. Короткий річний підсумок виконання стратегії розвитку присутнім доповіла заступник міського голови з соціально-економічних питань Надія Гончаренко.
Втім було дуже цікаво почути експертну оцінку.
– Біляївська громада – єдина в Україні, яка повністю всі бюджетні витрати планує відповідно до Стратегічного плану розвитку громади, – зазначила Олеся Голинська, – цей досвід ми намагаємося впровадити в інших громадах. Саме фахівці апарату Біляївської міської ради та безпосередньо керівник фінансового управління міськради Наталія Олександрівна Ніколаєнко, брали участь у розробці методології обрахунку спроможності громад. Нею сьогодні користуються для визначення фінансової спроможності всіх громад України.
Окрім того, фінансова радниця Одеського центру сприяння розвитку місцевого самоврядування відзначила інші позитивні надбання громади: перші в Одеській області за рівнем фінансової спроможності, власні доходи на душу населення складають 4300 грн. порівняно до середнього в Україні 3200 грн., 48-мі з 366 громад України, які утворилися на 1 січня 2018 року, бездотаційні, навпаки сплачуємо реверсну дотацію у 2%, порівняно з іншими громадами, де з державного бюджету додають до 40% на покриття найнеобхідніших потреб.
– Як бачимо, більшість внутрішніх резервів біляївська громада – використала, – відзначила Олеся Голинська, – це спільна заслуга апарату міськради, активної громадськості та представників бізнесу та платників податків. Звертаю увагу на ще один важливий показник фінансового аналізу – це частка видатків місцевого бюджету на утримання апарату міської ради. Мінімально можлива межа – 20%, по області цей показник в деяких громадах досягає 30-31%. У біляївській громаді він 18%. Це свідчить про те, що навантаження на працівників міської ради більше, ніж воно має бути на 2%, а результат роботи – блискучий, як бачимо за фінансовими показниками роботи.
Втім, відзначили модератори зустрічі, потрібно шукати інші джерела поповнення бюджету, створювати інвестиційні можливості, навчитися залучати грантові та донорські кошти для вирішення соціальних проблем громади. Для цього в робочих групах, які брали участь у Стратегічній сесії, проводили інвентаризацію стратегії та планували майбутнє громади у різних напрямках. Про це – читайте згодом.