Українці стали більше підтримувати реформу децентралізації – опитування

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва здійснив дослідження, спрямоване на вивчення думок і позицій ключових учасників реформи децентралізації.

Експерти Фонду Олексій Сидорчук та Юрій Горбань представили на круглому столі в Одесі звіт із результатами цього дослідження, яке було проведене за фінансової підтримки Національного фонду демократії (National Endowment for Democracy) протягом серпня-листопада 2016 р.

Під час дослідження проведені опитування населення України (2 040 респондентів), регіональних експертів з децентралізації,  голів об’єднаних громад, представників РДА.

Так, на думку опитаних, процес добровільного об’єднання громад підштовхують, по-перше, додаткові фінансові ресурси, по-друге, значно більша самостійність органів місцевого самоврядування в ухваленні рішень і можливість спиратися на власні ресурси.

DSC_4573

В той же час процесу заважає спротив з боку окремих зацікавлених сторін (деяких сільських голів, представників районної влади), небажання об’єднуватись громад, що збагатились внаслідок фінансової децентралізації, брак законодавчих актів, а також брак інформації у громадян, а також ризики для маленьких та небагатих громад.

Хоча біля третини опитаних громадян казали, що не знають суті реформи децентралізації, все ж за останній час побільшало тих, хто підтримує реформу (до 31%) через те, що люди вже побачили покращення у себе в громаді.

Отримані кошти ОТГ витрачають переважно на вирішення короткострокових проблем інфраструктури, тоді як проектів, покликаних стимулювати довгостроковий економічний розвиток громад, було зовсім мало. В той же час якщо не будуть створені додаткові джерела доходів, існує небезпека, що громадам забракне коштів на виконання нових повноважень, які з часом їм передасть держава.

Тільки 15% опитаних були задоволені тим, як вони можуть впливати на владу свого міста, селища чи села. При цьому загальна готовність громадян брати участь у вирішенні проблем своїх громад також не надто висока: тільки 32% опитаних висловили бажання робити це в разі розширення прав ОМС. Однак і серед них більшість віддає перевагу пасивним або опосередкованим інструментам впливу: 29% готові голосувати на виборах, 24% – брати участь у роботах із благоустрою. Популярність участі в громадських слуханнях, органах самоорганізації населення чи громадських радах при ОМС – нижча.

Ситуація в ОТГ, на думку опитаних експертів, краща. Там мешканці почали дужче контролювати дії місцевої влади та намагаються брати активнішу участь у процесі вироблення рішень, а органи влади намагаються бути більш відкритими та прозорими для людей.

З іншими результатами дослідження можна ознайомитися у звіті.

DSC_4570

Під час засідання круглого столу  «Сучасний стан децентралізації в Одеській області: основні досягнення та виклики» голова Асоціації сприяння самоорганізації населення Анна Трепалюк зазначила, що після об’єднання  центру ОТГ треба краще дослухатися до потреб приєднаних громад, щоб доступ до ресурсів та послуг в ОТГ був справедливим. Для цього Асоціація пропонує впроваджувати низку механізмів, як нормативних, так і практичних.

Професор ОРІДУ НАДУ при Президентові України  Сергій Саханенко підкреслив важливість врахування етнічного фактору при формуванні громад, адже саме цей фактор спричинив те, що на поліетнічному півдні Одещини досі процес об’єднання усіляко гальмується.

При цьому районною владою іноді пропонується схема «один район-одна громада», яка, на думку юрисконсульта Одеського відділення Асоціації міст України Юрія Ямкового, не витримує ніякої критики. Невирішеним залишається питання приєднання сіл до великих міст. Багато нарікань в Одеській області саме на бездіяльність обласної державної адміністрації, які за законом повинна сприяти реформуванню.

Начальник відділу адміністрування місцевих податків управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області Анжеліка Юрист зазначила, що посилити фінансову спроможність новоутворених громад допоможе: проведення повної інвентаризації земель, визначення всіх власників землі та землекористувачів, введення нормативної грошової оцінки земель несільгосппризначення за межами населених пунктів. Державна фіскальна служба активно співпрацює з представниками ОТГ та громад, які планують об’єднатися, щодо питань наповнення місцевих бюджетів.

DSC_4663

Згідно з оцінками експертів, дуже слабко використовується інструмент співробітництва між громадами. Начальник управління з питань економіки Одеської обласної ради Ірена Надем’янова зазначила, що заважає цьому брак інформації про цей механізм.

Про головні причини успіху їхньої громади розповіла Світлана Томіна, представник Балтської міської ради.  З одного боку, це бажання людей змінити життя на краще, а з іншого – послідовність місцевої влади, її постійний діалог з населенням. «Цієї весни вперше за останні роки на суботник в громаді вийшли не самі бюджетники, як зазвичай, а мешканці, і їх було дуже багато. Люди зрозуміли, що це їхня спільна справа».

Поділитись Постом

Post Comment