В 2007 році, вперше в історії людства, кількість міського населення перевищила кількість сільського населення. 70% українців, тобто абсолютна більшість з нас, живе, працює і навчається у містах. Це означає, що майбутнє України тісно пов’язане з розвитком міст. Але що ми знаємо про наші і світові міста? Чому в одних українських містах комфортно жити, а в інших – ні? Чому всі їдуть у Київ? Чому, попри відмінну історію та особливості розвитку, наші міста часто схожі одне на одне? Від яких факторів це залежить? Розвитку чи занепаду промисловості, радянського містобудування, вдалого чи невдалого управління? А може, наявності чи відсутності культурних індустрій і комфортних громадських просторів? Як ми з вами можемо посприяти покращенню нашого міста на рівні двору чи району? Курс допоможе розібратись у всіх цих питаннях!
Курс розроблено спеціально для того, щоб якомога ширша аудиторія дізналась про те, як функціонують міста, і розібралась у тому, як бути активним мешканцем міста і сприяти перетворенню власного міста на комфортне місце для життя! Ви отримаєте знання з таких тем:
- що таке місто, як міста виникли і розвивались впродовж століть, зокрема і на теренах України;
- принципи та стратегії міського розвитку і міського управління;
- міське самоврядування і можливості мешканців брати участь в управлінні та розвитку міста;
- відмінності між західним і радянським містом;
- чим є пост-радянські міста;
- що таке міський публічний простір, чи є він у вашому місті, районі, кварталі;
- що таке міська мобільність, комплексний розвиток транспорту і проблеми українських міст у цій галузі;
- нарешті, і це найголовніше, ви дізнаєтесь, як бути активним мешканцем міста і сприяти перетворенню власного простору на комфортне місце для життя!
Викладачі:
Світлана Шліпченко
К.ф.н., за фахом – архітектор (директорка наукових програм Центру Урбаністичних Студій НаУКМА), член Ради Громадських Експертів Міжнародного конкурсу Територія Гідності. Авторка Архітектурних принципів постмодернізму та Записано в Камені й упорядниця Анатомія Міста і Міста й Оновлення. Запрошений лектор НаУКМА, курси: Транс-дисциплінарні прочитання архітектури, Місто як об”єкт спеціалізованого та загальнокультурного дискурсів, Архітектура в сучасній культурі: Огляд історії та теорії світової архітектури, Канон і Контекст: Історія української архітектури. Сфера наукових інтересів: урбаністичні студії, філософія мистецтва та архітектури, урбаністична антропологія.
Ігор Тищенко
Дослідник міста. Навчається в аспірантурі Києво-Могилянської академії (кафедра культурології). Аналітик CEDOS, редактор Mistosite. Член редакційної колегії збірки “Урбаністичні студії”. Займається дослідженнями міського простору, пост-радянських урбаністичних трансформацій та участі міських спільнот у розвитку міст. Дослідницькі зацікавлення: міські публічні простори і боротьба за них у пострадянських містах, соціальні і культурні практики в міському просторі, соціо-просторові процеси і розвиток міст, міська повсякденність і антропологія міста, історія урбанізації, радянське містобудування.
Іван Вербицький
Випускник Кафедри політології Києво-Могилянської академії. Аналітик центру CEDOS, редактор Mistosite. Дослідницькі інтереси стосуються таких тем: механізми залучення мешканців до міського управління, місцеве самоврядування і місцева демократія, децентралізація, адміністративно-територіальний устрій; міська мобільність і транспортна політика в містах, громадський транспорт, інфраструктура; міський розвиток, розподіл бюджетних видатків і програми розвитку; візуальне забруднення міст, реклама в містах; право на місто і суспільні рухи в містах, міський публічний простір.
Курс є повністю безкоштовним. Викладач може рекомендувати навчальну літературу, щоб Ви могли глибше вивчити ту чи іншу тему, але доступних в рамках курсу матеріалів буде достатньо для успішного його завершення. Все що Вам знадобиться,– доступ до мережі Інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій.
Відеолекції, завдання та форум будуть доступні в будь-який час протягом курсу.
Початок курсу –17 квітня 2015
Реєстрація за лінком – http://courses.prometheus.org.ua/courses/IRF/URBAN101/2015_T1/about
Курс «Урбаністика: сучасне місто» виготовлено в межах “Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні”, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки посольства Швеції в Україні (SIDA). Думки та позиції викладені в цьому курсі є позицією автора та необов’язково відображають позицію уряду Швеції, Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду розвитку аналітичних центрів (TTF)
Контакти: Prometheus