Освітян Устилузької ОТГ навчали користуватись інструментами прямої демократії

Застосування інструментів місцевої демократії сприяє залученню небайдужих до вирішення локальних проблем та відстоювання інтересів. Одним з етапів формування діалогу між владою та громадою є вміння користуватися у правовому полі цими інструментами.

В умовах реформи місцевого самоврядування та надання нових можливостей та повноважень ОТГ з’являються нові виклики для контролю за місцевою владою. В Устилузькій громаді експерти Волинського Інституту Права провели навчання для представників освіти. Заходи проведені для мешканців с.Пятидні, с.Лудин та м.Устилуг. Говорили про пасивну громадську участь або як користуватися Законом України «Про доступ до публічної інформації», про громадський контроль, про загальні збори та громадські слухання а також про місцеву ініціативу.

В ході семінару освітяни дізналися про порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації. Говорили про запити і звернення, про розпорядників інформації і форми звертання до них.
«Це гарна ідея – впливати з допомогою можливостей у правовому полі. Більше того ми за те, щоб цьому навчати ще зі школи…», – коментує навчання директорка Устилузької опорної школи.

Важливою умовою підвищення ефективності громадського контролю є відкритість та прозорість діяльності органів влади. Тобто інформація має бути доступною та прозорістю наданої актуальної та вичерпної інформації сприяти залученню громадян до безпосередньої комунікації.

Щодо загальних зборів та громадських слухань, то мешканцям стало новиною, що правомірними загальні збори є за умови збору 50%+1 зареєстрований мешканець громади. «Тільки в такому випадку збори можуть вважатись такими, що відбулись і відповідно ухвалені рішення мають бути враховані селищною радою» – розповідає спікер заходу.

В ході заходів учасники дізналися, що ініціювавши громадські слухання і висловивши пропозиції за темою, за якою зібрались, вони зобов’язують владу розглянути пропозиції, які були підтримані більшістю. Скориставшись цим інструментом збори будуть тягти за собою певні правові наслідки для обох сторін.

«Обирайте правильні інструменти для спілкування. Ви і влада сьогодні вчитесь взаємодіяти, не будуйте свої відносини на супротиві і недовірі, спробуйте будувати новий діалог за новими правилами» – наголошує експерт Петро Лавринюк.

Однією з тем зустрічі були правові можливості використання місцевих ініціатив, як інструменту прямої демократії. «Члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування… Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов’язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи», – повідомляє Петро. Закон побудови та функціонування місцевого самоврядування в Україні наділяє громадян рядом можливостей та інструментів, які дозволяють їм впливати на розвиток свого села.

Майстер-класи дають можливість переходити від вимог до дій у правовому полі. Не обов’язково чекати зустрічей із владою, інколи те, що вас цікавить можна отримати не виходячи з дому, просто сформулювавши і подавши своє запитання належним чином».

Для кожного учасника, на основі процедур, котрі визначені у Статуті територіальної громади, були підготовлені інформаційні буклети: як користуватися Законом України «Про доступ до публічної інформації», «Громадський контроль», «Загальні збори за місцем проживання та громадські слухання», «Місцева ініціатива, або як бути депутатом без депутатського значка».


Заходи відбуваються в межах реалізації проекту «Запровадження ефективних майданчиків комунікації влади та громади», що реалізується ГО «Волинський Інститут Права» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Лудин 1 Лудин 2 Лудин 3 Лудин 4 Устилуг 2 Устилуг 3 Устилуг 4

Поділитись Постом

Post Comment