У Велицьку обговорювали можливості активізації населення та залучення їх до процесів розвитку

Семінар на тему «Органи самоорганізації населення (вуличні, квартальні, сільські комітети). Чому без них не обійтись в об’єднаних громадах?» відбувся у Велицькій об’єднаній територіальній громаді.

Захід відбувся за ініціативи Волинського ресурсного центру розвитку місцевої демократії за співпраці із Велицькою сільською радою.

Перед об’єднаними територіальними громадами стоїть безліч викликів. Проте найосновніший із них –  забезпечити поступове збільшення активності мешканців аби процеси соціального, економічного та культурного розвитку набирали обертів.

«Велицька громада була однією із перших, які пройшли процедуру об’єднання. Проте об’єднання та користування коштами, які дають додаткові можливості для громади – не може бути кінцевою метою об’єднання. Наразі, за перші роки, коли є фінансова підтримка від держави, сільська рада та населення мають зробити все можливе, аби забезпечити подальший розвиток. Адже головне запитання –  а що буде коли кошти, що спрямовані на підтримку ОТГ, закінчаться? Нажаль, на загальнодержавному рівні йде недостатня просвітницька робота з головами громад з питань їх подальшого розвитку і тому громади  далі продовжують закопувати гроші в землю. Плануючи проект розвитку і передбачаючи у ньому ремонт дорожньої покрівлі, ми маємо розуміти для чого ми це робимо – для того, щоб село розвивалось чи для того, щоб з нього було комфортніше виїхати», зазначає Голова Волинського ресурсного центру розвитку місцевої демократії, Ірина Гайдучик.

DSCN1290«Але надзвичайно важливо в такій ситуації пам’ятати, що сільській раді самотужки справитись із  всіма завданнями буде достатньо складно. Люди – основа реформ і мають бути основою розвитку громади. Зважаючи на інертність та пасивність населення, завдання, яке стоїть перед радою – зробити все можливе, аби залучати населення до прийняття рішень, розділяти з ними відповідальність і ділитись владою на місцях, адже старости, які працюють на декілька громад і голова, який опікується глобальнішими питаннями не є довершеною і досконалою системою місцевого самоврядування. Саме тому ми говоримо про створення органів самоорганізації населення, які допоможуть активізувати населення та зроблять це населення учасниками змін», додає Ірина.

Впродовж навчального семінару учасники ділились проблемами, які наявні у громаді та шукали шляхи їх вирішення.

«Візьмемо проблему сміття, яка існує чи не в кожній громаді Волинської області. Спробуємо розібрати її детальніше. Хто викидає сміття і створює стихійні сміттєзвалища в громаді, які забруднюють грунти, річки, ліси та шкодять екології? Самі ж люди, які там проживають! Не приїжджають депутати Верховної ради чи представники Кабінету міністрів для того, щоб викинути сміття в лісі, а отже і не вони мають цю проблему вирішувати. Враховуючи, що сміття – це крім всього ще й гроші, ми, поки маємо додаткові фінансові можливості, маємо зробити все можливе аби її вирішити. Закупити обладнання, створити систему збору, забезпечити роздільний збір сміття та користуватись системою покарань за несанкціонований вивіз сміття – реально. І це справжній проект розвитку. Якщо одній громаді це наразі економічно невигідно, давайте не будемо забувати, що у нас є сусіди, які мають ту ж проблему. То чому ж не укласти з ними договір про співробітництво і спільно створити та утримувати таке комунальне підприємство, якщо воно буде приносити кошти і одним, і іншим. При цьому потрібно також скористатись досвідом колег та започаткувати інститут громадських інспекторів із благоустрою. Якщо такі інспектори будуть із числа органів самоорганізації населення, то вони мають ширші повноваження, ніж проста фізична особа. Це невичерпний перелік ідей, можливостей та інструментів», зазначає експерт Ресурсного центру Петро Лавринюк. DSCN1310

Серед проблем, котрі називали учасники семінарів – відсутність можливостей для змістовного дозвілля усіх вікових категорій, проблеми з водою, незадовільний стан благоустрою вулиць, відсутність сприятливої системи розвитку малого підприємництва. Наразі представники громади шукають можливості для створення сільськогосподарських кооперативів, та готові переймати кращі практики інших територіальних громад у цьому напрямі.

Впродовж заходу учасники та експерти Ресурсного центру розвитку місцевої демократії намітили спільні подальші кроки, які сприятимуть активізації населення та запускатимуть процеси соціального, економічного та культурного розвитку громади.

Захід відбувся в рамках реалізації проекту «Волинь – територія розвитку місцевої демократії», що реалізується Асоціацією підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за підтримки програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».

Довідково:

Мета діяльності Волинського ресурсного центру розвитку місцевої демократії: створити сприятливі умови для перетворення революційної енергії населення Волині у русло вирішення місцевих проблем, посилити спроможність членів територіальних громад міст, селищ та сіл у реалізації форм безпосереднього народовладдя у конституційний та законний спосіб, забезпечити ефективність та послідовність проведення реформ з врахуванням думки, інтересів та потреб територіальних громад.

Поділитись Постом

Post Comment