3 липня 2017 року у Львові відбулась дискусія щодо ефективності використання коштів ДФРР регіонами України.
Це перший із п’яти регіональних круглих столів, які Асоціація проводить у Львові, Чернівцях, Сєвєродонецьку, Чернігові, Одесі з метою обговорення результатів дослідження «Аналіз ефективності державної підтримки проектів регіонального розвитку».
Круглі столи були організовані за підтримки Фонду «Відродження».
Для спільного напрацювання рекомендацій по вдосконаленню політики в сфері ДФРР, Асоціація запросила до дискусії представників органів місцевого самоврядування сільських, селищних та міських громад, співробітників РДА та ОДА, громадських організацій та активістів, що входять до складу конкурсних комісій з відбору проектів розвитку за кошти ДФРР.
Андрій Крупник – керівник аналітичного відділу Асоціації ознайомив учасників із методологією дослідження. За його словами, вивчення ефективності роботи ДФРР є вкрай важливим в умовах децентралізації. Оскільки ДФРР може допомогти громадам створити умови для залучення бюджетонаповнюючих підприємств та сприяти їх спроможності.
Олександра Калашнікова – аналітик Асоціації презентувала результати аналітичного дослідження. В своїй доповіді вона сконцентрувалась на проблемах, які характерні для всіх п’яти регіонів та для Львівської області, зокрема. Серед яких були названі наступні:
- відсутність чітких критеріїв до відбору членів регіональних комісій оцінки проектів розвитку за кошти ДФРР;
- загроза політизації процесу відбору проектів через введення народних депутатів до складу Міжвідомчої комісії з розгляду інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку;
- низька якість проектних заявок, які претендують на фінансування за рахунок ДФРР;
- домінування дрібних проектів соціальної спрямованості – ремонт закладів сфери освіти, охорони здоров’я. Проекти економічного розвитку – не є поширеними;
- складності у реалізації проектів через надходження коштів у 2 півріччі;
- в окремих регіонах виявлені проблеми зі звітністю по реалізованих проектах на сайті ДФРР.
На думку першого заступника Львівської ОДА Ростислава Замлинського, ДФРР – не єдине джерело розвитку регіону і необхідно використовувати всі ресурси, які є доступними. Але у зв’язку з цим, необхідно системно та виважено підходити до освоєння цих коштів, зокрема, формувати регіональні пріоритети розвитку.
Олександр Софій голова ГО «Європейський діалог», який є членом регіональної комісії, зауважив, що у порівнянні із минулим роком процес відбору проектів став значно прозорішим. Він пов’язує ці трансформації, в першу чергу, із введення системи електронної системи оцінки на сайті ДФРР а також введенням нових критеріїв. Також, на його думку, запізніле введення квотування проектів енергоефективності в соціальних сферах та спорту, що значно затягнуло процес розгляду проектів та створило нерівні умови для заявників.
На думку заступника директора департаменту економічної політики, начальник управління аналізу та стратегічного планування Львівської облдержадміністрації Валентини Москаленко, проблем в сфері ДФРР достатньо. По-перше, велика кількість проектів претендує на невелику кількість коштів, що, очікувано, призводить до незадоволення заявників, проекти яких не були підтримані. По-друге, якість проектних пропозицій з року в рік не покращується, хоча ОДА проводить роз’яснюючи та навчальні семінари. По-третє, громади практично не подіють проектів економічної спрямованості, відповідно, кількість підтриманих економічних проектів мінімальна.
Директор «Інституту міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка озвучив думку щодо доцільності введення системи розумних проектів. Ця система передбачає формування чітких пріоритетів розвитку, розробку якісних проектних заявок по кожній зі сфер розвитку регіону та подальший розподіл цих заявок по актуальних конкурсах.