Держава об’єднує громади, але нормативної основи для їхнього подальшого комплексного розвитку не створила.
Про це на прес-конференції в УНІАН заявив голова Асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Крупник.
Експерти наполягають, що децентралізація, яка відбувається переважно зверху і майже не підкріплена ініціативою знизу – від мешканців, не буде ефективною і несе ризики «феодалізації».
Народний депутат України, голова підкомітету Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя Наталія Новак вважає:
Щоб реформа місцевого самоврядування була успішною, треба залучати громадськість до процесу планування об’єднання громад, до управління їхнім подальшим розвитком. Треба роз’яснювати людям в кожній громаді, скільки грошей отримає село після об’єднання та спільно обговорювати, на що вони підуть».
Через створення органів самоорганізації населення на селі люди зможуть гуртом відстоювати свої інтереси, адже один сільський староста з цим навряд чи впорається. Активність людей останнім часом зросла, вони хочуть знати, як в громаді розподіляється бюджет, земля, податки.
Наталія Новак зауважила, що зараз як ніколи на часі прийняття законів про органи самоорганізації населення та про загальні збори (конференції) членів територіальних громад. Але ці законопроекти (№ 2466 та № 2467), розроблені громадськими організаціями і подані групою народних депутатів, вже протягом півроку Верховна Рада не виносить на розгляд.
Наталія Новак підтримала вимогу до Верховної Ради щодо прискорення прийняття цих законопроектів від учасників Х Всеукраїнської конференції з питань самоорганізації населення, яка пройшла в Києві напередодні.
Мешканці невеликих сіл справедливо побоюються, що зі збільшенням розміру громад ще більше знизиться рівень впливу селян на прийняття рішень, а управління і послуги від них віддаляться.
На думку Андрія Крупника, оновлення законодавства має доповнюватись ухваленням місцевої нормативної бази – статутів громад і положень щодо участі громадськості у врядуванні. Їхня відсутність не дозволяє мешканцям спільно та легітимно впливати на майбутнє громад через ОСНи, загальні збори, громадські слухання, місцеві ініціативи, петиції, бюджети участі.
Громадська мережа, очолювана Асоціацією, пропонує усім кандидатам та партіям, які йдуть на вибори 25 жовтня, підписання угод, в яких вони зобов’язуються в разі проходження у владу сприяти участі громадян в управлінні місцевими справами, в тому числі, через ухвалення статутів територіальних громад та відповідних положень.