Асоціація сприяння самоорганізації населення розробила Типовий статут територіальної громади міста та Типовий статут територіальної громади села (селища).
Експерти Асоціації зазанчають, що успіх реформ у цілому залежить від створення нового формату взаємодії “влада – громада”, який передбачає залучення до процесу змін активних членів громади.
Повноцінне партнерство через форми демократії участі має замінити ситуативну та формально-демонстративну взаємодію, яку ми зазвичай спостерігаємо сьогодні. В перспективі таке партнерство дозволить ефективно вирішувати проблеми місцевого розвитку.
Розвиток демократії участі сприятиме також відходу від патерналістського сприйняття українцями влади, допоможе громадянам усвідомити себе суб’єктами місцевої політики і розвиватиме їх відповідальність та ініціативність.
Згідно з українським законодавством, більшість процедур безпосередньої демократії регулюються на рівні статутів територіальних громад.
ЗАВАНТАЖИТИ: ТИПОВИЙ СТАТУТ МІСТА, ТИПОВИЙ СТАТУТ СЕЛА (СЕЛИЩА)
Статут має стати ефективним засобом саморегуляції об’єднаної територіальної громади, може допомогти регламентувати відносини як між громадами, що об’єднались, так і між громадою та місцевою владою.
В деяких територіальних громадах люди бояться, що в результаті об’єднання їх інтереси не будуть враховані органами місцевого самоврядування, а бюджетні кошти будуть нерівномірно розподілені між великими та малими громадами.
Також спостерігається спротив громад об’єднанню через побоювання, що влада об’єднаної громади не буде узгоджувати із громадою рішення із землевідведення, побудові виробництв, розташування та діяльності об’єктів соціальної інфраструктури.
На сьогодні органи місцевого самоврядування не досягли значного успіху в комунікації зі своїми громадами, тому наївно вважати, що ради об’єднаних громад діаметрально протилежно змінять свої підходи. За цих умов права територіальних громад мають бути нормативно закріплені й гарантовані – як на рівні закону, так і на рівні статутів громад.