Обізнаності щодо реформи децентралізації не побільшало з 2015 року – дослідження

Більшість населення (64%) продовжує вважати потрібною реформу місцевого самоврядування та децентралізацію, але з них лише 24% вважають її безумовно потрібною.  Водночас лише 16% дотримуються думки, що реформа не є потрібною. Порівняно з 2015 роком, частка тих, хто вважає реформу потрібною, навіть трохи виросла – з 60% до 64%, – йдеться в аналітичному звіті «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування», дослідження проводилась Київським міжнародним інститутом соціології у жовтні-грудні 2016 року на замовлення Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» у співпраці та координації з експертами Ради Європи, фахівцями з питань місцевого самоврядування та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

  • Більшість українців (69%) знає про об’єднання територіальних громад, але з них лише 14% дуже добре обізнані з цим, решта ж лише «дещо чули». При цьому частка тих, хто принаймні щось знає про це, трохи зменшилася з 2015 року – з 73%
  • Рівень обізнаності з реформою місцевого самоврядування і децентралізації влади практично не змінився з 2015 року. Як і раніше, переважна більшість населення знає про реформування місцевого самоврядування і ~ 8 ~ децентралізацію (зараз 80% знають про певні кроки у цьому напрямку проти 82% у 2015 році), але при цьому лише 17% жителів стверджують, що вони дуже добре обізнані з цим (проти 19% у 2015 році)
  • Переважна більшість населення, яке принаймні щось знає про реформу (61%), вважає, що вона відбувається повільно / занадто повільно. Лише 17% говорять про нормальні темпи реформи місцевого самоврядування і децентралізації влади в Україні. Лише 4% дотримуються думки, що реформа відбувається швидко або навіть занадто швидко.
  • Хоча серед жителів ОТГ приблизно стільки ж людей, як і серед загального населення, обізнані про кроки з реформування місцевого самоврядування (83% проти 80% серед загального населення), але з них удвічі більше тих, хто вважає себе добре поінформованим (34% проти 17%). Водночас, і серед жителів ОТГ лише чверть вважають, що реформа відбувається нормальними темпами. Натомість більшість говорить про повільні або занадто повільні темпи.
  • Якщо у 2015 році лише 19% відзначали певні зміни на краще у своєму населеному пункті в результаті збільшення місцевих бюджетів, то зараз таких людей майже в 2.5 рази більше – 46%. Причому таке істотне зростання простежується у всіх регіонах України. Ще 21% змін ще не помітили, але чули про них. Тобто загалом 67% українців або відчули покращення, або очікують на нього.
  • Найбільш помітним покращенням ситуації, яке відзначають 71% тих, хто помітив або почув про певні позитивні зміни у своєму населеному пункті, є ремонт покриття вулиць, дворів.
  • Серед жителів ОТГ 45% відчули певні позитивні зміни внаслідок реформи, і ще 17% знають, що вони заплановані.
  • Простежується незначне, але все-таки покращення очікувань від децентралізації влади в Україні. Якщо у 2015 році 42% очікували на покращення ситуації в Україні в цілому внаслідок децентралізації, то зараз уже – 49%. Ще 28% вважають, що нічого не зміниться, і лише 6% вважають, що ситуація погіршиться. Тобто, загалом, очікування населення України є позитивно-нейтральними.
  • Разом з цим, 51% українців вірять, що нинішня реформа місцевого самоврядування і децентралізація сприятиме розвитку громад України, хоча з них лише 8% повністю переконані в цьому. Не вірять у потенціал реформи – 32% населення. Загалом, у всіх регіонах простежується такий «обережний» оптимізм, крім Сходу, де приблизно однакова кількість населення вірять і не вірять у потенціал реформи.
  • Серед тих, хто не вірить, що нинішня реформа сприятиме розвитку громад, близько половини (43%) не змогли пояснити, чому саме вони так вважають. Водночас, відносно найбільш популярними поясненнями є те, що вони не вірять владі і в «її» реформи (19% дають саме таке пояснення) і те, що нові ресурси будуть розкрадені, а не використані за призначенням (12%).

Повний текст Звіту

Друга хвиля всеукраїнського соціологічного дослідження «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування» проводилась Київським міжнародним інститутом соціології у жовтні-грудні 2016 року на замовлення Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» у співпраці та координації з експертами Ради Європи, фахівцями з питань місцевого самоврядування та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Україні. У процесі дослідження шляхом опитування вивчалися суспільно-політичні настрої дорослих жителів України (у віці 18 років і старше).

Джерело.

Поділитись Постом

Post Comment