Через панування негативних міфів про реформу місцевого самоврядування більшість сіл Ширяївського району не погодилося створити із районним центром Ширяєвим спільну громаду. Альтернативних моделей об’єднання також сільські голови не запропонували. Саме тому досі села району і райцентр Ширяєве не отримали додаткових коштів, які пов’язані із децентралізацією.
Інформаційно-аналітичний центр «Логос» почав просвітницьку кампанію серед освітян, молоді, голів сільських рад, для роз’яснення суті реформи місцевого самоврядування.
Загалом на презентаціях вже побували понад 400 педагогів та школярів району. Крім шкіл селища Ширяєвого охоплено також школи в селах: Саханське, Макарове, Жовтень, Осинівка, Мар’янівка.
На переконання експертів центру «Логос» без реформи місцевого самоврядування аграрним громадам Одещини бракує стимулів для мобілізації їх потенціалу. Зараз надходження до сільських бюджетів йдуть не на розвиток, а на утримання апарату кожної сільради.
Спікерами на лекціях із роз’яснення суті децентралізації стали активісти Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Студентське братство», зокрема, Віталій Іванов зі Львова. Він ще десятикласником розпочав свою громадську діяльність, прошов навчання з адвокації в Національному демократичному Інституті (NDI) та ініціював антиалкогольну кампанію у своїй області за підтримки американського фонду USAID. Сьогодні Віталій здобуває дві освіти у престижному університеті та є прикладом успіху для школярів та студентів.
Кожен учасник презентацій побачив відеоролики, які спростовують міфи про децентралізацію і пояснюють, чому замість сільрад варто створювати об’єднані спроможні громади. Відповідаючи на численні питання, лектори роз’яснювали, як правильно визначити центр нової громади. Ним за Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів, має стати райцентр, селище чи місто (у виняткових випадках – велике село). Такий населений пункт має бути центром тяжіння навколишніх сіл та мати достатню власну інфраструктуру. Окремо мова на презентаціях йшла про те, як завдяки реформі збільшити бюджет громади, покращити якість життя, доріг, розпочати проекти регіонального розвитку тощо. Адже саме для нових територіальних громад, відкриваються додаткові можливості. Об’єднані громади отримують більше можливостей фінансування власних інвестиційних проектів із Державного фонду регіонального розвитку, бюджет якого складає 3 млрд. гривень.
Серед зацікавлених під час презентацій на Одещині було поширено брошури Інституту Громадянського Суспільства про європейський досвід реформи у Естонії та Латвії. Ці країни так само замість сільрад та районів радянського зразка створили нові спроможні громади і почали краще розвиватися, отримали більше європейських інвестицій.
Як зазначив лектор Віталій Іванов хорошим прикладом є Балтська громада, в яку об’єдналися 16 із 18 сільрад Балтського району Одещини. Завдяки реформі ця громада отримала із врахуванням державної субвенції додаткових 40 млн. гривень до об’єднаного бюджету. Він значно зріс, порівняно із сумою 16 сільських і одного міського бюджету, які об’єдналися. Після реформи власні надходження Балтської громади також зросли в два з половиною рази. Важливо, що ці кошти тепер можуть використатися на розвиток підприємництва, кооперативів, інфраструктури громад, доріг, а не «проїдатися» на утримування 16-ти вже скасованих завдяки реформі апаратів сільрад.
Натомість обрати свого старосту у Балтській громаді змогло кожне село. Тобто не лише ті, де раніше «сиділа» сільська рада, яка могла поєднувати по кілька сіл. Старости стали членами виконкому і змогли прямо представляти інтереси своїх сіл у одному з керівних органів громади. Фактично, влада завдяки децентралізації лише наблизилася до людей на Балтщині. До речі, вже сьогодні приміщення районних органів влади у Балті стають на баланс Балтської територіальної громади. Після реформи планується, що райради і райдержадміністрації в нинішньому вигляді будуть скасовані, а вся місцева влада зосередиться в руках об’єднаних громад. Стане менше бюрократії, припиниться дублювання функцій та протистояння місцевих органів виконавчої влади та інституцій самоврядування. Втім, крім реальної влади, нові громади отримають і більше відповідальності.
Крім виступів у сільській місцевості, презентаціями з децентралізації було охоплено три курси Одеського педагогічного училища, де виховуються майбутні вчителі, що працюватимуть по всій області.
У 2015-16 роках Інформаційно-аналітичний центр «Логос» впроваджує проект «Здійснення інформаційно-просвітницької та адвокаційної кампанії для формування спроможних громад Луганщини, Донеччини, Львівщини і Одещини». Цей проект відбувається у рамках програми ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що реалізується Інститутом Громадянського Суспільства в партнерстві з Фондом Східна Європа і фінансується Європейським Союзом.