Співробітництво територіальних громад. Невикористані резерви

Можливості, які надає співробітництво територіальних громад в Україні використовуються лише частково або майже не застосовуються. Громади часто не знають про перспективи співробітництва. Це зумовило невелику кількість  укладених договорів про співробітництво протягом перших двох років дії закону «Про співробітництво територіальних громад» – 39 договорів. Проте, існує тенденція зростання кількості укладених договорів. Так, станом на вересень 2017 в Україні їх укладено 98.

Міжмуніципальне співробітництво ефективно функціонує у регіонах в яких є інформаційний, консультаційний, ресурсний супровід. Це зумовлено тим, що даний інструмент є порівняно новим для України. Тому місцеві ради можуть не мати кваліфікованих кадрів, досвіду.

Наприклад, у Полтавській області розвивати співробітництво допоміг обласний конкурс розвитку територіальних громад, організований обласною радою. Облрада щорічно проводить конкурс проектів для громад. Конкурс дозволяє залучити кошти на місцевий розвиток. Із введення в умови конкурсу положення про фінансування проектів тих громад, які співпрацюють, в області почало активно розвиватись співробітництво громад. Так, станом на 18 вересня 2017 року у області зареєстровано 35 договорів про співробітництво територіальних громад.

Проте існують приклади, коли жителі ініціюють співробітництво. Наприклад, коментар одного із опитаних сільських голів: «Мешканці ініціювали. Постало питання про то, щоб відремонтувати дорогу, нульовий цикл якої був зроблений. Асфальт був, але розбили великі машині. І мешканці хочуть щоб між двома селами курсував автобус. І мешканці ініціювали, щоб відремонтувати ту частину дороги, яка була колись в колгоспі, щоб ми її доробили. Мешканці збирались на загальні збори, обговорювали це питання. І на баланс ми взяли цю дорогу – частина наша громада, частину – сусідня. Ця дорога поєднує дві громади».

«Із 30 проаналізованих текстів договорів про співробітництво територіальних громад – у більшості передбачена участь громадськості. Наприклад, у Договорі про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільного проекту з придбання техніки та обладнання для збору та вивезення твердих побутових відходів, серед заходів реалізації проекту передбачено роз’яснювальну кампанію серед мешканців територіальних громад щодо вивезення сміття з приватних домоволодінь. Також у договорах передбачають проведення обов’язкових громадських обговорень з питань реалізації договору, проведення навчань, розміщення публікацій у ЗМІ, проведення звітування перед громадою». – розповіла Голова ГО «Фундація імені Григорія Яхимовича» Марія Дзюпин.

До ТОП 5 тем договорів міжмуніципального співробітництва в Україні слід віднести:

  1. Поводження з твердими побутовими відходами (придбання контейнерів, автомобілей для вивозу сміття, роз’яснювальні роботи серед населення, створення сміттєсортувальної лінії).
  2. Ремонт місцевих доріг.
  3. Проведення ремонтних робіт у навчальних закладах (школи, дошкільні навчальні заклади).
  4. Створення, спільне утримання комунальних підприємств, організацій (місцевої пожежної охорони, підприємства, що надає житлово-комунальні послуги, дошкільного навчального закладу, трудового архіву, закладу соціального обслуговування).
  5. Адміністративні послуги (спільне фінансування ЦНАП, надання адміністративних послуг).

Прес-конференцію проведено ГО «Фундація імені Григорія Яхимовича» спільно із ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за підтримки програми «Демократична практика» МФ «Відродження».

Поділитись Постом

Post Comment