У результаті напружених дискусій та словесних протистоянь наприкінці минулого тижня хмельничани з Ружичної, Лезневого, Гречан і Книжківців обрали нових голів і членів комітетів самоорганізації населення своїх мікрорайонів. Хоч вибори пройшли без грубих порушень, гостроти додали типові проблеми віддалених мікрорайонів і непередбачувані інциденти.
Цьогорічні вибори відбулись у форматі конференції. За словами секретаря Хмельницької міської ради Михайла Кривака, це було зроблено для того, що забезпечити участь представників усіх вулиць і провулків.
“У нашому місті у чотирьох мікрорайонах створено комітети самоорганізації населення, основною метою діяльності яких є наблизити владу до людей. Вони дають змогу мешканцям долучатися й ініціативно впливати на місцеву владу, а також вирішувати нагальні проблеми. На вибори прийшло чимало мешканців, отож вдячні їм за активну громадянську позицію. Сподіваюся, що співпраця допоможе вирішити проблеми цих мікрорайонів”, — зазначив Михайло Кривак.
Одне з завдань конференції полягало у продовженні повноважень попереднього комітету самоорганізації населення та його голови до 1 січня 2016 року, адже їхні повноваження закінчилися ще в жовтні. За це проголосували всі мешканці мікрорайонів, щоб легітимізувати останні рішення комітетів. Новообрані ж представники місцевого самоврядування наберуть чинності вже з початком нового року.
Перші вибори були проведені у п’ятницю в Ружичній у приміщенні СЗОШ №19. Під час конференції були визначені основні проблеми цієї частини міста, які фактично є типовими для віддалених мікрорайонів. Так, найбільше люди стурбовані поганою якістю доріг, відсутністю зовнішнього освітлення, дитсадків, клубів для громадських зборів і проведення дозвілля, проблемами водопостачання.
Михайло Кривак розповів людям, що міський голова Олександр Симчишин і депутатський корпус міської ради знають про їхні проблеми. Тому влада намагатиметься якомога повніше їх вирішити.
Звітуючи про виконану роботу, голова комітету самоорганізації населення Василь Заплетняк наголосив, що під час своєї каденції він разом з членами комітету проводив суботники, лобіював інтереси Ружичної щодо освітлення вулиць та ремонту доріг. Було побудовано два дитячі майданчики, встановлено світлофор, укріплено один із пагорбів для попередження зсуву ґрунту…
Попри певні нарікання з боку громадськості на деякі невирішені проблеми, мешканці Ружичної вирішили засвідчити підтримку роботі Василя Заплетняка. За нього проголосували 245 з 290 зареєстрованих громадян.
Не обійшлося й без маленького інциденту. Учасники конференції проголосували, щоб кандидатів на голову комітету вписували у бюлетень для таємного голосування за порядком висунення. Натомість через технічну помилку їх розмістили за алфавітом, що викликало обурення в частини виборців. Утім конфлікт вдалося швидко владнати.
Наступного дня, у суботу, під час виборчої конференції мешканці Лезневого навпаки гостро критикували попередню голову місцевого комітету Поліну Мазур. Після звіту про виконану роботу вона наразилася на шквал нарікань. Частина звинувачень була, можливо, не до кінця виправданою, адже йшлося про питання поза компетенцією голови комітету самоорганізації населення. Отож Поліна Мазур цього разу вирішила не балотуватися й “дати дорогу молодим”.
Відтак після двох турів голосування, що проходило у приміщенні СЗОШ №13, головою комітету самоорганізації населення мікрорайону Лезневе став Сергій Манзюк, який до того обіймав посаду юрисконсульта управління Державної пенітенціарної служби у Хмельницькій області. За нього проголосували 202 з 206 присутніх.
За словами мешканців мікрорайону, найболючішим питанням є відсутність дитячого садка. Рівень народжуваності продовжує зростати, тому з кожним роком ця проблема стає дедалі гострішою.
Присутній на конференції заступник міського голови Володимир Гончарук запевнив, що міська влада намагатиметься вирішити цю проблему: “Цього року у фонд регіонального розвитку ми заклали три об’єкти — Чернелівський водогін, легкоатлетичне ядро стадіону “Поділля” і дитсадок у Лезневому. Це сьогодні стратегічно важливі об’єкти для Хмельницького”, — наголосив він.
Того ж дня вибори пройшли й у наймолодшому з комітетів самоорганізації населення, що в мікрорайоні Гречани. Конференція була проведена у приміщенні СКЦ “Плоскирів”. Вона відзначилася непевною ситуацією у мандатній комісії, роботу якої затягував мешканець мікрорайону, колишній депутат міської ради Віктор Карван, який, до речі, єдиний проголосував проти початку зборів. Свою позицію він пояснив нелегітимністю цих виборів, порядок проведення яких, за його словами, не відповідає чинному законодавству.
“Під час підготовки сьогоднішніх зборів були порушені норми чинного законодавства та нормативно-правових документів Хмельницької міської ради. Наприклад, рішення про вибори було оприлюднене не за сім днів до їх проведення, а за п’ять. Відтак не всі мешканці могли дізнатися про них. Тому цю виборчу конференцію варто було б визнати такою, що не відбулася з технічних причин, і, наприклад, уже потім провести перевибори згідно з чинним законодавством”, — вважає він.
Проте вибори у Гречанах все ж відбулися. Хоч учасники зборів висловлювали словесну підтримку попередній голові комітету Людмилі Білецькій, фактичне голосування показало інший результат. Новою головою мешканці обрали Валентину Зубарець, яка до цього працювала старшою сестрою приймального відділення державного закладу “Вузлова лікарня станції Гречани Південно-Західної залізниці”. За неї проголосували 85 зі 136 учасників конференції.
Андрій ЯЩИШЕН
Про те, що громаді небайдуже, хто очолить комітет самоорганізації Книжковець на новий термін, засвідчила, в першу чергу, висока явка. Зал місцевого будинку культури був переповнений. До речі, як пізніше у своєму виступі зауважила голова комітету Оксана Зіменко, книжківчани є досить активними і в буденному житті. Головне, що вони люблять свій мікрорайон і понад усе бажають йому розквіту. Бо хоча територіально він перебуває у складі обласного центру, тривалий час страждав від неуваги до себе.
Щоправда, останніми роками місто змушене було взятися за вирішення нагальних проблем Книжковець. І той, хто тут буває нечасто, обов’язково зауважить на змінах, що сталися. На одних вулицях відновлено щебеневе покриття, деякі заасфальтовані. Прокладено більше 1,5 тисячі метрів водогону. Правду кажуть: те, що одному не під силу, колективно вирішити значно легше. І книжківчани цю істину давно зрозуміли. Вони кооперують не тільки кошти, а й власну працю. Не раз виходили толокою для благоустрою вулиць, їх озеленення, провели понад 30 суботників, у яких взяли участь усі небайдужі книжківчани. У такий спосіб впорядкували стадіон, територію біля пам’ятників, ліквідували кілька стихійних звалищ, вирізали аварійні дерева.
Завдяки старанням активних громадян з’явилися молоді насадження поблизу пам’ятника загиблим воїнам-односельчанам, а також на прилеглій території дошкільного закладу НВО №23. Голова та члени комітету доклали зусиль, аби організувати людей і навести порядок не лише в місцях загального користування, а й на власних подвір’ях. Куди правду діти: раніше і будматеріали складувалися на вулиці, поблизу садиби, і бур’яни не завжди були викошені вчасно, і сміття рідко вивозилося. Людям в усьому потрібен приклад, а ще поштовх і зацікавленість. І словом, і ділом відчувають також велику підтримку у вирішенні справ громади отця Віктора та парафіян церкви святої Параскеви, підприємця М.Линюка та інших. Тепер уздовж вулиць око радує густа щітка газонної трави, квітів, кущів самшиту та різноманітних дерев. Прагнуть місцеві мешканці оточувати себе прекрасним і вчити цьому дітей.
Наразі громада Книжковець має трьох представників у Хмельницькій міській раді та одного в обласній, які обіцяють не забувати про її нагальні проблеми. Коштами, транспортом, фахівцями найбільше допомагає депутат Сергій Болотников, а його колега Віктор Паламарчук сприяє в ліквідації аварійних дерев, прокладанні водогону, облаштуванні системи опалення в місцевій амбулаторії, вивезенні сміття тощо. Як зауважила у своєму виступі Оксана Зіменко, комітет самоорганізації мікрорайону активно співпрацює з усіма управліннями та відділами міської ради і це сприяє вирішенню багатьох проблем громади. Двічі на місяць у комітеті проводять прийом громадян представники Пенсійного фонду, управлінь праці та соціального захисту населення, юстиції. А ще комітет тісно взаємодіє з управліннями екології та благоустрою, житлово-комунального господарства, культури і туризму та іншими. До речі, духовне життя книжківчан також помітно активізувалося.
Виступаючи перед односельцями, Оксана Михайлівна наголосила, що й надалі розраховує на підтримку міської влади, на активну участь у житті Книжковець його мешканців, а також сприяння всіх новообраних депутатів, аби зняти з порядку денного найбільш проблемні питання. Це, зокрема, ремонт вулиць, будівництво тротуарів, облаштування дитячого та спортивних майданчиків, вирішення питання водопостачання, ремонт закладу культури… Всіма цими та іншими невідкладними справами, які багато важать для громади, займеться голова комітету самоврядування Оксана Зіменко, яку підтримала більшість учасників зборів (205 голосів проти 98 за опонентів).
Вікторія СТАНДРІЙЧУК