Нещодавно оприлюднено Постанову КМУ № 440 про новий Порядок ведення Реєстру неприбуткових організацій та Наказ Мінфіну № 553 про нову форму річного звіту для неприбуткових організацій.
Що робити у цьому звя’зку неприбутковим організаціям, розповідає Олександр Вінніков, експерт з питань некомерційного права.
“Якщо неприбуткову організацію включено в Реєстр до 01.01.2015 р., але її статут не розміщено на порталі електронних сервісів Єдиного державного реєстру, то можливі наступні наслідки:
- отримання від податкової інспекції запиту про відповідність вимогам пункту 133.4 Податкового кодексу (до 15 вересня 2016 р., запити надсилаються на адреси, указані в ЄДР, при чому дуже часто пошта передає їх з запізненням);
- необхідність подати відповідь на запит, до якої додається завірена печаткою організації або нотаріусом копія статуту (протягом місяця після отримання запиту);
- отримання в разі відсутності відповіді та/або копії статуту з внесеними змінами (щодо нерозподілу доходів, цільового використання майна, передання активів одній чи кільком неприбутковим організаціям тощо) повідомлення про невідповідність вимогам пункту 133.4 Податкового кодексу, вимоги якого змінилися 01.01.2016 р.;
- виключення організації з Реєстру неприбуткових організацій з 1 січня 2017 року в разі неподання копії статуту з внесеними змінами на запит ДФС до указаного терміну.
Нагадую також, що громадським організаціям – як “усім нормальним людям” – з цього року дозволено також реорганізацію у формі злиття, приєднання чи перетворення, а не лише приєднання, яке не давало жодних гарантій участі в органах управління іншої організації.
Законодавець також втрутився у внутрішню діяльність громадських організацій (ст. 5) і вимагає в разі припинення членства також припинення перебування екс-члена ГО на будь-яких виборних посадах. Практично це означатиме необхідність додання копії його заяви про припинення членства з відміткою організації про одержання такої заяви у разі державної реєстрації змін у складі засновників та/або членів керівних органів, про які треба повідомляти протягом 60 днів (ч. 12 ст. 9 закону про громадські обєднання).
Скорочену назву НУО має затверджувати вищий орган (загальні збори тощо), про що необхідно окремо вказувати в відповідному протоколі.
І нарешті – хто ще не вніс зміни у звязку з приведенням статуту ГО у відповідність до нової редакції закону може це зробити безплатно”.