31 серпня в 12:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбудеться брифінг «Сільські старости: «весільні генерали» чи виразники інтересів громад».
У процесі добровільного об’єднання територіальних громад в Україні вперше запроваджено посади старост. Їх основне завдання – представляти та захищати інтереси громад, що об’єдналися.
Однак для цього старости повинні мати реальні повноваження та механізми впливу на прийняття рішень. В іншому випадку вони перетворяться на символічних «весільних генералів», а мешканці сіл і селищ у складі об’єднаних громад залишаться сам на сам зі своїми проблемами.
У підсумку це може призвести до того, що в об’єднаних громадах усі ресурси будуть спрямовуватись на потреби адміністративних центрів, в той час як їх периферія занепадатиме. Крім того, це може відбити бажання об’єднуватись в інших громад, що поставить усю реформу місцевого самоврядування під загрозу.
Експерти Всеукраїнської Асоціації сприяння самоорганізації населення провели масштабне дослідження інституту старост в Україні. Крім законодавчої бази, проаналізовані законопроекти щодо статусу і процедури обрання старост, які зареєстровані у Верховній Раді та можуть бути проголосовані вже на найближчій сесії.
Головний висновок – пропоновані нововведення, з одного боку, частково вирішують існуючі проблеми у діяльності старост, проте з іншого, несуть серйозні ризики і навіть можуть становити небезпеку для ефективної роботи старост та захисту інтересів мешканців периферійних територій у цілому.
Спікери:
- Андрій Крупник, керівник аналітичного центру Асоціації сприяння самоорганізації населення;
- Олександр Дехтярчук, народний депутат України;
- Наталія Новак, народний депутат України;
- Олексій Колесніков, аналітик Асоціації сприяння самоорганізації населення.
Питання, що будуть висвітлені на брифінгу:
- Якими є підсумки перших виборів старост?
- Як старости мають взаємодіяти із радами об’єднаних громад та їхніми органами та які важелі впливу вони повинні мати для виконання покладених на них завдань?
- Що необхідно першочергово змінити в законодавстві, аби старости стали справжніми виразниками та захисниками інтересів своїх громад, а не перетворилися на «весільних генералів»?