У Україні вже в повній мірі працює бета версія Національного порталу відкритих даних. Нарешті, Кабмін затвердив переліки відкритих даних у відповідності до змін до Закону України «Про доступ до публічної інформації», які було прийнято ще 9 квітня 2015 року. Отже, відтепер українці можуть знайти необхідну інформацію на єдиному порталі, не витрачаючи час на пошуки в різноманітних джерелах.
На порталі data.gov.ua можна знайти інформацію з питань безпеки, екології, економіки, енергетики, державної діяльності, культури, медицини, науки, торгівлі, транспорту, фінансів та юстиції, атакож про державні установи України.
21 жовтня Кабінет Міністрів постановою №835 затвердив положення про набори даних для оприлюднення у відкритому доступі і перелік даних, які мають оприлюднити міністерства та відомства, передає Інтерфакс-Україна.
Уряд доручив розпорядникам інформації забезпечити її оприлюднення впродовж 6 місяців і подальше оновлення. Державне агентство з питань електронного уряду забезпечить функціонування Єдиного державного веб-порталу відкритих даних.
Згідно з постановою, всі розпорядники інформації повинні оприлюднити довідник підлеглих їм підприємств і організацій з телефонами і адресами, звіт про використання бюджетних коштів, річні плани закупівель, фінзвітність держпідприємств.
Суть концепції відкритих даних полягає у тому, що такі дані мають бути вільними та безоплатними (або ж оплатними за невелику суму коштів) у доступі, з можливістю вільного подальшого використання як з комерційною, так і некомерційною метою, в тому числі шляхом включення до власного продукту.
Єдиною умовою такого поширення є вказання джерела інформації при його використанні. Крім того, найпоширенішою формою її існування є електронна, що дозволяє зручну подальшу обробку такої інформації, а також можливість проведення ефективних досліджень за допомогою цих баз і спроможності змішувати дані, вміщені в них.
Оприлюднення низки даних у формі відкритих даних суттєво спрощує життя громадським активістам. Інформацію, яку раніше вони могли отримати лише через запит на доступ до публічної інформації, а часом ще й за окрему плату через масивність таких даних, вони зможуть отримувати набагато оперативніше – через кілька кліків у браузері.
Неоприлюднення чи неоновлення таких переліків даних є підставою для притягнення до відповідальності розпорядників публічної інформації.