4 липня 2017 року в м. Чернівці пройшов другий регіональний круглий стіл в продовження обговорення результатів дослідження «Аналіз ефективності державної підтримки проектів регіонального розвитку».
На круглому столі розглядались як загальні тенденції використання коштів ДФРР громадами та районами, так регіональні особливості їх освоєння Чернівецькою областю.
Круглий стіл організований Асоціацією сприяння самоорганізації населення за підтримки Фонду «Відродження».
Відкриваючи дискусію, Андрій Крупник та Олександра Калашнікова презентували результати проведеного дослідження.
На думку Юрія Чобана заступника директора Департаменту фінансів ОДА, одна із основних проблем в сфері освоєння коштів ДФРР є затягування Кабінетом Міністрів України із ухваленням Постанови про затвердження проектів розвитку. Через це фінансування на реалізацію проектів надходить у вересні або грудні. Відповідно, громади не встигають освоїти ці кошти, особливо якщо існує необхідність у проведені тендерів. Проблему відсутності якісних розвиткових проектів він пояснив високою вартістю проектно-кошторисної документації (ПКД), які заявники мають зробити за рахунок власних бюджетів. А оскільки гарантій, що проект громади буде підтриманий не має, місцеві ради не зацікавлені у щорічному безрезультатному витрачанні коштів на ПКД під проекти ДФРР.
Олексій Грушко – член регіональної комісії з відбору проектів та інвестиційних програм за рахунок ДФРР в Чернівецькій області, зазначив, що заявники практично не подають «м’яких» проектів, які не потребують ПКД. Переважно надсилаються проекти направлені на ремонт, будівництво закладів освіти та медицини. Щодо якості проектних пропозицій, на думку О. Грушко, доцільним є налагодження зворотної реакції членів комісії на заявки. Якщо члени комісії будуть у стислій формі писати коментарі до заявки, свої зауваження, заявники можуть врахувати свої помилки у наступних проектних пропозиціях.
Начальник відділу адміністративно-територіальної реформи та децентралізації Чернівецької обласної ради Ярослав Цуркан зазначив, що 80% якісних проектів були підготовлені співробітниками ОДА та РДА. А велика кількість точкових проектів, які подають голови громад обумовлена тим, що вони йдуть на прості ПКД, такі як ремонти шкіл та дитячих садочків. «М’які» проекти потребують ґрунтовного висновку, оскільки існує велика вірогідність, що такі проектні пропозиції не будуть підтримані регіональною комісією.
Голова ГО «Буковинська агенція регіонального розвитку» Микола Ляхович – член регіональної комісії з відбору проектів ДФРР зазначив, що сама стратегія державного та регіонального розвитку направлена на будівництво об’єктів соціальної та економічної інфраструктури. Відповідно, проекти розвитку ДФРР, які подаються на виконання стратегій, також направлені переважно на будівництво. Також, на його думку, зміна правил та законодавства під час конкурсного відбору негативно позначається на освоєнні коштів. До прикладу, введення квотування розтягнуло у часі конкурсний відбір.