Самі собі країна: як кияни організовують власні територіальні громади

Органи самоорганізації населення (ОСН) почали з’являтися в столиці близько десяти років тому. Вони встигли набути популярності, адже такі структури створюються самими жителями та впливають на розв’язання питань місцевого значення. На сьогодні в Києві створено 29 органів самоорганізації населення, проте значна кількість містян досі не розуміє, за яким принципом працюють такі структури та чим відрізняються від об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Розберімося разом.

Текст: Катерина Лизогуб
Фото: 8caliber, ОСН «Сирець-1», «Приозерний», «Микільська Слобідка».

Що таке ОСН?

Це представницький орган громади, створений ініціативною групою місцевих мешканців. ОСН може представляти окремий будинок, вулицю, квартал, мікрорайон або селище. Така організація є містком, що поєднує владу та населення, надаючи останньому можливість впливати на рішення щодо проблемних питань мікрорайону, вулиці абощо та відстоювати рішення своєї громади.

ОСН подібні до неурядових організацій: вони працюють на громадських засадах. Основа їхньої роботи – добровільне взяття на себе обов’язків публічної влади (можливість повідомляти владні структури про громадські рішення та прохання).

 

Чим ОСН відрізняється від ОСББ?

Мета ОСН – захищати інтереси громади, що проживає на певній території. Представники цього органу мають право контролювати владні рішення та брати участь у розподілі бюджету свого мікрорайону. Тоді як ОСББ – це господарчий орган і виключно будинковий комітет, що має право розпоряджатися лише власним майном. У такого органу є один керівник, котрий відстоює потреби більшості перед усіма жителями будинку, а також укладає з організаціями угоди про надання комунальних послуг: вивезення сміття, ремонт під’їздів, охорону подвір’я тощо.

Тобто ОСН мають більше повноважень, адже можуть впливати на глобальніші рішення, що ухвалюються чиновниками. Спільна ж ознака ОСН і ОСББ – небайдужі проактивні громадяни, які об’єднуються, щоб разом підвищити рівень життя на місцях.

 

Які переваги має таке об’єднання?

Безперечно, основною перевагою ОСН є право впливати на міську раду та вносити свої пропозиції щодо проектів культурного і соціально-економічного розвитку на обраній території. Керівник ОСН лобіює інтереси жителів, бере участь у плануванні забудови, відкриття чи закриття крамниць, ремонту комунальних мереж та проведення святкувань чи публічних акцій, у наданні соціальної допомоги мешканцям, затвердженні нових транспортних маршрутів.

ОСН діє на підставі Закону України «Про органи самоорганізації населення», де зазначений порядок надання дозволу на створення органу самоорганізації населення, а також описано його повноваження і права. Серед них – внесення пропозицій щодо формування бюджету, соціально-економічного та культурного розвитку району, ведення прийому громадян, стеження за громадським порядком та організація допомоги жителям, які її потребують (людям з інвалідністю, пенсіонерам, одиноким матерям, дітям-сиротам, сім’ям загиблих воїнів, малозабезпеченим і багатодітним сім’ям), із залученням органів місцевого самоврядування.

 

Не словом, а ділом: живий досвід київських ОСН

За словами керівниці органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону “Сирець-1”» Світлани Крупчан, процедура створення ОСН чітко прописана в законі та на практиці відбувається відповідно до нього. Утім, термін реєстрації органу може змінюватися залежно від величини території (будинок, вулиця чи мікрорайон). Коли Світлана з однодумцями створювала ОСН шість років тому, цей процес – зі скликанням зборів, призначенням відповідальних осіб та представників від кожного будинку, визначенням пріоритетних напрямів роботи – зайняв у них близько року. Тоді поштовхом до створення ОСН став ризик забудови зеленої зони. Сьогодні громада активно протистоїть забудовникам, залучаючи до цього місцеву владу та мера Києва.

«Сьогодні процес реєстрації органу самоорганізації важчий, – каже Світлана. – Високим є рівень недовіри людей до будь-яких владних структур. Охочі створити такі органи просять про спрощення процедури, адже формальна робота з документами потребує дуже багато часу та зусиль». Голова «Комітету мікрорайону “Сирець-1”» радить тим, хто хоче створити ОСН, звернутися до Департаменту суспільних комунікацій КМДА: там розкажуть про всі нюанси й особливості роботи органів самоорганізації та проконсультують щодо важливих законодавчих деталей.

Світлана Крупчан наголошує: ОСН – це насамперед можливість проявити себе та сформувати культуру всередині громади, а не пігулка, що в один момент вирішує всі наболілі питання. Важливим досягненням, яким може пишатися комітет мікрорайону «Сирець-1», його керівниця називає реконструкцію Сирецького парку, що ще сім років тому вважався страшним місцем із поганою репутацією. Сьогодні це простір для культурного відпочинку мешканців усього мікрорайону, тут проводяться змагання та шахові турніри, щосуботи відбуваються майстер-класи із гри в шахи. Для малечі організовують новорічні розваги: ставлять ялинку, яку відкриває Святий Миколай, проводять ігри, дарують солодощі.

 

Хорошим прикладом активного ОСН є деснянський орган «Комітет мікрорайону “Приозерний”». Жителі власними силами слідкують за порядком на своїй території, влаштовують суботники та спільні пікніки, оновлюють дитячі майданчики, опікуються бездомними собаками. Керівництво ОСН бере участь у демократичному конкурсі «Громадський бюджет», пропонуючи проекти з облаштування в районі спортивних зон.

 

ОСН «Комітет “Микільська слобідка”» також визнав одним з основних напрямів діяльності турботу про зелену зону мікрорайону. Орган самоорганізації дбає про збереження узбережжя Дніпра, перешкоджаючи забудові, що суперечить чинному законодавству. Нині справа щодо зведення житлового комплексу «Сонячна Рів’єра» в Микільській слобідці передана до Касаційного суду.

Керівниця ОСН Олена Шкурко каже, що важливим напрямом роботи органу самоорганізації населення є об’єднання громади. Тому в цьому мікрорайоні вже три роки поспіль гуртом святкують День святого Миколая, а на Великдень вітають ветеранів і людей похилого віку. Окремим напрямом діяльності є інформаційна допомога: торік у 26 будинках провели роз’яснювальну роботу щодо закону про обслуговування багатоквартирних будинків, після чого на території ОСН було створено два ОСББ.

За останні два роки Олена тричі подавала свої проекти на «Громадський бюджет». Одна з ідей – створення міжбудинкового стадіону – вже на фінальній стадії реалізації. Наступного року буде втілено ще дві: встановлення системи поливу у скверах та обладнання сміттєвих майданчиків.

 

Як створити ОСН?

Аби створити ОСН, ви маєте пройти шість кроків:

  1. Знайдіть у своєму мікрорайоні чи на своїй вулиці небайдужих однодумців – щонайменше двох. Уже разом з ними потрібно скласти план дій щодо подальшої організації роботи, тобто визначити пріоритетні проблемні питання цієї території та громади.
  2. Ініціативна група повинна провести власне засідання, на якому визначить кількість мешканців, котрі мають право голосувати (тобто повнолітніх осіб, що проживають на відповідній території на законних підставах), та організувати загальні збори.
  3. Проведіть збори мешканців тієї території, якою хочете опікуватися. Майте на увазі: збори вважаються легітимними, якщо на них завітало 50% від загальної кількості жителів + 1 особа. На такій зустрічі має бути ухвалене рішення про створення органу самоорганізації населення, обрано його назву та визначено основні напрями діяльності.
  4. Для отримання дозволу на створення ОСН необхідно скласти та подати заяву до Київської міської ради. Обов’язково додати протокол зборів зі списком учасників та визначеними основними напрямами діяльності (усі такі напрями зазначені у статті 14 Закону України «Про органи самоорганізації населення»). Усі зразки типових документів, що знадобляться під час створення ОСН, ви можете знайти за посиланням: http://samoorg.com.ua/resursyi/.
  5. Проведіть конференцію з мешканцями й оберіть керівника, заступника, секретаря та членів ОСН.
  6. Потрібно подати до КМДА заяву про легалізацію органу самоорганізації разом із такими документами: протоколом засідання (зі складом ОСН),  заповненою заявою про легалізацію та копією рішення про надання дозволу на створення ОСН. Для легалізації органу самоорганізації можна зареєструвати його як юридичну особу або повідомити державні органи про заснування. Інакше повноваження ОСН будуть суто представницькими, без можливості брати участь у міських конкурсах та отримувати фінансування з місцевого бюджету.

Джерело.

Поділитись Постом

Post Comment